26-27 yanvar kunlari Bishkekdagi uchrashuvda O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov ikki davlat aloqalarini keng qamrovli strategik sheriklik darajasiga olib chiquvchi Deklaratsiyaga imzo chekdi. Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti yetakchi ilmiy xodimi Javohir Badalovga ko‘ra, tashrif davomida imzolangan eng muhim hujjatlardan biri Qambarota-1 GESni birgalikda qurish bo‘yicha kelishuv hisoblanadi.
«Fikrimcha, o‘tgan tashrifning asosiy voqealaridan biri bu Qambarota-1 gidroelektr stansiyasini birgalikda qurish bo‘yicha kelishuvga erishilishi bo‘ldi. Xususan, tashrif arafasida O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida Qambarota-1 GES qurilishi bo‘yicha investitsiya shartnomasi imzolandi. 6 yanvar kuni Bishkekda O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘iziston tomonidan ushbu loyihani amalga oshirish bo‘yicha «Yo‘l xaritasi» imzolangan edi.
Unga ko‘ra, balandligi 256 m bo‘lgan to‘g‘on va hajmi 5,4 mlrd kub metrga teng suv ombori, 1860 MW quvvatli gidroelektr stansiyasi ishga tushiriladi. Qurilayotgan GES yiliga 5,6 mlrd KW-soat elektr energiyasi ishlab chiqarishi kutilmoqda», – deydi mutaxassis Kun.uz’ga taqdim qilgan maqolasida.
GES nafaqat jalb qilingan mamlakatlar, balki butun mintaqa uchun ham ilg‘or loyiha hisoblanadi.
«Gidroelektr stansiyaning o‘ziga xos xususiyati shundaki, u mintaqaning yaqin tarixida uchta mamlakat ishtirokida amalga oshirilishi kutilayotgan birinchi qo‘shma megaloyihadir. Tomonlar yiliga 930 mlrd KW-soatni tashkil etadigan Markaziy Osiyoning kuchli gidroenergetika salohiyatini ishga solish uchun sa’y-harakatlarini birlashtirmoqda. Shu bilan birga, ko‘rilgan choralarga qaramay, bugungi kunda u atigi 11 foiz o‘zlashtirilgan.
Shubhasiz, Qambarota-1 gidroelektr stansiyasini ishga tushirish masalasi arzon va ekologik toza energiyaga bo‘lgan ehtiyojning barqaror o‘sishi fonida dolzarbligi ko‘rinib turibdi. Bu birinchi navbatda mintaqada iqtisodiyot va aholi sonining jadal o‘sishi hamda sanoat kooperatsiyasining kengayishi bilan bog‘liq».
Javohir Badalov keltirgan raqamlarga ko‘ra, 2030 yilga borib Qozog‘istonda elektr energiyasi iste’moli 136 mlrd KW-soatni (2020 yilga nisbatan 21% o‘sish), O‘zbekistonda 120,8 mlrd KW-soatni (1,7 baravar o‘sish), Qirg‘izistonda 20 mlrd KW-soatdan ko‘proqni (50% o‘sish) tashkil etishi kutilmoqda.
«Shu nuqtai nazardan, rejalashtirilgan gidroelektr stansiya Markaziy Osiyoning yagona energetika halqasiga birlashtirilishi mumkin bo‘lgan qo‘shimcha ishlab chiqarish quvvatlarini yaratishni ta’minlaydi. Bu o‘z navbatida ichki mintaqaviy bozorni arzon elektr energiyasi bilan ta’minlashga ko‘maklashadi. Shunday qilib, umumiy energetika bozorini shakllantirish yo‘lida yana bir qadam qo‘yiladi.
Bundan tashqari, chiqarilgan energiya manbalari uchinchi mamlakatlar bozorlariga yetkazib berilishi mumkin. Qambarota-1 GESning ishga tushirilishi har yili 234 mln dollarlik energiya eksport qilish imkonini beradi».
Yana bir muhim jihat, loyihaning amalga oshirilishi Norin daryosi suv resurslarini samaraliroq boshqarish orqali sug‘orish ehtiyojlarini ta’minlaydi. Bu, ayniqsa, yozda yuqori harorat tufayli suv tanqisligi kuzatilayotgan mintaqa uchun juda dolzarbdir. Bundan tashqari, Qambarota-1 GES loyihasining amalga oshirilishi nafaqat sug‘oriladigan yerlarni suv bilan ta’minlashda, balki sanoat obektlarini elektr energiyasi bilan uzluksiz ta’minlashda ham muhim rol o‘ynaydi.
«Umuman olganda, arzon va ekologik toza energiya manbai bo‘lgan gidroelektr stansiyalarini qurish zamon talabidir. Xususan, dunyo bo‘ylab tovarlarning ekologik tozaligi ustidan nazorat kuchaymoqda. Masalan, Yevropa Ittifoqi 2026 yilda yuqori karbonat angidrid chiqindilari bilan ishlab chiqarilgan tovarlarga soliq solishni rejalashtirmoqda. Shu munosabat bilan GESda elektr energiyasini ishlab chiqarish O‘zbekiston va Qirg‘izistonga ekologik toza energiyadan ishlab chiqarilgan raqobatbardosh mahsulotlarni tashqi bozorlarga olib chiqish imkoniyatini beradi», – deydi mutaxassis.
Qambarota-1 GESni qurish to‘g‘risidagi investitsiya shartnomasi O‘zbekiston va Qirg‘iziston suv-energetika sohasida hamkorligining mantiqiy davomi ham hisoblanadi.
«O‘tmishdagi munozaralarga qaramay, Toshkent va Bishkek bu boradagi hamkorlikning o‘zaro maqbul mexanizmlarini ishlab chiqdi. Mamlakatlar o‘rtasida mavsumiy energiya almashinuvi yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, unga ko‘ra, O‘zbekiston qo‘shni davlatga bahor va kuzda elektr energiyasini yetkazib beradi. Qirg‘iziston esa yozda uni qaytaradi. Buning natijasida O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi ehtiyoji uchun zarur miqdorda suv oladi, Qirg‘iziston o‘z navbatida undan kerakli vaqtda foydalanish uchun suv to‘plash imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Ushbu va boshqa jarayonlarni yanada samarali muvofiqlashtirish maqsadida 2022 yil avgust oyida Suv resurslarini birgalikda boshqarish bo‘yicha qo‘shma komissiya o‘z ishini boshlagan.
Bundan tashqari, mamlakatimiz Qirg‘izistonga elektr energiyani yetkazib berish va tranzit qilishda faol ishtirok etmoqda. Shunday qilib, O‘zbekiston nafaqat Qirg‘izistonga elektr energiya yetkazib beradi, balki o‘zining energiya tarmoqlari orqali Turkmanistondan elektr energiyasi tranzitini ta’minlamoqda. Uning hajmi 2021-2022 yillarda 1 mlrd KW-soatdan oshdi», – deyiladi Badalovning maqolasida.
Ma’lum bo‘lishicha, bir qancha muddat avval O‘zbekiston va Tojikiston Zarafshon daryosida ikkita gidroelektr stansiya qurishni boshlagan. Bu kabi loyihalar Markaziy Osiyoda suv-energetika sohasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlik – birlashtiruvchi omil bo‘lib xizmat qilishi mumkinligini ko‘rsatmoqda.
«Umuman olganda, Shavkat Mirziyoyevning Qirg‘izistonga davlat tashrifi yakunlari bo‘yicha misli ko‘rilmagan kelishuvlarga erishildi. Tomonlar o‘zaro maqbul kelishuvlarni topish orqali eng qiyin masalalarni ham konstruktiv ravishda hal qilish qobiliyatini namoyish etdi. Bunday hamkorlik shunga o‘xshash masalalar bilan to‘qnashib, yechimini izlayotgan boshqa mintaqalar uchun namunali modelga aylanishi mumkin», – deydi SMTI yetakchi ilmiy xodimi Javohir Badalov.

Государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Кыргызскую Республику, который состоялся 26 – 27 января т.г., несомненно, войдет в историю двусторонних отношений.
По итогам саммита стороны вывели отношения на уровень всеобъемлющего стратегического партнёрства. Кроме того, подписано 25 документов, среди них протокол об обмене ратификационными грамотами договора об отдельных участках узбекско-кыргызской государственной границы, Межправительственная программа стратегического торгово-экономического партнёрства на 2023−2025 годы и др.
На мой взгляд, одним из ключевых событий визита стало достижение договоренности о строительстве Камбаратинской ГЭС-1. В частности, накануне встречи глав государств между Узбекистаном и Кыргызстаном подписано инвестиционное соглашение. Ранее 6 января т.г. в Бишкеке Узбекистан, Казахстан и Кыргызстан подписали «дорожную карту» по реализации проекта. Предусматривается строительство плотины высотой 256 м и водохранилища объемом 5,4 млрд куб м. Ожидается, что ГЭС будет вырабатывать 5,6 млрд кВт/ч электроэнергии в год.
Это флагманский проект не только для задействованных стран, но и всего региона в целом. Его успешная реализация заложит фундамент для устойчивого развития Центральной Азии путем обеспечения экономической, энергетической и продовольственной безопасности всего региона.
Характерная особенность ГЭС – это первый в своем роде совместный мегапроект в новейшей истории региона с участием трех стран. Стороны объединяют усилия для задействования мощного гидроэнергетического потенциала ЦА, который составляет 930 млрд. кВт/ч. в год. Вместе с тем, несмотря на принимаемые меры, на сегодняшний день он освоен лишь на 11%.
Безусловно, реализация Камбаратинской ГЭС-1 становится все более актуальной на фоне устойчивого роста потребности в Центральной Азии в дешевой и экологически чистой энергии. Это обусловлено динамичным ростом экономики и населения, углублением промышленной кооперации в регионе.
Ожидается, что к 2030 г. потребление электроэнергии в Казахстане составит 136 млрд. кВт/ч (рост на 21% по сравнению с 2020 г.), в Узбекистане – 120,8 млрд. кВт/ч (рост в 1,7 раза), в Кыргызстане – более 20 млрд кВт/ч. (рост на 50%).
В этом ключе планируемая ГЭС обеспечит создание дополнительных генерирующих мощностей, которые можно будет интегрировать в единое энергетическое кольцо ЦА. Это повысит надежность обеспечения внутреннего регионального рынка дешевой электроэнергией. Таким образом, будет сделан еще один шаг на пути формирования общего энергетического рынка.
Более того, высвобождаемые энергоресурсы можно будет поставлять на рынки третьих стран. Ожидается, что ввод в строй Камбаратинской ГЭС-1 даст возможность ежегодно экспортировать энергию на сумму в 234 млн. долл.
Что не менее важно, реализация проекта станет важным фактором обеспечения продовольственной безопасности в Центральной Азии. Будут обеспечены ирригационные нужды через более эффективное управление водными ресурсами реки Нарын. Это особенно актуально в летние месяцы, когда в связи с высокими температурами наблюдается дефицит воды.
Тем более, Узбекистан и Кыргызстан в последнее время развивают агропромышленную кооперацию. Сегодня обе страны предпринимают меры по реализации совместных проектов по выращиванию плодоовощной продукции, поставок крупного рогатого скота и др. Воплощение в жизнь проекта сыграет важную роль не только в обеспечении орошаемых земель водой, но и бесперебойном снабжении промышленных объектов электроэнергией.
Строительство гидроэлектростанций, являющихся источником дешевой и чистой энергии, также является требованием времени. Во всем мире усиливается контроль за экологичностью товаров (в первую очередь наличием в них углеродного следа). В частности, ЕС в 2026 г. планирует ввести налог на товары, произведенные с высоким уровнем выбросов углекислого газа. В этой связи выработка электроэнергии на ГЭС даст Узбекистану и Кыргызстану возможность выводить на рынки конкурентоспособную продукцию, произведенную из экологически чистой энергии.
Инвестиционное соглашение о строительстве Камбаратинской ГЭС-1 также является логическим продолжением высокой динамики сотрудничества между Узбекистаном и Кыргызстаном в водно-энергетической сфере.
Несмотря на имевшие место вопросы, Ташкент и Бишкек выработали взаимоприемлемые механизмы кооперации в этой сфере. Между странами был налажен сезонный энергообмен, согласно которому весной и осенью Узбекистан поставляет соседней стране электроэнергию, в свою очередь Кыргызстан возвращает ее летом.
В результате сельское хозяйство Узбекистана получает необходимое количество воды, а Кыргызстан - возможность накопления воды для ее использования в необходимое время.
Для более эффективной координации этих и других процессов в августе 2022 г. начала свою работу Совместная водохозяйственная комиссия. Примечательно, что уже на её первом заседании подписано межведомственное Соглашение о сотрудничестве по водохозяйственным вопросам.
Более того, наша страна активно участвует в поставках и транзите электроэнергии в Кыргызстан. Так, Узбекистан не только поставляет Кыргызстану электроэнергию, но и через свои энергетические сети обеспечивает транзит электроэнергии из Туркменистана, объем которой в 2021-2022 годах превысил 1 млрд. кВт/ч.
Вне всякого сомнения, трехсторонний проект строительства Камбаратинской ГЭС-1 является свидетельством новой региональной динамики. Ранее Узбекистан и Таджикистан начали строительство двух ГЭС на реке Зарафшан. Все это показывает, что взаимовыгодное сотрудничество в водно-энергетической сфере в ЦА может служить объединяющим фактором.
Стороны демонстрируют способность конструктивно решать даже самые сложные вопросы путем нахождения взаимоприемлемых компромиссов. Подобная кооперация может стать образцовой моделью и для других регионов, испытывающих аналогичные проблемы.
В целом, договоренности, достигнутые по итогам государственного визита Шавката Мирзиёева в Кыргызстан, носят беспрецедентный характер.
Они безусловно откроют новую страницу в отношениях между двумя братскими странами и народами, поспособствуют обеспечению безопасности, стабильности и устойчивого развития на всем пространстве центральноазиатского региона.
Жавохир Бадалов,
Накануне завершился государственный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Кыргызстан. Несомненно, по значимости его итоги войдут в историю двусторонних отношений. Более того, они знаменуют собой новый этап в процессе регионального сотрудничества...