Joriy yilning 29-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti Pokiston Mintaqaviy tadqiqotlar instituti bilan hamkorlikda, O‘zbekistonning Pokistondagi elchixonasi ko‘magida "O‘zbekiston – Pokiston: o‘zgarib borayotgan dunyoda strategik sheriklik, o‘zaro bog‘liqlik va barqaror rivojlanish" mavzusida ekspertlar onlayn konferensiyasini tashkil etdi.
Konferensiyada so‘zga chiqqan Islomobod Milliy mudofaa universiteti o‘qituvchisi, general-mayor Muhammad Samrez Salik O‘zbekiston va Pokiston mintaqaviy integratsiya va qo‘shma iqtisodiy o‘sish uchun noyob salohiyatga ega ekanini ta’kidladi. "Bugun O‘zbekiston izolatsiyalangan markaz emas, Pokiston esa chekka mamlakat emas. Ular o‘rtasida mustahkam iqtisodiy ko‘prik qurish mumkin", – dedi u. Salikning so‘zlariga ko‘ra, dengizga chiqish imkoniyati cheklov emas, balki geo-iqtisodiy imkoniyat va chaqiriqdir, Pokiston esa Karachi va Gvadar portlari orqali global savdo yo‘llariga kirishni ta’minlaydi.
Ekspertning ta’kidlashicha, demografik va iqtisodiy tafovutlar bir-birini to‘ldiruvchi hamkorlik uchun imkoniyatlar yaratadi. "Qariyb 300 millionlik umumiy bozor – bu nafaqat iste’molchilar, balki inson kapitali hamdir. Bog‘liqlik mintaqadagi eng yirik mehnat va intellektual klasterni yaratadi," – dedi u. Shu bilan birga, Pokiston yosh aholi va yuqori darajadagi qarz yukiga ega bo‘lgan demografik gigant hisoblanadi, O‘zbekiston esa barqaror iqtisodiy o‘sish, aholi jon boshiga yuqori daromad darajasi va texnologik jihatdan rivojlangan ishlab chiqarishni namoyish etmoqda.
Muhammad Samrez Salik transport va logistika integratsiyasi masalalariga alohida e’tibor qaratdi. "Hozirda Toshkentdan Pokiston portlarigacha bo‘lgan yo‘l taxminan 35 kun davom etadi. Afg‘oniston orqali temir yo‘l ishga tushirilgach, bu muddat 3-5 kungacha qisqaradi," – dedi u. General uchta asosiy yo‘nalishni ajratib ko‘rsatdi: Afg‘oniston orqali Pokiston portlarini MDH bozorlari bilan bog‘laydigan Transafg‘on yo‘lagi; Afg‘onistondagi beqaror vaziyatda muqobil sifatida Xitoy va Markaziy Osiyo orqali sharqiy yo‘nalish; Pokistonni Kaspiy mintaqasi va Yevropa bilan bog‘laydigan Markaziy yo‘lak. Ekspertning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston ichki va tashqi bozorlarga tez va xavfsiz chiqishni ta’minlaydigan muhim tranzit bo‘g‘ini hisoblanadi.
Muhammad Samrez Salik mavjud foydalanilmayotgan salohiyatga e’tibor qaratdi: "Hozirgi savdo aylanmasi 400 million dollardan sal ko‘proq bo‘lsa-da, bu ikki mamlakat yalpi ichki mahsulotining atigi 0,1 foizini tashkil etadi. O‘sish uchun imkoniyatlar juda ulkan." Uning ta’kidlashicha, hamkorlikning muvaffaqiyati geografik, demografik va iqtisodiy afzalliklardan maksimal darajada foydalanish imkonini beradigan samarali infratuzilmaviy aloqalar va bozorlar integratsiyasiga bog‘liq.
"Transport yo‘laklari orqali bog‘lanish va bozorlar integratsiyasi Pokiston va O‘zbekistonni mintaqaning qudratli iqtisodiy va intellektual markaziga aylantirishi mumkin," – deya xulosa qildi ekspert.
Konferensiyada O‘zbekiston va Pokistonning yetakchi tahlil va ta’lim markazlari rahbarlari va ekspertlari, biznes va diplomatik missiyalar vakillari ishtirok etdi. Tadbir davomida ekspertlar muloqot, tajriba almashish va amaliy tavsiyalar ishlab chiqish uchun doimiy platformaga aylanadigan Pokiston va O‘zbekiston o‘rtasida Ekspert kengashini ta’sis etish to‘g‘risida qaror qabul qilishdi.
2026-yil 29-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqaviy tadqiqotlar instituti Pokiston Mintaqaviy tadqiqotlar instituti bilan hamkorlikda, O‘zbekistonning Pokistondagi elchixonasi ko‘magida «O‘zbekiston – Pokiston: strategik hamkorlik, o‘zaro bog‘liqlik va o‘zgarayotgan dunyoda barqaror rivojlanish» mavzusida ekspertlar onlayn konferensiyasini tashkil etdi.
02.02.2026Keyingisi
Joriy yilning 29-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti Pokiston Mintaqaviy tadqiqotlar instituti bilan hamkorlikda hamda O‘zbekistonning Pokistondagi elchixonasi ko‘magida "O‘zbekiston - Pokiston: o‘zgarib borayotgan dunyoda strategik sheriklik, o‘zaro bog‘liqlik va barqaror rivojlanish" mavzusida onlayn ekspertlar konferensiyasini tashkil etdi.

Генерал Мухаммад Самрез Салик: Узбекистан и Пакистан могут стать центром экономической интеграции региона
Выступая на конференции, генерал-майор и приглашённый преподаватель Национального университета обороны в Исламабаде Мухаммад Самрез Салик подчеркнул, что Узбекистан и Пакистан обладают уникальным потенциалом для региональной интеграции и совместного экономического роста. «Сегодня Узбекистан уже не изолированный центр, а Пакистан – не периферийная страна. Между ними можно построить прочный экономический мост», – отметил он. По словам Салика, статус страны, отрезанной от моря, не является ограничением, а представляет собой вызов и возможность для геоэкономической реализации, а Пакистан с портами Карачи и Гвадар обеспечивает доступ к мировым торговым путям.
Эксперт подчеркнул, что демографические и экономические различия создают возможности для взаимодополняемого сотрудничества. «Совокупный рынок почти в 300 миллионов человек – это не только потребители, но и человеческий капитал. Связанность создаст крупнейший в регионе трудовой и интеллектуальный кластер», – сказал он. При этом Пакистан является демографическим гигантом с молодым населением и высоким уровнем долговой нагрузки, тогда как Узбекистан демонстрирует стабильный экономический рост, более высокий уровень дохода на душу населения и технологически развитое производство.
Особое внимание Мухаммад Самрез Салик уделил вопросам транспортной и логистической интеграции. «Путь из Ташкента до пакистанских портов сейчас занимает около 35 дней. После запуска железной дороги через Афганистан этот срок сократится до 3–5 дней», – отметил он. Он выделил три ключевых маршрута: Трансафганский коридор, соединяющий пакистанские порты с рынками СНГ через Афганистан; восточный маршрут через Китай и Центральную Азию как альтернативу при нестабильной ситуации в Афганистане; и Центральный коридор, соединяющий Пакистан с Каспийским регионом и Европой. По словам эксперта, Узбекистан выступает критически важным транзитным звеном, обеспечивающим быстрый и безопасный доступ к внутренним и внешним рынкам.
Мухаммад Самрез Салик обратил внимание на существующий неиспользованный потенциал: «Хотя текущий торговый оборот составляет чуть более 400 миллионов долларов, это всего 0,1% совокупного ВВП двух стран. Возможности для роста колоссальны». Он подчеркнул, что успех сотрудничества зависит от эффективной инфраструктурной связанности и интеграции рынков, которая позволит максимально использовать географические, демографические и экономические преимущества.
В заключение эксперт отметил: «Связанность через транспортные коридоры и интеграцию рынков может превратить Пакистан и Узбекистан в мощный экономический и интеллектуальный центр региона».
В работе конференции приняли участие руководители и эксперты ведущих аналитических и образовательных центров Узбекистана и Пакистана, представители бизнеса и дипломатических миссий. В ходе мероприятия эксперты приняли решение учредить Экспертный совет между Пакистаном и Узбекистаном, который станет постоянной платформой для диалога, обмена опытом и выработки практических рекомендаций.