Япония делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва Минтақалараро Тадқиқотлар Институтида Япония Мудофаа вазирлигининг миллий мудофаа тадқиқотлари институти катта илмий ходими Ҳироши Ямадзое бошчилигидаги делегатсия билан учрашув бўлиб ўтди. Музокаралар чоғида мамлакатимиздаги ижтимоий-сиёсий ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар, шунингдек, Ўзбекистон ва Япония ўртасидаги икки томонлама муносабатларнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Х.Ямадзое Ўзбекистон раҳбариятининг мамлакатда кенг кўламли ислоҳотларни амалга ошириш борасидаги ҳамда халқаро майдонда мамлакат обрўсини оширишга хизмат қиладиган прагматиc ва конструктив ташқи сиёсатни ишлаб чиқишдаги са'й-ҳаракатларини юқори баҳолади.Ўзбекистонда ички иқтисодиётнинг либералаштирилиши ва демократия институтларининг мустахкамланиши, икки томонлама савдо-иқтисодий ва япон инвеститсияларини кенгайишига олиб келиши таъкидланди.
Бундан ташқари томонлар, Осиё минтақасидаги барқарорлик ва тараққиётни таъминлаш доирасидаги долзарб муаммолар мухокама қилинди. Шунингдек, ҳозирги шароитда халқаро хавфсизликка солинаётган хавф ва хатарларни ўзгариши тўғрисида фирк алмашилди.
Сухбат якунида, томонлар ўзаро таҳлилий ва илмий тадқиқотлар ўтказиш бўйича ҳамкорликни кучайтириш зарурлигини таъкидлашди. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва Минтақалараро Тадқиқотлар Институти ҳамда Япония Мудофаа вазирлиги ҳузуридаги Миллий Мудофаа Тадқиқотлари Институти ўртасида келгусида илмий учрашувлар ўтказишга келишилди ва ўзаро ҳамкорликни йўлга қойишга ўз қизиқишларини билдиришди.

В ИСМИ состоялась встреча с делегацией Национального института оборонных исследований при Министерстве обороны Японии во главе со старшим научным сотрудником Хироси Ямадзоэ. В ходе переговоров были обсуждены проводимые в республике общественно-политические и социально-экономические реформы, а также нынешнее состояние и перспективы развития двусторонних отношений между Узбекистаном и Японии.
Х.Ямадзоэ высоко оценил, усилия правительства Узбекистана, направленные на осуществление всесторонних реформ внутри страны, выстраивание прагматичной и конструктивной внешней политики. Было отмечено, что либерализация национальной экономики и дальнейшее укрепление институтов демократии в Узбекистане открывают новые возможности для расширения повестки двусторонних отношений, углубления торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
Кроме того, стороны обсудили актуальные проблемы обеспечения стабильности и устойчивого развития в регионах Азии. Состоялся обмен мнениями по трансформации вызовов и угроз международной безопасности в современных условиях.
По итогам беседы эксперты двух стран отметили о необходимости активизации научно-исследовательских связей, договорились о проведении последующих встреч и выразили заинтересованность в установлении сотрудничества между ИСМИ и Национальным институтом оборонных исследовании при Министерстве обороны Японии.
4 июня т.г. в ИСМИ состоялась встреча с делегацией Шанхайского университета международных исследований (ШУМИ) во главе с секретарём парткома Цзян Фэнем. В ходе беседы были обсуждены вопросы развития двустороннего сотрудничества между Узбекистаном и Китаем, укрепление многостороннего взаимодействия в рамках ШОС...