Horun Sharif: "Pokiston va O'zbekiston o'rtasidagi mintaqaviy hamkorlik bugungi kunda har qachongidan ham dolzarbroq"
2026-yil 29-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqaviy tadqiqotlar instituti Pokiston Mintaqaviy tadqiqotlar instituti bilan hamkorlikda, O‘zbekistonning Pokistondagi elchixonasi ko‘magida «O‘zbekiston – Pokiston: strategik hamkorlik, o‘zaro bog‘liqlik va o‘zgarayotgan dunyoda barqaror rivojlanish» mavzusida ekspertlar onlayn konferensiyasini tashkil etdi.
Anjumanda ma’ruza qilgan Pokistonning Investitsiyalar bo‘yicha kengashi sobiq raisi Horun Sharif Janubiy va Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlik jarayonlarini 15-20 yildan ortiq vaqt davomida kuzatib kelayotganini ta’kidladi. "Men ushbu jarayonlarning rivojlanishini ichkaridan kuzatdim, ilgari Jahon bankining Janubiy va Markaziy Osiyo hamda boshqa mintaqalarda mintaqaviy hamkorlik masalalari bo‘yicha mintaqaviy rahbari bo‘lib ishlaganman va o‘z tajribam bilan o‘rtoqlashmoqchiman," - dedi u. Ekspert o‘z nutqini uchta asosiy blokka ajratdi: hamkorlik uchun dolzarblik, integratsiya uchun amaliy vositalarning zarurligi va infratuzilmaviy bog‘liqlikning ahamiyati.
Horun Sharif hozirgi paytda mintaqaviy hamkorlik uchun qulay vaqt ekanini ta’kidladi. U global bozorlarning mintaqaviy bozorlar tomon siljishi – ya’ni, uning aytishicha, «Globalizatsiya 2.0» hodisasiga e’tibor qaratdi. «COVID-19 dan so‘ng transport va sug‘urta xarajatlari oshdi, geografik yaqinlik esa raqobatbardoshlikning asosiy omiliga aylandi», – dedi ekspert. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston va Pokiston strategik jihatdan yaqinlik ustunligiga ega bo‘lib, uni iqtisodiy foydaga aylantirish lozim.
Ekspert integratsiyaning amaliy mexanizmlari zarurligiga e’tibor qaratdi. "Biz faqat integratsiya haqida kutish va gapirish bilan yashashni xohlaymizmi yoki real jarayonlarni ko‘rsatadigan aniq vositalarni ishlab chiqamizmi?" - deya savol berdi Horun Sharif. Uning ta’kidlashicha, siyosiy deklaratsiyalar va rejalar bir narsa, transchegaraviy iqtisodiy institutlarni yaratish esa butunlay boshqa narsa. "Bu ikki so‘z – "barqaror" va "raqobatbardosh" - juda muhim," – dedi u, shuningdek, barqarorlik va geosiyosiy zarbalardan himoyalanish uchun mamlakatlar o‘rtasidagi savdo o‘zaro investitsiyalar bilan to‘ldirilishi kerakligini qo‘shimcha qildi.
Horun Sharif iqtisodiy tiklanish vositasi sifatida infratuzilmaviy bog‘liqlikka alohida e’tibor qaratdi: "Savolni "ikki mamlakatni qanday bog‘lash kerak" deb emas, balki "bu bog‘liqlik ikkala mamlakat manfaatlari uchun qanday ishlashi kerak" deb shakllantirish lozim." U amaliy qadamlarni taklif qildi: xususiy sektor uchun bozorga yo‘naltirilgan moliya institutini yaratish va iqtisodiyotni geosiyosiy ziddiyatlardan himoya qilish uchun neytral boshqaruvga ega qo‘shma quruqlik portlarini yaratish.
Ekspert, shuningdek, uchinchi mamlakatlardan investitsiyalarni jalb qilish uchun biznes amaliyotlari, buxgalteriya standartlari va huquqiy asoslarni uyg‘unlashtirish muhimligini ta’kidladi. "Bog‘liqlik xususiy kapitalni jalb qilgandagina ishlaydi. Busiz u "g‘isht va beton" va qarz tuzog‘iga aylanadi," – dedi Horun Sharif.
Xulosa qilib, u bozorlarga va investorlar uchun signal berishi mumkin bo‘lgan kichik, lekin aniq qadamlarni amalga oshirishga chaqirdi: «Hamma narsani pul hal qilmaydi – pulni jalb qila oladigan tuzilmalar hal qiladi», – dedi Horun Sharif, shuningdek, institutsional bazani yaratish va xususiy sektorning ishtirokini barqaror va raqobatbardosh mintaqaviy hamkorlikning kaliti ekanini ta’kidladi.
Konferensiyada O‘zbekiston va Pokistonning yetakchi "aql" va ta’lim markazlari rahbarlari va ekspertlari, shuningdek, biznes va diplomatik missiyalar vakillari ishtirok etdi. Tadbir O‘zbekiston-Pokiston hamkorligi va mintaqaviy integratsiyani yanada mustahkamlash uchun ekspertlar platformasini shakllantirish yo‘lidagi muhim amaliy qadam sifatida qayd etildi.

Харун Шариф: «Региональное сотрудничество Пакистана и Узбекистана сегодня как никогда актуально»
Выступая с докладом на конференции, Харун Шариф подчеркнул, что наблюдает процессы регионального сотрудничества в Южной и Центральной Азии более 15–20 лет. «Я наблюдал развитие этих процессов изнутри, ранее работал региональным руководителем Всемирного банка по вопросам регионального сотрудничества в Южной и Центральной Азии и других регионах, и хочу поделиться своим опытом», – отметил он. Эксперт разделил своё выступление на три ключевых блока: актуальность момента для сотрудничества, необходимость практических инструментов для интеграции и значимость инфраструктурной связанности.
Харун Шариф отметил, что сейчас благоприятное время для регионального сотрудничества. Он обратил внимание на глобальный сдвиг к региональным рынкам – явление, которое он назвал «глобализация 2.0». «После COVID-19 возросла стоимость транспортировки и страхования, а географическая близость стала ключевым фактором конкурентоспособности», – подчеркнул эксперт. По его словам, Узбекистан и Пакистан обладают стратегическим преимуществом близости, которое необходимо превратить в экономическую выгоду.
Эксперт акцентировал внимание на необходимости практических механизмов интеграции. «Хотим ли мы жить лишь ожиданиями и разговорами о интеграции, или разработаем конкретные инструменты, которые покажут реальные процессы?» – задал вопрос Харун Шариф. Он подчеркнул, что политические декларации и планы – одно, а создание трансграничных экономических институтов – совсем другое. «Эти два слова – «устойчивое» и «конкурентоспособное» – крайне важны», – отметил он, добавив, что торговля между странами должна дополняться взаимными инвестициями для устойчивости и защиты от геополитических шоков.
Особое внимание Харун Шариф уделил инфраструктурной связанности как средству экономического возрождения: «Вопрос следует формулировать не как «как соединить две страны», а как «как сделать так, чтобы эта связанность работала в интересах обеих стран»». Он предложил практические шаги: создание рыночно ориентированного финансового института для частного сектора и совместные сухопутные порты с нейтральным управлением для защиты экономики от геополитических конфликтов.
Эксперт также подчеркнул важность гармонизации бизнес-практик, бухгалтерских стандартов и правовых рамок для привлечения инвестиций из третьих стран. «Связанность работает только тогда, когда она привлекает частный капитал. Без этого она превращается в «кирпич и бетон» и долговую ловушку», – отметил Харун Шариф.
В заключение он призвал к реализации небольших, но конкретных шагов, способных дать сигнал рынкам и инвесторам: «Не деньги решают всё – решают структуры, которые способны привлечь деньги», – резюмировал Харун Шариф, подчеркнув, что создание институциональной базы и участие частного сектора – ключ к устойчивому и конкурентоспособному региональному партнёрству.
В работе конференции приняли участие руководители и эксперты ведущих «мозговых» и образовательных центров Узбекистана и Пакистана, а также представители бизнеса и дипломатических миссий. Мероприятие было отмечено как важный практический шаг к формированию экспертной платформы для дальнейшего укрепления узбекско-пакистанского сотрудничества и региональной интеграции.