O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasida «Xalqaro ekologik tizimlarni himoya qilish va tiklash kuni»ni ta'sis etishni taklif qildi.
Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori o‘rinbosari Sanjar Valiyev O‘zbekiston rahbarining ushbu taklifi borasida fikr bildirdi.
Ushbu tashabbusning kiritilishi O‘zbekistonning mamlakat va mintaqaviy darajadagi ekologik muammolarni hal qilishga qaratilgan so‘nggi yillardagi sa'y-harakatlari natijasi hisoblanadi. Orolbo‘yi mintaqasi uchun Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson xavfsizligini ta'minlash bo‘yicha ko‘p tomonlama trast fondi va BMT shafeligida "Orolbo‘yi mintaqasi - ekologik innovatsiya va texnologiyalar hududi" yuqori darajadagi xalqaro konferensiyasini tashkil etib, biz xalqaro hamjamiyat yordamida eng murakkab ekologik muammolarni hal qilish qanchalik o‘zgarishi mumkinligiga ishonch hosil qildik. O‘zbekiston rahbari xalqaro strategiya yaxlitligi doirasida uzoq muddatli va izchil harakatlar zarurligini hisobga olgan holda dunyo rahbarlariga «Xalqaro ekologik tizimlarni himoya qilish va tiklash kuni»ni ta'sis etishni taklif qildi.
Ushbu yangi tashabbus xalqaro tashkilotlar, davlatlar va jamoat guruhlarining juda katta salohiyatini birgalikda yechim topish hamda yosh avlodni tarbiyalashga safarbar qilishga chaqiradi. Pandemiya oqibatlari kelajakda yanada zararli ta'sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan  boshqa global muammolarni hal qilishni kun tartibidan olib tashlamasligi kerak.
Xalqaro kunlar har doim jahon jamoatchiligi e'tiborini umumiy masala va muammolarga jalb etish uchun yaxshi imkoniyat hisoblanadi. Hozirgi kunda BMTning Butunjahon atrof-muhitni himoya qilish kuni - 5 iyun, BMTning Butunjahon cho‘llanish va qurg‘oqchilikka qarshi kurash kuni - 17 iyun, Xalqaro ozon qatlamini saqlash kuni - 16 sentabr, BMT Yer kuni - 22 aprel va boshqalar kabi 20dan ortiq xalqaro kunlari atrof-muhitni muhofaza qilishga bag‘ishlangan.
Atrof-muhit muammolariga e'tibor qaratarkan, BMT Bosh Assambleyasi 2021-2030 yillarni "Ekotizimlarni tiklash o‘n yilligi" deb e'lon qildi. Ushbu o‘n yillik davomida butun dunyo mamlakatlari birgalikda iqlim inqiroziga qarshi kurash, oziq-ovqat xavfsizligi va suv ta'minotini yaxshilash maqsadida izdan chiqqan va vayron bo‘lgan ekotizimlarni tiklash hajmini ko‘paytirish niyatida.
Bugungi kunda Markaziy Osiyo tabiiy resurslar o‘zlashtirilishi, qishloq xo‘jaligi, sanoat va energetikaning rivojlanishi tufayli turli xil ekologik muammolarga duch kelmoqda. Kuchli degradatsiya, yer resurslarining sho‘rlanishi va botqoqlanishi, Markaziy Osiyoning asosiy daryolari - Amudaryo va Sirdaryoni oziqlantiruvchi mintaqa tog‘laridagi muzliklarning kamayishi kuzatilmoqda.
Hayotiy muhim ekotizimlarning yo‘q bo‘lib ketishiga olib keladigan cho‘llanish jarayonlari jiddiy xavf tug‘diradi. Bioxilma-xillik mintaqamizning tabiiy boyliklarini kamaytirgan holda tezlik bilan qisqarmoqda.
Bundan tashqari, Markaziy Osiyo dunyodagi iqlim o‘zgarishlariga eng zaif mintaqalardan biri hisoblanadi. Olimlar iqlim isishi tendensiyalari yanada kuchayishi, suv resurslarining kamayishi va tabiiy ofatlarning ko‘payishini taxmin qilishmoqda.
Yaqin 30 yil davomida global miqyosda iqlim o‘zgarishi va uning oqibatlari jahon iqtisodiyotiga 8 trillion dollarga tushadi. Iqlim o‘zgarishi ta'siri tufayli 2050 yilga kelib jahon YaIMning o‘sishi 3 foizga pasayadi.
Shu bois O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan taklif qilingan Xalqaro ekologik tizimlarni himoya qilish va tiklash kunini ta'sis etish dunyo mintaqalarida ekologik xavfsizlikni ta'minlashning qo‘shimcha mexanizmlarini ishlab chiqishga yetarlicha darajada kuchli turtki berishi shubhasiz.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев предложил Генассамблее ООН учредить «Международный день защиты и восстановления экологических систем».
Прокомментировать данное предложение главы Узбекистана, редакция NUZ.UZ попросила замдиректора ИСМИ Санжара Валиева.
— Вынесение данной инициативы стало результатом усилий Узбекистана последних лет, вложенных в решение экологических проблем в нашей стране и на региональном уровне. Учредив Многопартнерский трастовый фонд ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья и организуя Международную конференцию высокого уровня под эгидой ООН «Приаралье – зона экологических инноваций и технологий» мы убедились в том, как много можно изменить с помощью международного сообщества в решении самых сложнейших экологических проблем. Учитывая необходимость долгосрочных и последовательных действий в рамках целостной международной стратегии глава Узбекистана предложил мировым лидерам учредить проведение «Международного дня защиты и восстановления экологических систем».
Эта новая инициатива призвана мобилизовать весьма большой потенциал международных организаций, государств и общественных групп для поиска совместного решения, а также воспитания молодых поколений. Пандемия не должна снимать с повестки дня решение других глобальных проблем человечества, последствия которых могут принести более пагубный эффект в будущем.
Международные дни всегда являются хорошим поводом для того, чтобы привлечь внимание мировой общественности к вопросам и проблемам, вызывающим всеобщую озабоченность. Так, в настоящее время более 20 международных дней ООН посвящены охране окружающей среды, таких как Всемирный день ООН по окружающей среде – 5 июня, Всемирный день ООН по борьбе с опустыниванием и засухой – 17 июня, Международный день охраны озонового слоя – 16 сентября, День Земли ООН – 22 апреля и др.
Уделяя одно из ключевых мест проблемам экологии, Генеральная Ассамблея ООН провозгласила 2021-2030 годы – «Десятилетием восстановления экосистем». В ходе этой декады страны мира намерены сообща увеличить объемы восстановления деградированных и разрушенных экосистем в целях борьбы с климатическим кризисом, повышения продовольственной безопасности и водоснабжения.
Сегодня Центральная Азия также сталкивается с разнообразием экологических проблем вследствие интенсивного осваивания природных ресурсов, сельского хозяйства, развития промышленности и энергетики. Происходит сильная деградация, засоление и заболачивание земельных ресурсов, сокращение ледников в горах региона, подпитывающих основные реки Центральной Азии – Амударью и Сырдарью. Серьезные риски представляют процессы опустынивания, угрожающие дальнейшему исчезновению жизненно важных экосистем. Стремительно сокращается биоразнообразие, уменьшая богатство природы нашего региона.
Более того, Центральная Азия считается одним из самых уязвимых к изменениям климата регионов мира. Учеными прогнозируется дальнейшее обострение тенденций потепления климата, сокращения запасов водных ресурсов, усиления природных катаклизмов.
В мировом масштабе изменение климата и его последствия в ближайшие 30 лет обойдутся мировой экономике в 8 триллионов долларов. К 2050 году из-за влияния климатических изменений рост мирового ВВП снизится на 3%.
В этой связи, не вызывает сомнения и то, что предлагаемое Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым учреждение Международного дня защиты и восстановления экологических систем придаст достаточно мощный импульс выработке дополнительных механизмов обеспечения экологической безопасности в регионах мира, — в заключении сказал Санжар Валиев.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на 75-сессии Генеральной Ассамблеи ООН выдвинул ряд актуальных инициатив, направленных на обеспечение дальнейшего всестороннего и устойчивого развития во всем мире.