– Tadbir O'zbekistonning nafaqat Markaziy Osiyoda, balki Janubi-Sharqiy Osiyo va kengroq Osiyo mintaqasida ham o'zaro bog'liqlikni rivojlantirish bo'yicha o'sib borayotgan markaz sifatidagi rolini mustahkamlashda muhim bosqich bo'ldi.
Ushbu uchrashuv professionallar va jamoat arboblarining keng va xilma-xil auditoriyasini birlashtirdi. Ularning g'oyalari va tashabbuslari, shubhasiz, konferensiya mavzusiga to'liq muvofiq ravishda xalqaro hamkorlikni mustahkamlash, tinchlikni ilgari surish va mamlakatlar o'rtasida konstruktiv muloqotni rivojlantirish ishiga qimmatli hissa qo'shadi.
O'zbekiston mintaqaviy aloqalarni, ayniqsa Afg'oniston va uning qo'shnilari o'rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishda asosiy rol o'ynaydi. Ishonchim komilki, O'zbekiston bu munosabatlarni nafaqat Osiyo miqyosida, balki global miqyosda ham mustahkamlashda muhim ishtirokchi bo'lib qoladi.
BMTning O'zbekistondagi doimiy koordinatori Sabina Maxl "Dunyo" AA uchun intervyusida 19-21-may kunlari Termiz shahrida bo'lib o'tgan Markaziy va Janubiy Osiyo o'rtasidagi o'zaro bog'liqlik bo'yicha Termiz muloqotining birinchi yig'ilishining ahamiyati haqidagi fikr-mulohazalarini bildirdi:

– Сегодняшнее мероприятие ознаменовало собой важный этап в укреплении роли Узбекистана как растущего центра содействия взаимосвязанности — не только в Центральной Азии, но также с Юго-Восточной Азией и более широким азиатским регионом.
Эта встреча объединила широкую и разностороннюю аудиторию профессионалов и общественных деятелей, чьи идеи и инициативы, несомненно, станут ценным вкладом в дело укрепления международного сотрудничества, продвижения мира и развития конструктивного диалога между странами — в полном соответствии с темой конференции.
Узбекистан играет одну из ключевых ролей в развитии региональных связей, особенно между Афганистаном и его соседями. Я убеждён, что Узбекистан и впредь будет оставаться важным участником укрепления этих отношений — не только в пределах Азии, но и в глобальном масштабе.