Bobur Usmanov: O‘zbekiston va Misr barcha yo‘nalishlarda hamkorlikni rivojlantirish uchun foydalanilmagan ulkan salohiyatga ega
Misr poytaxti Qohira shahrida bo‘lib o‘tgan «O‘zbekiston va Misr: hamkorlik istiqbollari» mavzusidagi davra suhbatida  so‘zga chiqqan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori o‘rinbosari Bobur Usmonov ikki tomonlama munosabatlarning jadal rivojlanish omillarini  tahlil qilib berdi.
Birinchidan, davlat rahbarlari o‘rtasidagi shakllangan ishonchli do‘stlik rishtalari mamlakatlarimiz o‘rtasidagi turli sohalardagi aloqalarni yanada kengaytirishda muhim o‘rin tutadi,- dedi SMTI vakili.
Uning ta’kidlashicha, ikki davlat prezidentlarining 2018 yildagi uchrashuvi tarixiy  ahamiyatga ega. Muzokaralar natijasida erishilgan kelishuvlar siyosiy, xavfsizlik, savdo-iqtisodiy, madaniy, ilm-fan, turizm kabi sohalardagi hamkorlikni jadal rivojlantirishga mustahkam zamin yaratdi.
Shuningdek, 2022 yil fevral oyida Pekin shahrida o‘tkazilgan qishki Olimpiya o‘yinlarining tantanali ochilish marosimi doirasida ikki mamlakat raxbarlarining navbatdagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Ikkinchidan, mutaxassis xulosasiga ko‘ra, tomonlarning savdo-iqtisodiy aloqalari ham yil sayin rivojlanib bormoqda. Masalan, 2021 yilda o‘zaro savdo aylanmasi 33,9 million dollarni tashkil etgan bo‘lsa, 2022 yil yakuniga ko‘ra bu ko‘rsatkich 37,3 million dollarga yetdi.
bugungi kunda misrlik ishbilarmonlar ishtirokida O‘zbekistonda 12 ta qo‘shma korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Lekin, Usmonovning aytishicha, mamlakatlar o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarning bugungi ko‘rsatkichlari va hajmi har ikki tomonni ham mutlaqo qoniqtirmaydi. “Holbuki, savdo hajmini yaqin yillarda o‘n barobargacha oshirish uchun bizda barcha imkoniyat va zahiralar mavjud”, - deya ta’kidladi u.
Uchinchidan, SMTI direktori o‘rinbosari fikricha, bugungi kunda tashqi bozorlarga tez va qulay tarzda chiqishni ta’minlovchi transport yo‘laklarini rivojlantirish davlatlar o‘rtasidagi savdo-sotiq hajmini oshirishda muhim omil sanaladi.
Jumladan, O‘zbekiston Misr mahsulotlarini Markaziy Osiyo bozorlariga, Misr esa o‘zbek tovarlarini Afrika qit’asi bozorlariga olib chiqishda o‘ziga xos ko‘prik vazifasini bajarishi mumkinligiga urg‘u berildi.
Bu o‘rinda Usmonov xalqaro suv yo‘lagi sifatida Misrning Suvaysh kanalining ahamiyatini, xususan, undagi iqtisodiy zona O‘zbekiston mahsulotlarini jahon bozoriga olib chiqishni yengillashtirishga imkon berishini alohida qayd etdi.
To‘rtinchidan, SMTI vakilining tahliliga ko‘ra, ikki davlat xalqaro maydonda bir-birlarini diplomatik jihatdan faol ko‘llab-quvvatlab kelmoqda.  Misr va O‘zbekiston Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT), Islom hamkorlik tashkiloti (IHT), Shanxay hamkorlik tashkiloti (SHHT) kabi xalqaro tashkilotlar doirasida hamkorlikni yanada rivojlantirishga alohida e’tibor qaratmoqda.
Shuningdek SMTI eksperti so‘nggi yillarda madaniy-gumanitar sohadagi aloqalarga ham to‘xtalib o‘tdi. Misrning Al-Azhar universiteti va boshqa ilmiy muassasalari bilan O‘zbekiston xalqaro Islom akademiyasi, Imom Buxoriy nomidagi xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi va Islom sivilizatsiyasi markazi o‘rtasida faol hamkorlik o‘rnatilgani qayd etildi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston va Misrda bo‘lib o‘tgan yirik xalqaro darajadagi tadbirlarda ikki mamlakat vakillari faol qatnashib kelmoqdalar. Xususan, 2021 yilda Toshkent shahrida o‘tkazilgan «Markaziy va Janubiy Osiyo: Mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar» xalqaro konferensiyasida Qohira strategik tadqiqotlar markazi vakillari ishtirok etdi.
Yuqoridagilarni inobatga olgan holda, ekspert O‘zbekiston va Misr hamkorligi ulkan salohiyatga ega ekanligini yana bir bor ta’kidladi. Uning fikricha, bugungi kunda xalqlarimiz o‘rtasidagi tarixan yaqin aloqalardan foydalangan holda savdo-iqtisodiy, transport, madaniy-gumanitar hamkorlik sohalarida o‘zaro manfaatli strategik loyihalarni ishlab chiqish uchun keng imkoniyat mavjud.
Ma’lumot uchun: Davra suhbati joriy yilning 18 fevral kuni  O‘zbekiston Respublikasining Qohiradagi elchixonasi tomonidan Misrning “Hivar” siyosiy va axborot tadqiqotlar markazi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Unda ikki mamlakatning yetakchi tahlil va ilmiy-tadqiqot tuzilmalarining 45 dan ortiq ekspertlari hamda diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi.
Tadbir ishtirokchilari muzokaralar doirasida O‘zbekiston va Misr o‘rtasidagi hamkorlikning hozirgi holati va istiqbolini atroflicha tahlil qilib, o‘zaro aloqalarni rivojlantirishga qaratilgan ustuvor yo‘nalishlarni belgilab olishdi.
O‘zbekiston tomonidan uchrashuvda Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, Markaziy Osiyo xalqaro instituti, TIV huzuridagi Xalqaro munosabatlar axborot-tahlil markazi hamda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi ekspertlari qatnashdi.

Во-первых, подчеркнул представитель ИСМИ, доверительные и дружеские отношения, сложившиеся между главами двух государств, способствовали дальнейшему расширению связей между странами.
Отмечалось, что встреча президентов двух государств в 2018 году имеет историческое значение. Договоренности, достигнутые в результате переговоров сторон, создали прочную основу для стремительного развития сотрудничества в политической, торгово-экономической, культурной, научной и туристической сферах и в области безопасности.
Лидеры стран также встретились в рамках церемонии открытия зимних Олимпийских игр, прошедшей в Пекине в феврале 2022 года.
Во-вторых, по заключению эксперта, торгово-экономические отношения между двумя сторонами также развиваются из года в год. Например, в 2021 году взаимный товарооборот составил 33,9 млн долларов, а к концу 2022 года этот показатель увеличился до 37,3 млн долларов.
Сегодня в Узбекистане действуют 12 совместных предприятий с участием египетского капитала.
Вместе стем, заявил Бобур Усманов, текущие показатели и объемы экономических отношений между странами совершенно не удовлетворяют обе стороны и отметил, что в ближайшие годы есть все возможности и резервы для увеличения объема товарооборота до десяти раз.
В-третьих, по словам замдиректора ИСМИ, важным фактором наращивания двусторонней торговли является развитие транспортных коридоров, обеспечивающих быстрый и удобный выход на внешние рынки.
В частности, было подчеркнуто, что Узбекистан может выступать своеобразным мостом в экспорте египетской продукции на рынки Центральной Азии, а Египет – на рынки Африканского континента.
В данном контексте Бобур Усманов особо отметил значение Суэцкого канала Египта как международной водной артерии. По его словам, экономическая зона Суэцкого канала будет способствовать экспорту узбекской продукции на мировой рынок.
В-четвертых, согласно мнению представителя ИСМИ, страны активно взаимодействуют и поддерживают друг друга на международной арене. Египет и Узбекистан уделяют особое внимание дальнейшему развитию сотрудничества в рамках таких международных организаций, как Организация Объединенных Наций (ООН), Организация исламского сотрудничества (ОИС), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС).
Кроме того, представители двух государств активно участвуют в крупных международных мероприятиях, проводимых в Узбекистане и Египте. В частности, представители Каирского центра стратегических исследований приняли участие в международной конференции «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности» которая прошла в Ташкенте в 2021 году.
Также эксперт ИСМИ обратил внимание на узбекско-египетское сотрудничество в культурно-гуманитарной сфере. Было отмечено, что налажено активное взаимодействие между египетским университетом Аль-Азхар и другими научно-исследовательскими учреждениями, Международной исламской академией Узбекистана, Международным научно-исследовательским центром имама Бухари и Центром исламской цивилизации.
В то же время, убежден эксперт, сегодня у сторон имеется уникальная возможность реализовать взаимовыгодные стратегические проекты в сферах торговли, экономики, транспорта, а также в культурно-гуманитарном направлении, используя исторически тесные связи между двумя народами.
Все это требует переосмысления характера отношений между нашими странами, качественного обновления их повестки, уделения большего внимания новым перспективным направлениям, -резюмировал Бобур Усманов.
Для сведения: 18 февраля т.г в Каире состоялся «круглый стол», организованный Посольством Республики Узбекистан в Египте совместно с египетским Центром политических и информационных исследований «Хивар».
В нем приняли участие более 45 специалистов ведущих аналитических и научно-исследовательских структур двух стран и представители дипломатического корпуса.
В рамках переговоров участники всесторонне проанализировали перспективы укрепления сотрудничества между Узбекистаном и Египтом и обозначили приоритетные направления двустороннего взаимодействия.
С узбекской стороны на мероприятии участвовали руководители и эксперты Института стратегических и межрегиональных исследований, Международного института Центральной Азии, Информационно-аналитического центра международных отношений при Министерстве иностранных дел и Центра экономических исследований и реформ.
18 февраля т.г. в столице Египта Каире начал свою работу круглый стол на тему «Узбекистан и Египет: перспективы сотрудничества».