Nufuzli ilmiy-tadqiqot institutlari — “aql markazlari”, siyosiy isteblishment va ommaviy axborot vositalari O‘zbekistondagi beqiyos yangilanishlar, jumladan, tashqi siyosatdagi dadil qadamlarni katta qiziqish bilan kuzatmoqda. Ularning fikricha, mamlakat tashqi siyosatidagi “jiddiy o‘zgarishlar”, avvalambor, Markaziy Osiyo misolida yaqqol namoyon bo‘layapti.
Darhaqiqat, Prezident Shavkat Mirziyoyevning faol siyosati tufayli biz mintaqada ko‘lamli siljishlarga guvoh bo‘layapmiz. Juda qisqa davr ichida mamlakatlar o‘rtasida munosabatlar yaxshilanib, mutlaqo yangi muhitni shakllantirishning uddasidan chiqildi. Ekspertlar bir necha yil muqaddam bunga imkon borligiga ishonishmas edi. Mintaqa davlatlari chegaralarida jiddiy ko‘ngilsizliklar yuz bermadi, ilgari mavjud bo‘lgan qator cheklovlar bekor qilinayapti, qavm-qarindoshlar va oilalarning bordi-keldisi uchun yanada ko‘proq shart-sharoit yaratilmoqda. Ommaviy axborot vositalarida O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Tojikiston o‘rtasida doimiy aviaqatnovlar yo‘lga qo‘yilayotgani, biznes forumlari, navbatdagi qo‘shma ko‘rgazmalar, aksiyalar, madaniyat kunlari o‘tkazilayotgani haqidagi xabarlar esa tez-tez berilmoqda.
Yaqingacha O‘zbekistonning qo‘shni davlatlar bilan munosabatlarida qator muammolar saqlanib qolinayotgan edi. Davlat chegaralarini demarkatsiya va delimitatsiya qilish, transchegaraviy daryolar suvlaridan foydalanish, yirik GESlar qurilishi singari nozik masalalar shular jumlasidandir. Bu ba’zi hollarda mamlakatlar o‘rtasida vaziyatning keskinlashuviga, chegaralarda bahsli holatlarga olib kelar edi. Ayrim ob’ektiv va sub’ektiv sabablarga ko‘ra, ushbu masalalar Markaziy Osiyo davlatlari mustaqilligining ilk yillarida hal qilinmasdan qoldi. Oqibatda bundan, eng avvalo, chegara bo‘ylab istiqomat qiladigan oddiy odamlar aziyat chekdi. Go‘yoki mintaqa uzoq uyquga ketgandek tuyulardi. Muammolarni hal qilish uchun yangi tashabbuslar zarurati tug‘ilgan edi.
Shavkat Mirziyoyevning yangi siyosati ana shunday hayotiy tashabbus bo‘ldi. Xorijlik kuzatuvchilar bu siyosatni “iliqlik davri”, “qayta ishga tushirish” deb atashmoqda. Qanday nomlanishidan qat’i nazar, ushbu sa’y-harakatlarning asosiy mazmuni davlatlararo munosabatlardagi to‘siqlarga barham berish, pragmatizm va mintaqaviy yakdillikni mustahkamlashga intilishdan iboratdir.
Qo‘shnilar bilan munosabatlarni yaxshilash bo‘yicha qat’iy qadamlar tashlandi. Jumladan, Qirg‘iziston va Tojikiston rahbariyati bilan manfaatlar tutashgan nuqtani topishga muvaffaq bo‘lindi. Shu paytga qadar Toshkent va Bishkek munosabatlarida davlat chegarasi asosiy to‘siq bo‘lgan bo‘lsa, Shavkat Mirziyoyev uni “do‘stlik chegarasi”ga aylantirishni taklif qildi. Ikki mamlakat rahbarlari tomonidan davlat chegarasi to‘g‘risidagi shartnomaning imzolanishi chegara yanglig‘ o‘tkir masalani kun tartibidan chiqarib tashlashga turtki berdi.
Tojikiston bilan doimiy havo qatnovini qayta tiklash bo‘yicha kelishuvga erishildi. Nufuzli ekspertlik-tahliliy muassasa — “Oxford Analytica”ning Rossiya va MDH mamlakatlari bo‘yicha eksperti Jon Makleodning aytishicha, parvozlarni qayta yo‘lga qo‘yish tashabbusini aynan O‘zbekiston ilgari surdi. Uning so‘zlariga qaraganda, Dushanbe Toshkentning samimiy niyatiga ijobiy javob qaytardi. O‘z navbatida, tojikistonlik kuzatuvchilar Shavkat Mirziyoyev Tojikiston — O‘zbekiston munosabatlaridagi keskinlikka nuqta qo‘ya olganini e’tirof etishmoqda. Ularning fikricha, O‘zbekiston rahbari Prezidentlik lavozimiga kirishganidan so‘ng bir yil ichida Markaziy Osiyoning barcha respublikasini ko‘p masalalarda birlashtirib turadigan integratsiya jarayonlari amalda boshlanishiga turtki berdi. Tojikistonning tabiiy ofatdan zarar ko‘rgan hududi aholisi O‘zbekistondan yuborilgan 60 tonnalik insonparvarlik yordamini minnatdorlik bilan qabul qildi. Ikki mamlakat fuqarolari O‘zbekiston rahbarining Tojikistonga bo‘lajak tarixiy tashrifini intiqlik bilan kutishmoqda. O‘zbekistonning ilg‘or va ijobiy tashqi siyosati xorijda ham e’tirof etilmoqda. AQShning nufuzli “The New York Times” nashri yozishicha, O‘zbekiston rahbariyati tashqi siyosatda, birinchi galda, o‘z qo‘shnilari bilan to‘planib qolgan muammolarni hal qilishga intilayapti. Qayd etilishicha, O‘zbekistondagi o‘zgarishlar “uzoq yillar davomida Markaziy Osiyodan kelayotgan ilk ijobiy siyosiy yangiliklar”dan hisoblanadi. MDH mamlakatlari instituti Markaziy Osiyo bo‘limi mudiri Andrey Grozinning fikriga ko‘ra, hozirgi kunda mintaqada davlatlararo munosabatlar tizimida jonlanish jarayoni kechmoqda. Ekspertning ishonch bildirishicha, Shavkat Mirziyoyevning mintaqa siyosiy maydoniga kirib kelishi qo‘shnilar o‘rtasidagi munosabatlarga ijobiy ta’sir ko‘rsatdi. Toshkent o‘tgan yili turli yo‘nalishlarda yuksak faollik namoyish etdi. Markaziy Osiyoda o‘zaro munosabatlar sog‘lomlashib borayotgani buning yaqqol tasdig‘idir.
Shu nuqtai nazardan, Markaziy Osiyo bo‘yicha amerikalik ekspert Bryus Paner O‘zbekiston rahbariyatining qo‘shni mamlakatlarga nisbatan siyosatini “do‘stlikdan ham ziyodroq maqsadlarni ko‘zlaydi”, deb baholaydi. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonning qo‘shni davlatlar bilan hozirgi munosabati avvalgi yillardagiga qaraganda tubdan farq qiladi. Buni Prezident barcha mintaqa davlatlari bilan aloqalarni yaxshilashga, “mintaqaning tabiiy tijorat markazi” sifatida mamlakatning iqtisodiy salohiyatini rivojlantirishga katta e’tibor qaratayotgani ham tasdiqlaydi. Panerning qayd etishicha, O‘zbekistonning mintaqaga alohida urg‘u berayotgani bu borada hal qiluvchi ahamiyat kasb etishi mumkin. O‘z navbatida, Markaziy Osiyo va Kavkaz instituti (AQSh) “Ipak yo‘li” dasturi direktori Svante Kornell o‘zbekistonliklar qo‘shnilari uchun ochilayotganini aytadi. U “Shavkat Mirziyoyev olib borayotgan tashqi siyosatdan hayratlanayotgani”ni ta’kidlaydi. Kanadaning globallashuv masalalarini o‘rganish markazi tahlilchilari nazdida, O‘zbekistonning geostrategik joylashuvi, mehnat bozoridagi ulkan salohiyati inobatga olinadigan bo‘lsa, olib borilayotgan islohotlar alaloqibat mamlakatni mintaqaning lokomotivlaridan biriga aylantirishga xizmat qiladi. Rossiyalik taniqli ekspert Rostislav Ishenko esa bugun Toshkent mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga ega barcha dolzarb masalalarni muhokama qilish uchun ochiqligini e’tirof etadi.
O‘zbekiston Prezidenti parlamentga Murojaatnomasida qayd etganidek, 2017 yilda 21 oliy darajadagi tashriflar amalga oshirildi, 60 dan ortiq davlatlar va xalqaro tashkilotlar rahbarlari va vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi. Natijada 400 dan ziyod bitim va kelishuvlarga erishildi, qariyb 60 milliard AQSh dollari hajmidagi savdo va sarmoyaviy shartnomalar imzolandi. Bularning barchasi tanlangan uzoq va mashaqqatli, ayni paytda yagona to‘g‘ri yo‘ldagi dastlabki qadamlardir. O‘zbekiston tashqi siyosatidagi o‘zgarishlar mamlakat rahbari tomonidan to‘planib qolgan muammolarni hal qilishga kompleks yondashilayotganini ko‘rsatadi. Bu o‘zgarishlarni xalqaro hamjamiyat ijobiy kutib oldi va e’tirof etmoqda. Shubhasiz, bularning barchasi 2018 yilda yanada ko‘proq manfaatli hamkorlik uchun asos bo‘lib xizmat qiladi. O‘zbekiston tashqi siyosatidagi islohotlar Markaziy Osiyo mamlakatlari hamkorligini kuchaytirishning muhim ko‘rsatkichiga aylandi. Mintaqa tobora tarqoqlikdan hamkorlik sari intilmoqda. Istiqbolda biz yanada tub bunyodkorlik jarayonlariga guvoh bo‘lishimiz mumkin. Binobarin, mintaqani umumiy qadriyatlar, madaniyat, din va tarix birlashtirib turadi. Shu ma’noda, mintaqa xalqaro maydonda o‘zini yangi bir shakl-shamoyilda namoyish etish, o‘z imidjini yaxshilab olish, chet el investitsiyalarini yanada ko‘proq jalb qilish imkoniga ega. Bular barcha mamlakatlar manfaatlariga xizmat qiladi.
Marat AITOV,
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti bosh ilmiy xodimi
Ushbu maqolada O‘zbekistonda olib borilaetgan islohotlar har tomonlama tadqiq qilingan. Maqola o‘zi ichiga O‘zbekiston iqtisodiy va ijtimoiy-siyosiy jarayonlarni mujassamlashtirgan.

Влиятельные зарубежные «мозговые центры», представители политического истеблишмента и СМИ с особым интересом наблюдают за масштабными преобразованиями в Узбекистане, которые, в частности, коснулись и внешней политики. Они отмечают «серьезное изменение» внешнеполитического курса страны, которое в первую очередь затрагивает Центральную Азию. В свою очередь благодаря политике Ш.М.Мирзиёева мы становимся свидетелями тектонических сдвигов в регионе - удалось улучшить взаимоотношения между странами, создать позитивную атмосферу, о возможности существования которой всего несколько лет назад эксперты даже не задумывались. Не происходит серьезных происшествий на государственных границах стран, отменяются ранее существовавшие ограничения, создаются возможности для воссоединения семей и посещения родственников. СМИ пестрят заголовками об открытии регулярного авиасообщения между различными городами Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана, бизнес-форумах, очередных совместных выставках или днях культуры.
При этом стоит признать, что до недавнего времени у Узбекистана сохранялся ряд нерешенных вопросов с соседними странами. Наиболее болезненными из них были вопросы демаркации и делимитации государственных границ, использование вод трансграничных рек, строительство крупных ГЭС и т.д. Порой они приводили к напряженности во взаимоотношениях между странами, конфликтным ситуациям на границах и т.д. По некоторым объективным и субъективным причинам эти вопросы не были решены в первые годы независимости стран Центральной Азии, от чего страдали в первую очередь простые граждане, которые жили по обе стороны границ. Создавалось ощущение, что регион находился в затяжной спячке. Нужен был катализатор, новый импульс для решения этих вопросов в регионе.
Этим импульсом стал приход к власти в Узбекистане Ш.М.Мирзиёева. Зарубежные обозреватели как только не называли процесс реформ президента Узбекистана, в том числе и во внешней политике – начиная от «оттепели» и заканчивая «перезагрузкой». Независимо от названия важна суть этого процесса – нацеленность на решение региональных вопросов, прагматизм, поддержка регионального единства. В результате были предприняты беспрецедентные шаги по нормализации отношений с соседями. В частности, удалось найти общий язык с руководством Кыргызстана и Таджикистана. Камнем преткновения в отношениях Ташкента и Бишкека были вопросы демаркации и делимитации государственных границ. Ш.М.Мирзиёев призвал решить этот вопрос и превратить кыргызско-узбекскую границу в «границу дружбы». В результате был подписан Договор о Государственной границе с Кыргызстаном, который заложил основы для решения пограничного вопроса. С Таджикистаном удалось договориться о возобновлении регулярного авиасообщения. Эксперт по России и странам СНГ в Oxford Analytica Д.Маклеод особо отметил, что именно Узбекистан инициировал возобновление полетов. По его словам, Душанбе позитивно ответил на «добрый жест» Ташкента. В свою очередь таджикские обозреватели утверждают, что Ш.М.Мирзиёев смог положить конец напряженности в таджикско-узбекских отношениях. По их мнению, президент Узбекистана в течение одного года своего президентства смог положить начало действительно интеграционным процессам, объединяющим во многом все республики Центральной Азии. Высокую оценку со стороны жителей Таджикистана получило направление гуманитарной помощи общим весом 60 тонн из Узбекистана в пострадавшие от стихийных бедствий таджикские регионы. Многие граждане обеих стран с нетерпением ожидают визита президента Узбекистана в Таджикистан, который уже обещает стать историческим. Прогрессивную и позитивную внешнюю политику признают и за рубежом. Авторитетное американское издание The New York Times утверждает, что во внешней политике правительство Узбекистана стремится разрешить проблемы со своими соседями. В целом, изменения в Узбекистане представляют собой одну из «первых позитивных политических новостей из Центральной Азии в течение многих лет».
Заведующий отделом Центральной Азии Института стран СНГ А.Грозин считает, что на данный момент в Центральной Азии трансформируется система межгосударственных отношений, Эксперт уверен, что появление Ш.Мирзиёева на политической арене региона положительно сказалось на отношениях стран-соседей. По его словам, за прошедший год Ташкент продемонстрировал высокую активность на самых разных направлениях. Налицо признаки значительного оздоровления в отношениях между странами региона. На этом фоне американский исследователь по ЦА Б.Паньер акцентирует внимание на то, что политика руководства Узбекистана в отношении соседних стран – это «нечто большее, чем дружба». По его словам, текущие взаимоотношения Узбекистана со странами ЦА «радикально отличаются» от политики прошлых лет и подтверждают заявления Президента страны улучшить связи со всеми соседними странами, развить собственный экономический потенциал как государства, являющегося «естественным центром торговли в регионе». Б.Паньер полагает, что акцентирование внимания Узбекистаном на региональных вопросах «может придать новый импульс их продвижению». В свою очередь Директор программы «Шелковый путь» в Институте Центральной Азии и Кавказа (США) С.Корнелл заметил, что узбекистанцы открываются для своих соседей. По его словам, он «приятно удивлен тем, как Ш.М.Мирзиёев проводит внешнюю политику». Аналитики Канадского Центра по изучению вопросов глобализации предполагают, что, принимая во внимание главное геостратегическое положение Узбекистана и впечатляющий потенциал на рынке труда с учетом густонаселенности страны, совокупный эффект проводимых реформ может способствовать его превращению в один из локомотивов региона. В то же время российский эксперт Р.Ищенко подчеркивает, что Ташкент открыт для дискуссии по любым значимым вопросам мировой и региональной политики.
Как отметил президент Узбекистана в своем Послании парламенту страны, в 2017 г. состоялся 21 визит на высшем уровне, проведены встречи с руководителями и представителями более 60 государств и международных организаций. В результате заключено свыше 400 соглашений, подписаны торговые и инвестиционные договоры в общей сложности почти на 60 млрд. долл. США. Это красноречиво говорит об эффективности обновленного внешнеполитического курса страны. При этом это всего лишь начало большого пути, от которого мы ждем очень многое. В целом, изменения внешнеполитического курса страны демонстрируют комплексный подход руководства Узбекистана к решению накопившихся проблем. Они вызвали положительные отклики и одобрение международного сообщества, энтузиазм и понимание у народа и должны создать основу для еще большего взаимовыгодного сотрудничества в 2018 г. Вместе с тем следует отметить, что внешнеполитические преобразования в Узбекистане стали катализатором усиления взаимодействия стран Центральной Азии: регион превращается из разрозненного в единый.
Возможно в перспективе мы станем свидетелями более глубоких интеграционных процессов в регионе, который объединяют общие традиции, культура, религия и история. Благодаря этому Центральная Азия может по-новому заявить о себе на международной арене, улучшить свой имидж, привлечь больше иностранных инвестиций, что в интересах всех его стран.
Главный научный сотрудник ИСМИ Аитов М.Р
В последнее время в ведущих мировых СМИ, экспертно-аналитических и политических кругах широко обсуждается процесс преобразований в Узбекистане. Нашу страну стали называть «новым азиатским тигром», «спящим гигантом» ...