Tadbirda O‘zbekiston Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori o‘rinbosari Bobur Usmanov so‘zga chiqib, ikki davlat siyosiy munosabatlariga alohida urg‘u berdi.
Mutaxassisning fikricha, O‘zbekiston va Misr bir-biridan uzoq masofada joylashganiga qaramay, ularni tarixiy va madaniy mushtaraklik, samimiy do‘stlik rishtalari birlashtirib turadi. “Eng asosiysi – bizning munosabatlarimizda siyosiy to‘siqlar yo‘qligidir”, - dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Misr – arab davlatlari orasida birinchilardan bo‘lib, mamlakatimiz mustaqilligini tan olgan davlat sifatida tarixga kirgan. O‘zbekiston Misr bilan xalqaro maydonda ilk diplomatik aloqalarni yo‘lga qo‘ygan davrdan boshlab, to hozirgi vaqtga qadar ishonchli hamkor ekanligini namoyon etdi.
“Movarounnahr va Misr diyorida yashab ijod qilgan buyuk bobokalonlarimizning noyob ilmiy-ma’rifiy merosi va asarlari nafaqat xalqlarimizning, balki butun musulmon olamining bebaho boyligi sanaladi”, – deya ta’kidladi Usmonov.
“Buyuk ajdodimiz Ahmad Farg‘oniy Misrda yashab, misli ko‘rilmagan kashfiyotlarni amalga oshirgan. Qohira shahrida, Nil bo‘yida uning sharafiga o‘rnatilgan haykal tomonlar o‘rtasidagi azaliy do‘stlikning yorqin ramziga aylangan”, - qo‘shimcha qildi ekspert.
SMTI direktori o‘rinbosarining fikricha, O‘zbekiston Misrni nafaqat Afrika mintaqasida va xalqaro maydondagi muhim hamkori, balki arab va musulmon olamidagi yetakchi mamlakatlardan biri deb biladi. Qayd etilishicha, ikki tomonlama munosabatlar asrlar osha mustahkam do‘stona aloqalar, chuqur hurmat va o‘zaro manfaatlarni hisobga olish tamoyillariga asoslanadi.
Shuningdek, ikki davlatningmintaqaviy va global masalalarga yondashuvlari bir-biriga yaqinligiga alohida urg‘u berildi. Ta’kidlanishicha, O‘zbekiston Misrning Yaqin Sharq muammosini tinch yo‘l va diplomatik vositalar orqali hal etish borasidagi amaliy va adolatli siyosatini qo‘llab-quvvatlaydi.
“Misr o‘z navbatida O‘zbekistonning Afg‘onistonda mustahkam tinchlik va barqarorlik o‘rnatish yo‘lidagi sa’y-harakatlarini va Toshkentning diplomatik faolligini mintaqada xavfsizlikni ta’minlashda muhim omil deb biladi”, – deya xulosa qildi mutaxassis.
Ma’lumot uchun: Davra suhbati O‘zbekiston Respublikasining Qohiradagi elchixonasi tomonidan Misrning “Hivar” siyosiy va axborot tadqiqotlar markazi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Unda ikki mamlakatning yetakchi tahlil va ilmiy-tadqiqot tuzilmalarining 45 dan ortiq yetakchi ekspertlari hamda diplomatik korpus vakillari ishtirok etmoqda.
Tadbir ishtirokchilari muzokaralar doirasida O‘zbekiston va Misr o‘rtasidagi hamkorlikning hozirgi holati va istiqbolini atroflicha tahlil qilish va o‘zaro aloqalarni rivojlantirishga qaratilgan ustuvor yo‘nalishlarni belgilab olishni rejalashtirgan.
Uchrashuvda O‘zbekiston tomonidan Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, Markaziy Osiyo xalqaro instituti, TIV huzuridagi Xalqaro munosabatlar axborot-tahlil markazi hamda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi rahbarlari va mutaxassislari qatnashmoqda.
Misr poytaxti Qohira shahrida bo‘lib o‘tgan «O‘zbekiston va Misr: hamkorlik istiqbollari» mavzusidagi davra suhbatida so‘zga chiqqan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori o‘rinbosari Bobur Usmonov ikki tomonlama munosabatlarning jadal rivojlanish omillarini tahlil qilib berdi.

Выступая на мероприятии, заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований (ИСМИ) при Президенте Республики Узбекистан Бобур Усманов сделал особый акцент на политических отношениях двух стран.
По словам эксперта, несмотря на огромное расстояние между двумя странами, их объединяет историческая и культурная общность, узы искренней дружбы. Главное, по его словам, «нет никаких политических препятствий для развития отношений».
Отмечалось, что Египет вошел в историю как одна из первых арабских стран, признавших независимость нашей страны. С момента установления дипломатических отношений Узбекистан и Египет зарекомендовали себя как надежные партнеры во всех сферах взаимодействия.
«Уникальное научно-образовательное наследие и труды наших прадедов, живших и творивших в Мавераннахре и Египте, являются бесценным богатством не только нашего народа, но и всего мусульманского мира», — подчеркнул Усманов.
«Наш великий предок Ахмад Фергани жил в Египте и совершил беспрецедентные открытия. Ярким символом вечной дружбы двух сторон стала статуя, воздвигнутая в его честь на берегу Нила в Каире», - добавил он.
При этом отметил замдиректора ИСМИ, Узбекистан считает Египет не только важным партнером в африканском регионе и на международной арене, но и одной из ведущих стран арабского и мусульманского мира. Двусторонние отношения строятся на принципах многовековой дружбы, глубокого уважения и учета взаимных интересов.
Также подходы двух стран к региональным и глобальным вопросам близки друг другу. Узбекистан поддерживает практическую и справедливую политику Египта по решению ближневосточной проблемы мирными и дипломатическими путями.
«Египет, в свою очередь, высоко оценивая усилия Узбекистана по установлению мира и стабильности в Афганистане и дипломатическую активность Ташкента, рассматривает их важными факторами в обеспечении безопасности в регионе», — заключил эксперт.
Для сведения: «Круглый стол» организован Посольством Республики Узбекистан в Каире совместно с Центром политических и информационных исследований Египта «Хивар».
В нем принимают участие более 45 специалистов ведущих аналитических и научно-исследовательских структур двух стран и представители дипломатического корпуса.
В рамках переговоров участники всесторонне проанализируют перспективы укрепления сотрудничества между Узбекистаном и Египтом и определят приоритетные направления двустороннего взаимодействия.
С узбекской стороны на мероприятии участвуют руководители и ведущие эксперты Института стратегических и межрегиональных исследований, Международного института Центральной Азии, Информационно-аналитического центра международных отношений при Министерстве иностранных дел и Центра экономических исследований и реформ.
Выступивший на «круглом столе» на тему «Узбекистан и Египет: перспективы сотрудничества», состоявшемся в столице Египта Каире заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований (ИСМИ) при Президенте Республики Узбекистан Бобур Усманов указал на несколько важных моментов, определяющих положительную динамику в двустороннем сотрудничестве.