Joriy yil 7-fevral kuni SMTI direktorining birinchi o‘rinbosari Akramjon Ne’matov Suv resurslarini boshqarish xalqaro institutining (IWMI) Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakolatxonasi rahbari Barbara Yanush-Pavletta, Shveysariyaning O‘zbekistondagi elchixonasi missiyasi rahbari o‘rinbosari Andrin Fink va Shveysariya taraqqiyot va hamkorlik agentligining (SDC) suv resurslari va iqlim o‘zgarishi bo‘yicha mintaqaviy maslahatchisi Liza Marina Gampp bilan uchrashdi.
Tomonlar Markaziy Osiyoda suv resurslari va iqlim oʼzgarishidan kelib chiqadigan muammolar boʼyicha oʼzaro hamkorlikni mustahkamlash istiqbollarini muhokama qildilar.
Аyniqsa, mintaqada samarali hamkorlikni taʼminlash maqsadida suv-iqlim muloqoti yo‘lga qo‘yilgani, Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universiteti (Green University) tashkil etilgani, shuningdek, mintaqaviy "Yashil kun tartibi" dasturi hamda iqlim o‘zgarishiga moslashish bo‘yicha strategiya qabul qilinganligi taʼkidlandi.
Muloqotda ishtirok etgan tomonlar bu qadamlar kelajakdagi hamkorlik uchun mustahkam asos yaratishini eʼtirof etishdi. Ayniqsa, ekologik xavf-xatarlarning ortishi sharoitida Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Oʻzbekistonda joriy yilda oʻtkaziladigan Markaziy Osiyoning global iqlim muammolariga bagʻishlangan konferensiyaning ahamiyati alohida taʼkidlandi. Bu tadbirning tashkil etilishi global muammolarga barham berish yoʻlida samarali chora-tadbirlarni topish uchun kuchlarni birlashtirishning ahamiyatini koʻrsatmoqda. Forum mintaqaning barqaror rivojlanishini taʼminlashga qaratilgan strategiyalarni muhokama qilish hamda ishlab chiqish uchun asosiy platforma boʻlib xizmat qiladi.
Uchrashuv ishtirokchilari, shuningdek, oʻzaro manfaatli sohalarda hamkorlikni mustahkamlash masalalariga alohida eʼtibor qaratdilar. Iqlim oʻzgarishiga moslashish va suv sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish yoʻnalishida mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirishga qaratilgan qoʻshma tadbirlarni tashkil etishga qiziqish bildirildi. Aynan shu maqsadlar doirasida IWMI va SDC vakillari Suv resurslarini boshqarish xalqaro instituti tomonidan Shveysariya Taraqqiyot va Hamkorlik Agentligining moliyaviy koʻmagida amalga oshirilayotgan "Blue Peace Central Asia" mintaqaviy loyihasini taqdim etdilar.
Shveysariya tomonidan 2010-yilda ilgari surilgan "Blue Peace" tashabbusi 2017-yildan beri Markaziy Osiyoda maxsus mintaqaviy dastur doirasida faoliyat yuritib kelmoqda. U suv diplomatiyasi, mintaqaviy suv hamkorligi loyihalari, suv resurslari bo‘yicha mutaxassislar salohiyatini oshirish va yoshlarni jalb etish kabi yo‘nalishlarni o‘z ichiga oladi. Tashabbus geografik jihatdan Markaziy Osiyoning beshta davlati hamda Afg‘onistonni qamrab oladi.
"Blue Peace Markaziy Osiyo" tashabbusining yangi bosqichi besh yilga – 2025-yil may oyidan 2029-yil sentyabrgacha moʻljallangan. Loyiha uchta asosiy yoʻnalishni qamrab oladi: suv sifatini yaxshilash, oʻzgaruvchan iqlim sharoitlariga moslashish hamda suv va energiya resurslarini o’zaro amalga oshirish.
Joriy yilning 14-16 fevral kunlari Germaniyada "Ko‘p qutblilik" shiori ostida 61-Myunxen xavfsizlik konferensiyasi bo’lib o’tdi.

17 февраля 2025 года состоялась встреча первого заместителя директора ИСМИ Акрамжона Неъматова с Главой Регионального представительства Международного института управления водными ресурсами (IWMI) в Центральной Азии Барбарой Януш-Павлетта, заместителем главы миссии Посольства Швейцарии в Узбекистане Андрином Финком и региональным советником по водным ресурсам и изменению климата Швейцарского агентства по развитию и сотрудничеству (SDC) Лизой Мариной Гампп.
Стороны обсудили перспективы укрепления взаимного сотрудничества, прежде всего, по вопросам водных ресурсов и преодоления климатических вызовов в Центральной Азии.
В частности, отмечалось, что для улучшения координации усилий в регионе уже запущен водно-климатический диалог, создан Центрально-Азиатский университет по изучению окружающей среды и изменения климата (Green University), а также приняты региональная программа «Зелёная повестка» и стратегия по адаптации к изменению климата.
Собеседники признали, что эти шаги создают прочную основу для дальнейшего сотрудничества. Особое внимание было обращено на то, что в условиях нарастающих экологических угроз проведение Глобального климатического форума в Узбекистане в текущем году по инициативе Президента Шавката Мирзиёева приобретает особую значимость. Подчёркивалось, что организация этого мероприятия демонстрирует важность объединения усилий для поиска решений в борьбе с глобальными вызовами. Форум станет ключевой площадкой для обсуждения и выработки стратегий, направленных на обеспечение устойчивого развития региона.
Участники встречи также акцентировали внимание на вопросах укрепления сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес. Была выражена заинтересованность в организации совместных мероприятий, направленных на усиление регионального взаимодействия в области адаптации к климатическим изменениям и развития сотрудничества в водной сфере.
В этом контексте, пользуясь случаем, представители IWMI и SDC презентовали региональный проект «Blue Peace Центральная Азия», реализуемый Международным институтом управления водными ресурсами (IWMI) при финансовой поддержке Швейцарского агентства по развитию и сотрудничеству (SDC).
Инициатива Blue Peace, выдвинутая Швейцарией в 2010 году, действуетв Центральной Азии с 2017 года в рамках специальной региональной программы. Она объединяет водную дипломатию, проекты регионального водного сотрудничества, наращивание потенциала экспертов по водным ресурсам и вовлечение молодёжи. Географический охват инициативы включает пять стран Центральной Азии и Афганистан.
Новый этап инициативы «Blue Peace Центральная Азия» рассчитан на пять лет – с мая 2025 года по сентябрь 2029 года. Проект охватывает три ключевых направления: улучшение качества воды, адаптацию к изменяющимся климатическим условиям, а также интеграцию водных и энергетических ресурсов.
С 14 по 16 февраля текущего года в Германии проходит 61-я Мюнхенская конференция по безопасности под лозунгом «Многополярность».