“Yangi O‘zbekiston” bog‘ida davlatimiz mustaqilligining 31 yilligiga bag‘ishlangan bayram shodiyonasi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etib, xalqimizni bu ulug‘ ayyom bilan tabrikladi.
– Bundan o‘ttiz bir yil muqaddam jahon xaritasida “O‘zbekiston Respublikasi” degan yangi, mustaqil davlat paydo bo‘ldi. Birinchi Prezidentimiz muhtaram Islom Abdug‘aniyevich Karimov boshchiligida mamlakatimizning milliy mustaqilligini dunyoga e’lon qildik. Oradan yillar, asrlar o‘tadi. Lekin milliy davlatchiligimizni, o‘zligimiz va insoniy haq-huquqlarimizni tiklab bergan, barcha yutuq va marralarimizning zamini bo‘lgan Mustaqillik kuni biz uchun, kelgusi avlodlarimiz uchun doimo eng ulug‘, eng aziz bayram bo‘lib qoladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Inshoolloh, shunday bo‘lgay. Chunki erksevar xalqimiz uchun bu bayram juda qadrli. Mustaqillikka ne-ne jafolardan so‘ng, sabr-matonat bilan erishildi. Mehnat, mashaqqatlar bilan yildan-yilga mustahkamlandi. Bugun O‘zbekistonda el aziz, inson aziz bo‘ldi. “Xalq davlat idoralariga emas, davlat idoralari xalqimizga xizmat qilishi kerak” degan tamoyil asosiy talabga aylandi.
Mamlakatimiz pandemiya va global inqirozning salbiy ta’sirlariga qaramasdan, erkin, obod va farovon hayot qurish yo‘lidan dadil olg‘a bormoqda. Sanoat tarmoqlari va hududlar rivoji ijtimoiy masalalarni hal etish imkonini bermoqda.
Milliy qadriyatlarimizda alohida o‘rin tutadigan avlodlar o‘rtasidagi an’analar davomiyligini saqlash, keksalarning hayotini yanada mazmunli qilish e’tiborda. Yoshlar va xotin-qizlarning o‘qishi, kasb egallashi, qobiliyatini yuzaga chiqarishi uchun barcha sharoit yaratilmoqda. Yaqinda Hindistonda bo‘lib o‘tgan jahon shaxmat olimpiadasida terma jamoamiz tarixda birinchi marta Olimpiya chempioni bo‘lgani butun xalqimizni quvontirdi.
Mamlakatimizning xalqaro maydondagi nufuzi ham oshib bormoqda. Xorijiy davlatlar va tashkilotlar bilan hamkorlikda ulkan iqtisodiy-ijtiomiy loyihalar hayotga tatbiq etilmoqda.
Davlatimiz rahbari tantanali marosimda ishtirok etayotgan chet davlatlarning elchilari va xalqaro tashkilotlar vakillarini ham qutladi.
Bugungi kunda mamlakatimiz milliy tiklanish davridan milliy yuksalish davriga o‘tmoqda. 2026-yilgacha bo‘lgan Taraqqiyot strategiyasi amalga oshirilmoqda.
Prezidentimiz tabrik so‘zida davlatimizning tavsifini bunday izohladi:
“Yangi O‘zbekiston har bir fuqaroning hayotini yanada yaxshilash maqsadida davlat xizmatlaridan foydalanish uchun keng imkoniyatlar beradigan, odamlar o‘z muammolari haqida ochiq gapirishi va ularning yechimi uchun birgalikda harakat qilishlariga barcha sharoitlar mavjud bo‘lgan, hamma uchun adolatni so‘zsiz ta’minlash imkoniyatini beradigan hamda fuqarolari ijtimoiy mavqeidan qat’i nazar, qonun oldida teng bo‘lgan, tadbirkorlikning rivojlanishi uchun zarur sharoitlar yaratilgan davlatdir”.
Yurtimizda bo‘layotgan ishlarga nazar tashlansa, haqiqatda bularning ijobatini ko‘rish mumkin. Shu bilan birga, davlatimiz rahbari o‘z nutqida bundan keyingi beshta asosiy yo‘nalishni ko‘rsatib o‘tdi.
Birinchisi – ta’lim sohasida eng qulay sharoitlar yaratish. Buning uchun maktablarning o‘quv dasturlari, o‘qitish uslubi, darsliklar mazmuni tubdan qayta ko‘rib chiqiladi, maktablar qurish, ustoz va murabbiylarning mashaqqatli mehnatini rag‘batlantirish davom ettiriladi.
Ikkinchisi – sud tizimining mustaqilligini mustahkamlash. Sudyalar ishiga har qanday aralashuv keskin jazolanadi, ularning xavotirsiz ishlashi uchun barcha zarur sharoitlar yaratiladi.
Uchinchisi – tadbirkorlikni rivojlantirish. Buning uchun xususiy mulk va tadbirkorlikka xalaqit berayotgan barcha to‘siqlar bartaraf etiladi. Davlat boshqaruvi isloh qilinib, iqtisodiyotda davlat ishtiroki keskin kamaytiriladi.
To‘rtinchisi – sog‘liqni saqlash tizimida aholiga sifatli va malakali tibbiy xizmatlardan foydalanish imkoniyati kengaytiriladi. Barcha hududlarda shoshilinch tibbiy yordam qamrovi oshirilib, odamlarga yanada yaqinlashtiriladi.
Beshinchisi – ichimlik suvi ta’minotini yaxshilash. Buning uchun sohaga jalb qilinayotgan investitsiyalar hajmi keskin ko‘paytiriladi. Muammoli hududlarga toza ichimlik suvini yetkazish va sifatini yaxshilash bo‘yicha alohida dasturlar amalga oshiriladi.
Mard va mehnatsevar xalqimiz ko‘magida bu vazifalar samarali bajarilishi, yangilanayotgan Konstitutsiyamiz bu yo‘lda mustahkam huquqiy asos bo‘lishi ta’kidlandi.
– Bugun biz o‘z oldimizga ulug‘vor va yuksak maqsadlarni qo‘ymoqdamiz, – dedi Prezident. – Ana shunday ulkan marralarga yetish yo‘lida ko‘pmillatli el-yurtimiz yanada birlashib, yagona ahil oila, yagona xalq bo‘lib, astoydil harakat qilmoqda. Bu – biz erishayotgan barcha yutuqlarimizning mustahkam garovi, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Davlatimiz rahbari islohotlarni qo‘llab-quvvatlab, ularni amalga oshirishda fidoiylik ko‘rsatayotgan xalqimizga chuqur hurmatini izhor etib, ezgu tilaklar bildirdi.
– Siz, aziz yurtdoshlarimni O‘zbekiston mustaqilligining o‘ttiz bir yillik bayrami bilan yana bir bor qutlab, barchangizga sihat-salomatlik, oilalaringizga baxtu saodat, fayzu baraka tilayman. Ezgu orzu-niyatlarimiz amalga oshsin! Yaratganning o‘zi barchamizni panohida asrasin! Yurtimiz tinch, xalqimiz omon, Mustaqilligimiz abadiy bo‘lsin, – deya so‘zini yakunladi Prezidentimiz.
Bayram tantanali konsert dasturi bilan davom etdi. Televideniye orqali barcha hududlarga, xonadonlarga yetib borib, yurtdoshlarimizga ko‘tarinki kayfiyat ulashdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev “Yangi O‘zbekiston” bog‘iga borib, Mustaqillik monumenti poyiga gulchambar qo‘ydi.
31.08.2022Keyingisi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining o‘ttiz bir yilligiga bag‘ishlangan tantanali marosimdagi nutqi

В парке «Янги Узбекистон» состоялось праздничное мероприятие по случаю 31-й годовщины независимости нашей страны.
В торжествах участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, который поздравил наш народ с этим великим днем.
- Тридцать один год назад на карте мира появилось новое суверенное государство – Республика Узбекистан.
Под руководством Первого Президента Узбекистана, уважаемого Ислама Абдуганиевича Каримова мы объявили всему миру о национальной независимости.
Пройдут годы, века, но День независимости, вернувший нам национальную государственность и национальную гордость, наши права и свободы, ставший прочной основой всех наших успехов и достижений, всегда будет для нас и грядущих поколений самым великим и дорогим праздником, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Этот праздник очень дорог для нашего народа. Независимость была достигнута ценою многих лишений и испытаний, годами закалялась в упорном и терпеливом труде. Сегодня в Узбекистане народ и человек стали высшей ценностью. Главным требованием стал принцип «не народ служит государственным органам, а государственные органы должны служить народу».
Несмотря на негативные последствия пандемии и мирового кризиса, наша страна смело идет вперед по пути построения свободной и благополучной жизни. Развиваются отрасли промышленности и регионы, социальная сфера.
В центре внимания вопросы сохранения преемственности традиций и ценностей между поколениями, забота о старших. Создаются все условия для того, чтобы молодежь и женщины могли учиться, приобретать профессию, развивать свои способности. Всех нас переполняет гордость за нашу сборную команду, которая на недавно состоявшейся в Индии Всемирной шахматной олимпиаде впервые в истории была удостоена высокого звания чемпиона.
Растет и авторитет нашей страны на международной арене. Огромные экономические и социальные проекты реализуются в сотрудничестве с зарубежными странами и организациями.
Глава нашего государства также приветствовал принявших участие в церемонии послов зарубежных стран и представителей международных организаций.
Сегодня наша страна переходит от периода национального подъема к периоду национального процветания. Реализуется стратегия развития до 2026 года.
В своей поздравительной речи Президент изложил свое видение того, каким должен быть Новый Узбекистан:
«Новый Узбекистан – это государство открывающее каждому гражданину, в целях дальнейшего улучшения его жизни, широкий доступ к государственным услугам, обеспечивающее все условия, чтобы люди могли открыто говорить о своих проблемах и вместе их решать, создающее возможности для неукоснительного обеспечения справедливости, равенства перед законом всех граждан, независимо от их социального положения, формирующее необходимые условия для развития предпринимательства".
Анализируя происходящие в нашей стране преобразования, можно прийти к выводу, что эти аспекты, действительно, находят свое воплощение в нашей жизни. В своем выступлении глава нашего государства обозначил следующие пять основных направлений.
Первое - создание максимально благоприятных условия в сфере образования. Для этого будут коренным образом пересмотрены школьные программы, методики обучения, содержание учебников, построены школы, продолжено стимулирование сложного труда учителей и наставников.
Второе - укрепление независимости судебной системы. Любое вмешательство в работу судей будет строго наказываться, для их беспрепятственной работы будут созданы все необходимые условия.
Третье - развитие предпринимательства. Для этого будут сняты все барьеры для частной собственности и предпринимательства. Государственное управление будет реформировано, а участие государства в экономике резко сократится.
Четвертое - будет расширен доступ населения к качественным и квалифицированным медицинским услугам. Во всех регионах охват экстренной медицинской помощью будет увеличен и приближен к населению.
Пятое - улучшение обеспечения питьевой водой. Объем инвестиций в эту сферу будет значительно увеличен. Будут реализованы отдельные программы по снабжению чистой питьевой водой проблемных районов и улучшению ее качества.
Выражена уверенность в том, что при поддержке нашего мужественного и трудолюбивого народа эти задачи будут эффективно реализованы, и что обновляемая Конституция станет прочной правовой основой на этом пути.
- Сегодня мы ставим перед собой большие и важные цели во всех сферах, - сказал Президент. - Наш многонациональный народ, еще крепче сплотившись, единой семьей, уверенно идет к достижению высоких рубежей. Действительно, именно в этом – залог всех наших достижений.
Глава нашего государства выразил глубокое уважение нашему народу, поддерживающему реформы и самоотверженно проводящему их в жизнь, выразил наилучшие пожелания.
- Еще раз поздравляю вас, дорогие соотечественники, с 31-й годовщиной независимости родного Узбекистана, желаю всем вам здоровья, благополучия и процветания вашим семьям.
Пусть сбудутся все наши благие мечты и надежды! Пусть в нашей стране всегда царят мир и спокойствие, будет счастлив наш народ! Пусть вечной будет наша Независимость! - завершил свое выступление Президент.
Мероприятие продолжился праздничной концертной программой, которая транслировалась по телевидению по всей стране и подарила соотечественникам праздничное настроение.
Президент Шавкат Мирзиёев возложил цветы к подножию монумента Независимости в парке "Янги Узбекистон".
Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии, посвященной 31-й годовщине государственной независимости Республики Узбекистан