Joriy yilning 14-16 fevral kunlari Germaniyada "Ko‘p qutblilik" shiori ostida 61-Myunxen xavfsizlik konferensiyasi bo’lib o’tdi.
Har yilgi jahon forumi 60 ga yaqin davlat va hukumat rahbarlari, 150 dan ortiq tashqi ishlar hamda mudofaa vazirlari, shuningdek, xalqaro tashkilotlar rahbarlarini to‘pladi. Konferensiyada jami 800 dan ziyod kishi, jumladan, ekspertlar, biznes va nodavlat tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori Eldor Aripov Myunxen konferensiyasi doirasida o‘tkazilgan "Kaspiy muammosi: Yevroosiyo xavfsizligida iqlim va mojarolarni qayta ko‘rib chiqish" ("Caspian Conundrum: Rethinking Climate and Conflict in Eurasian Security") mavzusidagi tadbirda asosiy ma’ruzachi sifatida ishtirok etdi. U o‘z nutqida asosiy e’tiborni bugungi kunda Markaziy Osiyo mintaqasi duch kelayotgan iqlim muammolariga qaratdi.
Ekspert mintaqaning iqlim o‘zgarishlariga eng zaif hududlardan biri ekanligini ta’kidladi. So‘nggi 30 yil ichida bu yerda harorat jahon bo‘yicha o‘rtacha ko‘rsatkichga nisbatan ikki barobar tezroq ko‘tarilib, Selsiy shkalasi bo‘yicha 1,5 darajaga oshgan. Bu vaqt ichida global harorat ko‘rsatkichi esa 0,7 darajani tashkil etgan.
Shu munosabat bilan E.Aripov iqlim o‘zgarishlari Markaziy Osiyo davlatlari uchun jiddiy xavf tug‘dirayotganini ta’kidladi. U asosiy omillar sifatida yerlarning jadal degradatsiyasi (hududning 37 foizi zarar ko‘rgan), muzliklarning intensiv erishi (ularning hajmi so‘nggi 50-60 yil ichida 30 foizga kamaygan) va suv tanqisligining kuchayishini ta’kidladi. Mintaqa aholisining 2050-yilga kelib 100 million kishigacha o‘sishi kutilayotgani vaziyatni yanada murakkablashtirmoqda. Jahon banki prognoziga ko‘ra, ushbu omillarning umumiy ta’siri mintaqada qishloq xo‘jaligi ekinlari hosildorligining 30 foizga pasayishiga olib kelishi mumkin.
SMTI direktori ta’kidlashicha, bu jiddiy muammolarga qaramay, Markaziy Osiyo mamlakatlari uzoq vaqt davomida ekologik muammolarni birgalikda hal etish uchun birlashishga tayyor bo‘lmagan edi. Biroq bugun vaziyat tubdan o‘zgardi: shubha-gumonlar va nosog‘lom raqobat o‘rnini ishonch, o‘zaro tushunish va mintaqaning umumiy muammolariga birgalikda yechim izlashga intilish egalladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida "qo‘shnilar bilan muammosiz munosabatda bo‘lish" tamoyilini e’lon qilgan O‘zbekistonning yangi tashqi siyosiy kursi bu borada salmoqli rol o‘ynagani ta’kidlandi. Bu mintaqani jipslashtirishning asosiy omili bo‘lib, davlatlararo hamkorlikning noyob modelini shakllantirishga xizmat qildi.
Eldor Aripov iqlim o‘zgarishi va suv resurslari taqchilligi kabi masalalar bugungi kunda mintaqaviy hamkorlikni rag‘batlantiruvchi asosiy omil ekanligini ta’kidladi. Mintaqada iqlim o‘zgarishiga moslashish bo‘yicha harakatlarni samarali muvofiqlashtirish maqsadida suv-iqlim muloqoti yo‘lga qo‘yildi, Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universiteti (Green University) tashkil etildi, Markaziy Osiyo uchun "Yashil kun tartibi" mintaqaviy dasturi tasdiqlandi hamda iqlim o‘zgarishiga moslashish bo‘yicha mintaqaviy strategiya qabul qilindi.
Shu bilan bir qatorda, mamlakatlar xalqaro maydonlarda o‘z harakatlarini muvofiqlashtirmoqda. BMTning Dubaydagi iqlim sammiti doirasida Markaziy Osiyoning barcha davlatlari ishtirokida "5 mamlakat - 1 hudud - 1 ovoz" nomli Markaziy Osiyo mintaqaviy pavilioni tashkil etildi. U mintaqaning yagona ovozini ilgari surishga xizmat qildi.
E.Aripov milliy miqyosda amalga oshirilayotgan sa’y-harakatlar haqida gapirar ekan, O‘zbekiston o‘z oldiga strategik maqsad - resurslarni tejaydigan, "yashil" rivojlanish modeliga o‘tish orqali ekologik barqarorlik va iqtisodiy o‘sishni ta’minlashni qo‘yganini ta’kidladi.
Uning aytishicha, bu yo‘nalishda sezilarli natijalarga erishilgan. Mamlakatda sug‘oriladigan yerlarning qariyb 2 million gektarida suvni tejaydigan texnologiyalar joriy etilgan bo‘lib, bu qishloq xo‘jaligida foydalaniladigan maydonlarning 46 foizini tashkil etadi. Bundan tashqari, so‘nggi besh yil ichida O‘zbekistonda 9,6 gigavattlik zamonaviy energiya quvvatlari ishga tushirildi. 2030-yilga kelib, qayta tiklanuvchi energiya manbalari ulushini 16 foizdan 54 foizgacha oshirish rejalashtirilmoqda.
SMTI rahbari mintaqada yuzaga kelayotgan bir qator muammolarni ta’kidlab o‘tdi. Asosiy muammolar qatorida iqlimga neytral texnologiyalarga o‘tish va iqlim o‘zgarishi oqibatlariga moslashish uchun moliyaviy mablag‘larning yetishmasligi alohida qayd etildi. Jahon bankining hisob-kitoblariga ko‘ra, qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanishni kengaytirish va tarmoqlarni modernizatsiya qilish uchun kelgusi 5-10 yil ichida butun mintaqaga kamida 20 milliard dollar miqdorida investitsiyalar kiritish zarurati mavjud.
Shu munosabat bilan E.Aripov suv-energetika sohasiga sarmoyalar, innovatsiyalar va texnologiyalarni jalb etish, shuningdek, soha mutaxassislarini tayyorlash ustuvor vazifalar bo‘lib qolayotganini ta’kidladi. "Bu masalalar joriy yilda yurtimizda o‘tkaziladigan “Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi” sammitida hamda Markaziy Osiyoning global iqlim muammolariga bag‘ishlangan konferensiyada muhokama qilinadi," deya ma’lum qildi u. Ekspert O‘zbekiston iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashda mintaqa va xalqaro hamkorlarning sa’y-harakatlarini birlashtirish uchun asosiy maydonga aylanishiga ishonch bildirdi.
1963-yildan beri o‘tkazilib kelinayotgan Myunxen xavfsizlik konferensiyasi (MSC) xalqaro siyosatni muhokama qilish va eng dolzarb global muammolarni hal etishga qaratilgan diplomatik tashabbuslarni taqdim etish uchun dunyoning yetakchi forumi hisoblanadi. U davlat va hukumat rahbarlari, vazirlar, xalqaro va nodavlat tashkilotlar vakillari, shuningdek, sanoat, ommaviy axborot vositalari, ilmiy doiralar va fuqarolik jamiyati yetakchilarini bir joyga to‘playdi.
Joriy yil 7-fevral kuni Toshkentda "Xalqaro tinchlik va ishonch yili: Turkmanistonning global va mintaqaviy hamkorlikka qo‘shgan hissasi" mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.

С 14 по 16 февраля текущего года в Германии проходит 61-я Мюнхенская конференция по безопасности под лозунгом «Многополярность».
Ежегодный мировой форум собрал около 60 глав государств и правительств, более 150 министров иностранных дел и обороны, а также руководителей международных организаций. В общей сложности в конференции участвовали свыше 800 человек, включая экспертов, представителей бизнеса и неправительственных организаций.
Директор Института стратегических и межрегиональных исследований (ИСМИ) при Президенте Республики Узбекистан Элдор Арипов выступил в качестве основного спикера на мероприятии в рамках Мюнхенской конференции, которое прошло под заголовком «Каспийская проблематика: переосмысление климата и конфликтов в евразийской безопасности» («Caspian Conundrum: Rethinking Climate and Conflict in Eurasian Security»). Основное внимание он уделил климатическим вызовам, с которыми сталкивается сегодня Центральная Азия.
Эксперт заявил, что регион - один из наиболее уязвимых к изменениям климата. За последние 30 лет температура здесь росла в два раза быстрее, чем в среднем по миру, увеличившись на 1,5 градуса Цельсия, тогда как глобальный показатель составил 0,7 градуса.
В связи с этим Э.Арипов подчеркнул, что климатические изменения несут серьезные риски для стран Центральной Азии. Среди ключевых факторов он выделил ускоренную деградацию земель (затронуто 37% территории), интенсивное таяние ледников (их объем сократился на 30% за последние 50–60 лет) и нарастающий дефицит воды. Ситуацию усугубляет прогнозируемый рост населения региона до 100 млн человек к 2050 году. По оценкам Всемирного банка, совокупное влияние этих факторов может привести к снижению урожайности сельскохозяйственных культур в регионе на 30%.
Несмотря на эти серьезные вызовы, долгое время страны Центральной Азии не были готовы к консолидации для совместного решения экологических проблем, отметил директор ИСМИ. Однако сегодня ситуация принципиально изменилась: на смену подозрениям, скептицизму и нездоровому соперничеству пришли доверие, взаимопонимание и стремление сообща искать решения общих проблем региона.
Было подчеркнуто, что весомую роль в этом сыграл новый внешнеполитический курс Узбекистана под руководством Президента Шавката Мирзиёева, провозгласившего принцип «ноль проблем с соседями». Это стало ключевым фактором консолидации региона, способствуя формированию уникальной модели межгосударственного сотрудничества.
Элдор Арипов подчеркнул, что вопросы изменения климата и нехватки водных ресурсов сегодня также стимулируют региональное взаимодействие. Для эффективной координации действий в области адаптации к изменениям климата в регионе запущен водно-климатический диалог, создан Центрально-азиатский университет изучения окружающей среды и изменения климата (Green University), утверждена региональная программа «Зеленая повестка» для Центральной Азии и принята региональная стратегия по вопросам адаптации к изменению климата.
Наряду с этим страны координируют усилия на международных площадках. В рамках климатического саммита ООН в Дубае был организован Центральноазиатский региональный павильон «5 стран – 1 регион – 1 голос», с участием всех стран ЦА, который способствовал продвижению единого голоса региона.
Говоря об усилиях, предпринимаемых на национальном уровне, Э.Арипов отметил, что Узбекистан ставит перед собой стратегическую цель - обеспечить экологическую устойчивость и экономический рост через переход к ресурсосберегающей, «зеленой» модели развития.
По его словам, в этом направлении уже достигнуты значительные результаты. В стране внедрены водосберегающие технологии на почти 2 млн га орошаемых земель, что составляет 46% используемых в сельском хозяйстве площадей. Кроме того, за последние пять лет в Узбекистане введены в эксплуатацию современные энергетические мощности на 9,6 гигаватта. К 2030 году планируется увеличить долю возобновляемых источников энергии с 16% до 54%.
Руководитель ИСМИ отметил ряд проблем, с которыми сталкивается регион. Среди ключевых вызовов была выделена нехватка финансовых ресурсов для перехода на климатически нейтральные технологии и адаптации к последствиям изменения климата. По оценкам Всемирного банка, для расширения использования возобновляемых источников энергии и модернизации сетей всему региону в ближайшие 5-10 лет потребуются инвестиции в размере не менее 20 млрд. долларов.
В этой связи Э.Арипов подчеркнул, что привлечение инвестиций, инноваций и технологий в водно-энергетический сектор, а также подготовка профильных специалистов остаются приоритетными задачами. «Эти вопросы будут обсуждаться на саммите «Центральная Азия – Европейский Союз» и на конференции по глобальным климатическим проблемам Центральной Азии, которые пройдут в этом году в нашей стране» -, заявил он. В этом контексте эксперт выразил уверенность, что Узбекистан может стать ведущей площадкой для объединения усилий региона и международных партнеров в борьбе с изменением климата.
Мюнхенская конференция по безопасности (MSC), проводимая с 1963 года, - ведущий мировой форум для обсуждения международной политики и представления дипломатических инициатив, направленных на решение наиболее острых глобальных вызовов. Она объединяет глав государств и правительств, министров, представителей международных и неправительственных организаций, а также лидеров промышленности, СМИ, научных кругов и гражданского общества.
7 февраля текущего года в Ташкенте прошел круглый стол на тему «Международный год мира и доверия: вклад Туркменистана в глобальное и региональное сотрудничество».
07.02.2025Следующее
17 февраля 2025 года состоялась встреча первого заместителя директора ИСМИ Акрамжона Неъматова с Главой Регионального представительства Международного института управления водными ресурсами (IWMI) в Центральной Азии Барбарой Януш-Павлетта...