21 iyun kuni Olmaota shahrida “Etakchilikning 30 yilligi” mavzusida xalqaro ilmiy anjuman bo’lib o’tdi. Tadbir Qozog’iston Respublikasi birinchi Prezidenti kutubxonasi, Qozog’iston Respublikasi birinchi Prezidenti fondi va Olmaota hokimiyati ko’magida tashkil etildi. Ushbu tadbir mustaqil Qozog’iston tarixida muhim sana - Qozog’iston Respublikasining Birinchi Prezidentini N.A.Nazarboyevning mamlakat eng oliy lavozimiga kirishganiga 30 yil to’lganligiga bag’ishlandi.
Tadbirda Qozog’iston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart To’qayev, Qozog’iston Respublikasining Birinchi Prezidenti - Yelbasi N.Nazarbaev, taniqli xorijiy va Qozog'iston jamoat va davlat arboblari, tadqiqotchilar va ekspertlar ishtirok etdi.
Yig’ilishda SMTI direktori E.Aripov ishtirok etdi. O’z nutqida u o’zbek-qozoq munosabatlarini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratdi.
Uning so’zlariga ko’ra, Yelbasi va O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoevning sa’y-harakatlari natijasida ikki tomonlama munosabatlarda yangi davr ochildi. Ikki mamlakatning printsipial pozitsiyasi Orolni Qutqarish Xalqaro Jamg'armasini tashkil etishga imkon berdi. O’zbekiston va Qozog’iston Afg’onistondagi vaziyatni barqarorlashtirish masalalari bilan ham yaqin hamkorlikni yo’lga qo’ydilar.

21 июня в Алматы состоялась Международная научная конференция «30 лет лидерства», организованная Библиотекой Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, Фондом Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, акиматом г.Алматы при поддержке Канцелярии Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы. Конференция была приурочена к значимой дате в истории независимого Казахстана – 30-летию пребывания Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы Н.А. Назарбаева на высшем посту в управлении страной.
В мероприятии приняли участие Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Первый Президент Республики Казахстан – Елбасы Н.Назарбаев, известные зарубежные и казахстанские общественные и государственные деятели, исследователи и эксперты.
В заседании принял участие директор ИСМИ Э.Арипов. В своём выступлении он акцентировал внимание на развитии узбекистанско-казахстанских отношений. По его словам, в результате совместных усилий Елбасы и Президента Узбекистана Ш.Мирзиёева была открыта новая эра в двусторонних отношениях. Принципиальная позиция двух стран позволила учредить международный фонд спасения Арала. Узбекистан и Казахстан также тесно взаимодействовали по вопросам урегулирования ситуации в Афганистане.