BMTning O'zbekistondagi doimiy koordinatori Sabina Maxl "Dunyo" AA uchun intervyusida 19-21-may kunlari Termiz shahrida bo'lib o'tgan Markaziy va Janubiy Osiyo o'rtasidagi o'zaro bog'liqlik bo'yicha Termiz muloqotining birinchi yig'ilishining ahamiyati haqidagi fikr-mulohazalarini bildirdi:
– Bu mening Surxondaryo viloyatiga to'rtinchi tashrifim. Mazkur muloqot Markaziy va Janubiy Osiyo davlatlari birlashishi va nafaqat ushbu mintaqalar, balki butun dunyo uchun dolzarb bo'lgan masalalarni muhokama qilish uchun ajoyib imkoniyat, deb hisoblayman.
Muloqot o'tkazish, murakkab masalalarni muhokama qilishga bo'lgan bunday yuksak qiziqishni ko'rish quvonarlidir. Masalan, bugun viloyat bo'ylab yoshlarga e'tibor qaratish naqadar muhim ekani ta'kidlandi. Bundan tashqari, transport va iqtisodiy aloqalar, ayniqsa dengizga chiqish imkoni bo'lmagan mamlakatlar uchun juda dolzarbligi alohida qayd etildi. Shu nuqtai nazardan, bunday davlatlarga xalqaro yuk tashish yo'llariga kirishda yordam berishning g'oyalari va usullarini izlash muhimdir.
O'ylaymanki, ushbu muloqot barcha ishtirokchilarga mintaqada, xususan, O'zbekistonda, shuningdek, Markaziy va Janubiy Osiyoning boshqa mamlakatlarida bo'layotgan taraqqiyotni ko'rish uchun noyob imkoniyat yaratdi. Ushbu tadbirga ishtirok etish va turli fikrlarni eshitish men uchun sharafdir.
Bugungi sessiya tomonlar o'rtasidagi ishonchning asosiy rolini qayta-qayta ta'kidladi. O'zbek tilida o'rgangan birinchi so'zlarimdan biri "ishonch" bo'ldi. Darhaqiqat, bu mintaqa oldida turgan imkoniyatlar va muammolarni ochiq va konstruktiv muhokama qilish uchun asosiy element hisoblanadi.
Men Termiz muloqoti va boshqa shu kabi tashabbuslarning davom etishini intiqlik bilan kutaman hamda O'zbekiston ochiq fikr almashish uchun shunday mazmunli platforma yaratayotganini muhim deb bilaman.

—Это мой четвёртый визит в Сурхандарьинскую область, и я считаю, что этот диалог представил отличную возможность для стран Центральной и Южной Азии собраться вместе и обсудить вопросы, актуальные не только для этих регионов, но и для всего мира.
Отрадно видеть столь высокий интерес к проведению диалога и обсуждению комплексных проблем. Например, сегодня было подчёркнуто, насколько важно уделять внимание молодёжи во всём регионе. Кроме того, особое значение придавалось вопросам транспортной и экономической взаимосвязанности — особенно для стран, не имеющих выхода к морю. В этом контексте важно искать идеи и пути, которые помогут таким государствам получить доступ к международным морским путям.
Я считаю, что этот диалог предоставил всем участникам уникальную возможность увидеть прогресс, происходящий в регионе, прежде всего здесь, в Узбекистане, а также в других странах Центральной и Южной Азии. Для меня большая честь быть приглашённой на это мероприятие и услышать столь разнообразные точки зрения.
В ходе прошедшей сессии неоднократно подчёркивалось, что доверие между сторонами играет ключевую роль. Одним из первых слов, которые я выучила на узбекском языке, было слово «ишонч» — доверие. И действительно, оно является основополагающим элементом для откровенного и конструктивного обсуждения как возможностей, так и вызовов, стоящих перед регионом.
Я с нетерпением жду продолжения Термезского диалога и других подобных инициатив, и считаю важным и замечательным тот факт, что Узбекистан предоставляет столь значимую платформу для открытого обмена мнениями.
Посол Пакистана в Узбекистане Ахмед Фарук в интервью ИА «Дунё» прокомментировал значение состоявшегося с 19 по 21 мая в городе Термезе первого заседания Термезского диалога по взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией: