Joriy yilning 29-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti Pokiston Mintaqaviy tadqiqotlar instituti bilan hamkorlikda, O‘zbekistonning Pokistondagi elchixonasi ko‘magida "O‘zbekiston – Pokiston: o‘zgarib borayotgan dunyoda strategik sheriklik, o‘zaro bog‘liqlik va barqaror rivojlanish" mavzusida ekspertlar onlayn konferensiyasini tashkil etdi.
Konferensiyaning ochilish marosimida Islomobod mintaqaviy tadqiqotlar instituti prezidenti, elchi Javhar Salim so‘zga chiqib, Pokiston va O‘zbekiston o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarning yuqori darajasini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, davlat rahbarlari strategik muloqot va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun mustahkam poydevor yaratib, ishonchni mustahkamlash va amaliy tashabbuslarni ilgari surishda hal qiluvchi rol o‘ynaydi. "Pokiston va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlar yuqori darajada," 2021 va 2025-yillarda bo‘lib o‘tgan davlat rahbarlarining sammitlari esa "ikkala tomonning iqtisodiyot, savdo, energetika, ta’lim, madaniyat, turizm va odamlar o‘rtasidagi aloqalarni qamrab oluvchi ko‘p qirrali hamkorlikni chuqurlashtirishga intilishini yaqqol ko‘rsatadi," – dedi elchi.
Javhar Salim ikki tomonlama hamkorlik salohiyati savdo, sarmoyaviy hamkorlik, energetika sohasidagi o‘zaro aloqalar, odamlar o‘rtasidagi aloqalar, turizm, ta’lim va madaniy hamkorlik ulkan ekanligini alohida ta’kidladi. Shu bilan birga, u asosiy vazifa: bu salohiyatni aniq natijalarga aylantirish ekanligni ko’rsatib o’tdi "Aynan shu sababli so‘nggi yillarda biz oliy darajadagi munosabatlarning ancha faollashganini kuzatmoqdamiz. Yuqori darajadagi tashriflar amalga oshirilganda xoh O‘zbekistonga tashrif buyurgan Pokiston Bosh vaziri bo‘lsin, xoh Pokistonga kelgan O‘zbekiston Prezidenti bo‘lsin – ularga yuqori martabali amaldorlar, ishbilarmon doiralar vakillari, ilmiy jamiyat a’zolari, biznes yetakchilari va turli sohalar mutaxassislaridan iborat delegatsiyalar hamrohlik qiladi. Bu turli sohalar rahbarlari o‘rtasida muloqot o‘tkazish, fikr almashish, g‘oyalar ishlab chiqish, aloqalarni mustahkamlash yo‘llari va mexanizmlarini izlash, hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini ishga tushirish uchun ajoyib imkoniyat yaratadi".
Iqtisodiy nuqtayi nazardan Javhar Salim Pokistonning eksportga yo‘naltirilgan rivojlanish modeliga o‘tishga intilishini ta’kidladi: "Rivojlanayotgan davlatlarning rivojlangan mamlakatlarga muvaffaqiyatli o‘tgani bo‘yicha barcha misollar – Janubiy Koreya yoki Tayvan kabi – aynan eksportga yo‘naltirilgan o‘sishga asoslangan. Pokiston iste’molga yo‘naltirilgan iqtisodiyotdan eksportga asoslangan iqtisodiyotga o‘tishga intilmoqda".
U Pokistonning raqobatbardosh ustunliklarini sanab o‘tdi: to‘qimachilik, charm mahsulotlari, meva-sabzavotlar, go‘sht mahsulotlari, sport tovarlari, hunarmandchilik buyumlari – gilam va paloslar, shuningdek, jarrohlik asbob-uskunalari.
Shu bilan birga, u O‘zbekistonning ham eksport mahsulotlari assortimentini va bozorlarini faol kengaytirayotganini ta’kidladi, bu esa qo‘shma o‘sish va sinergetik imkoniyatlar yaratadi: "Men ushbu umumiy intilishlar doirasida hamkorlik uchun katta imkoniyatlarni ko‘ryapman, chunki har ikkala davlat o‘xshash yo‘lni bosib o‘tmoqda. Bu esa sinergetik imkoniyatlarni yaratishda sezilarli salohiyat ochadi", – dedi u.
Javhar Salim transport o‘zaro bog‘liqligiga alohida e’tibor qaratib, uni savdo va iqtisodiy integratsiyaning asosiy omili deb hisobladi: "O‘zbekiston dengizga chiqish imkoniyatiga ega bo‘lmagan mamlakat, jahon savdosining asosiy qismi esa dengiz yo‘llari orqali amalga oshiriladi. Pokiston, o‘z navbatida, dunyodagi eng muhim dengiz savdo yo‘llari chorrahasida joylashgan. Shuning uchun ham Gvadar porti ulkan imkoniyatlarni taqdim etmoqda. Salohiyatni ro‘yobga chiqarish uchun Markaziy va Janubiy Osiyoni bog‘laydigan Transafg‘on koridori doirasida Afg‘oniston orqali quruqlikdagi bog‘lanish zarur. Islomobod mintaqaviy tadqiqotlar instituti prezidenti loyihaning strategik ahamiyatini ta’kidladi: "Ushbu loyiha va g‘oyani amalga oshirish kerak, chunki ular ikki tomonlama savdoga kuchli turtki berishi mumkin. Pokiston va O‘zbekiston uni amalga oshirishdan nihoyatda manfaatdor. Ishonchim komilki, yaqin yillarda bu loyiha orzu va tasavvurdan haqiqatga aylanadi." Shuningdek, u transport bog‘liqligi nafaqat iqtisodiyotga, balki mintaqaning barqarorligi va o‘zaro bog‘liqligini mustahkamlashga xizmat qilishini, biznes, logistika va bozorlar integratsiyasi uchun yangi imkoniyatlar ochishini ta’kidladi.
Hamkorlikning an’anaviy sohalaridan tashqari, Javhar Salim yangi yo‘nalishlarni, birinchi navbatda, axborot texnologiyalarini ajratib ko‘rsatdi: "Pokiston tez o‘sib borayotgan aholiga ega, uning katta qismini yoshlar tashkil etadi. Bizda axborot texnologiyalari sohasida malakali mutaxassislarning dunyodagi eng yirik zaxiralaridan biri mavjud. Aynan shuning uchun men Pokiston va O‘zbekiston o‘rtasida ushbu sohadagi hamkorlikni kengaytirish uchun ulkan istiqbollarni ko‘rmoqdaman." U dasturiy ta’minot eksporti, ma’lumotlar markazlarini tashkil etish, konsalting kompaniyalarini rivojlantirish, startaplarni ishga tushirish va boshqa innovatsion tashabbuslar bo‘yicha qo‘shma loyihalarni taklif qilib, texnologik hamkorlikni strategik ustuvor yo‘nalish sifatida qayd etdi.
Umuman olganda, Islomobod mintaqaviy tadqiqotlar instituti prezidenti Javhar Salim ikki tomonlama munosabatlarning izchil dinamikasini yuqori baholab, ularning strategik ahamiyati va hamkorlikning keng salohiyatini qayd etdi. Shu bilan birga, u ikki tomonlama kun tartibini yanada faol ilgari surish, bu jarayon iqtisodiy va ijtimoiy transformatsiya sharoitida muhimligini ta’kidladi. U ekspertlar hamjamiyatining roli va mutaxassislar, biznes va akademik sektor vakillari o‘rtasida yaqinroq muloqot zarurligiga alohida e’tibor qaratdi.
Ushbu kontekstda Javhar Salim Pokiston va O‘zbekiston o‘rtasida Ekspertlar kengashini tashkil etish g‘oyasini qo‘llab-quvvatladi, uning doimiy muloqot va amaliy tavsiyalar ishlab chiqish uchun platforma sifatidagi muhimligini e’tirof etdi. Uning fikricha, bunday kengash turli sohalar yetakchilari o‘rtasida muhokamalar o‘tkazish, g‘oyalar ishlab chiqish, hamkorlikni mustahkamlash yo‘llari va mexanizmlarini izlash hamda o‘zaro aloqalarning yangi yo‘nalishlarini yo‘lga qo‘yishga yordam beradi. Shuningdek, bu kengash ikki tomonlama munosabatlar salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun mutaxassislar, tadbirkorlar va ilmiy hamjamiyat vakillarining tizimli hamkorligini ta’minlaydi.
Konferensiya ishida ikki mamlakat diplomatik vakolatxonalari rahbarlari, O‘zbekiston va Pokistonning yetakchi "aql" va ta’lim markazlari rahbariyati va ekspertlari ishtirok etdi. Konferensiya O‘zbekiston-Pokiston strategik sherikligini yanada chuqurlashtirish hamda Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiladigan barqaror ekspert platformasini shakllantirish yo‘lidagi muhim amaliy qadam sifatida qayd etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) Pokiston Mintaqaviy tadqiqotlar instituti bilan hamkorlikda O‘zbekistonning Pokistondagi elchixonasi ko‘magida "O‘zbekiston - Pokiston: o‘zgarib borayotgan dunyoda strategik sheriklik, o‘zaro bog‘liqlik va barqaror rivojlanish" mavzusida onlayn ekspertlar konferensiyasini tashkil etdi.

29 января т.г. Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан совместно с Институтом региональных исследований Пакистана при поддержке Посольства Узбекистана в Пакистане была организована экспертная онлайн-конференция на тему «Узбекистан – Пакистан: стратегическое партнёрство, взаимосвязанность и устойчивое развитие в меняющемся мире».
Выступая с вступительной речью на конференции, Президент Института региональных исследований Исламабада (ИРИИ), посол Джаухар Салим подчеркнул высокий уровень двусторонних отношений между Пакистаном и Узбекистаном. По его словам, решающую роль в укреплении доверия и продвижении практических инициатив играют главы государств, создавая прочную основу для стратегического диалога и реализации совместных проектов. «Отношения между Пакистаном и Узбекистаном находятся на превосходном уровне», а саммиты лидеров стран в 2021 и 2025 годах «наглядно демонстрируют стремление обеих сторон к углублению многопланового сотрудничества, охватывающего экономику, торговлю, энергетику, образование, культуру, туризм и контакты между людьми», – заявил посол.
Джаухар Салим особо отметил, что потенциал двустороннего сотрудничества «огромный, колоссальный – будь то торговля, инвестиционное сотрудничество, взаимодействие в сфере энергетики, контакты между людьми, туризм, образовательное и культурное сотрудничество». При этом он подчеркнул ключевую задачу – превращать этот потенциал в конкретные результаты. «Именно поэтому в последние годы мы наблюдаем значительно более активное взаимодействие на высшем уровне. Когда происходят визиты высокого уровня – будь то премьер-министр Пакистана, посещающий Узбекистан, или президент Узбекистана, прибывающий в Пакистан, – их сопровождают делегации высокопоставленных чиновников, представители деловых кругов, академического сообщества, бизнес-лидеры и эксперты из самых разных областей. Это создаёт прекрасную возможность для диалога, проведения обсуждений между лидерами различных сфер, выработки идей, поиска путей и механизмов укрепления сотрудничества и запуска новых направлений взаимодействия».
В экономическом измерении Джаухар Салим подчеркнул стремление Пакистана к переходу на экспортно-ориентированную модель развития: «Все примеры успешной трансформации развивающихся стран в развитые – такие как Южная Корея или Тайвань – основаны именно на экспортно-ориентированном росте. Пакистан стремится трансформироваться из экономики, ориентированной на потребление, в экономику, основанную на экспорте». Он выделил конкурентные преимущества Пакистана, такие как текстиль, кожевенные изделия, фрукты и овощи, мясная продукция, спортивные товары, ремесленные изделия – ковры и паласы, а также хирургические инструменты.
При этом он отметил, что Узбекистан также активно расширяет ассортимент экспортной продукции и рынки сбыта, что создаёт возможности для совместного роста и синергии: «Я вижу большие возможности для сотрудничества в рамках этих общих устремлений, поскольку обе страны идут схожим путём. Это открывает значительный потенциал для создания синергии».
Особое внимание Джаухар Салим уделил транспортной взаимосвязанности, считая её ключевым фактором торговли и экономической интеграции: «Узбекистан – страна, не имеющая выхода к морю, тогда как основная часть мировой торговли осуществляется по морским путям. Пакистан, в свою очередь, расположен на пересечении важнейших морских торговых маршрутов мира. Именно поэтому порт Гвадар предоставляет огромные возможности». Для реализации потенциала необходимо сухопутное соединение через Афганистан в рамках Трансафганского коридора, связывающего Центральную и Южную Азию. Президент ИРИИ подчеркнул стратегическое значение проекта: «Этот проект и это видение необходимо воплотить в реальность, поскольку они могут дать мощный импульс двусторонней торговле… Пакистан и Узбекистан крайне заинтересованы в его осуществлении. Я убеждён, что в ближайшие годы этот проект превратится из мечты и видения в реальность». Он также отметил, что транспортная связность будет способствовать не только развитию экономики, но и укреплению стабильности и взаимосвязанности региона, открывая новые возможности для бизнеса, логистики и интеграции рынков.
Помимо традиционных сфер сотрудничества, Джаухар Салим выделил новые направления, прежде всего информационные технологии: «Пакистан обладает быстро растущим населением, при этом значительная его часть – молодёжь. У нас имеется один из крупнейших в мире пулов квалифицированных специалистов в области информационных технологий. Именно поэтому я вижу огромные перспективы для расширения сотрудничества между Пакистаном и Узбекистаном в этой сфере». Он предложил совместные проекты по экспорту программного обеспечения, созданию дата-центров, развитию консалтинговых компаний, запуску стартапов и других инновационных инициатив, подчеркнув технологическое сотрудничество как стратегический приоритет.
В целом, Президент Института региональных исследований Исламабада Джаухар Салим высоко оценил поступательную динамику двусторонних отношений, отметив их стратегическое значение и широкий потенциал сотрудничества. В то же время он выступил за ещё более активное продвижение двусторонней повестки, подчеркнув важность этого процесса в условиях экономической и социальной трансформации. Особое внимание он уделил роли экспертного сообщества и необходимости более тесного диалога между специалистами, представителями бизнеса и академического сектора.
В этом контексте Джаухар Салим поддержал идею создания Экспертного совета между Пакистаном и Узбекистаном, отметив его важность как платформы для постоянного диалога и выработки практических рекомендаций. По его мнению, такой совет будет способствовать «обсуждениям между лидерами различных сфер, выработке идей, поиска путей и механизмов укрепления сотрудничества и запуска новых направлений взаимодействия», обеспечивая систематическую координацию экспертов, представителей бизнеса и академического сообщества для реализации потенциала двусторонних отношений.
В работе конференции приняли участие главы дипмиссий двух стран, руководство и эксперты ведущих «мозговых» и образовательных центров Узбекистана и Пакистана. Конференция была отмечена как важный практический шаг к формированию устойчивой экспертной платформы, способствующей дальнейшему углублению узбекско-пакистанского стратегического партнёрства и укреплению связей между Центральной и Южной Азией.
Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) совместно с Институтом региональных исследований Пакистана при поддержке Посольства Узбекистана в Пакистане организовали экспертную онлайн конференцию на тему «Узбекистан – Пакистан: стратегическое партнёрство, взаимосвязанность и устойчивое развитие в...
02.02.2026Следующее
29 января т.г. Институт стратегических и региональных исследований при Президенте Республики Узбекистан совместно с Институтом региональных исследований Пакистана при поддержке Посольства Узбекистана в Пакистане организовали экспертную онлайн-конференцию на тему...