Xususan, BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi rahbari Kaxa Imnadze, Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Eduards Stiprays, YeXHT Nizolarning oldini olish markazi direktori Keyt Firon, OHICHK bosh kotibi Qayrat Saribay, SHHT bosh kotibi o‘rinbosari Sohail Xon, Atlantika kengashining Yevroosiyo markazi direktori o‘rinbosari Endryu D’Aniyeri va Martti Axtisaari nomidagi Tinchlik jamg‘armasining Osiyo dasturi rahbari Aleks Virtanen bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvlar doirasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash istiqbollari muhokama qilindi, kelgusidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi. Ilmiy-tahliliy muloqotni rivojlantirish va qo‘shma ekspertlik tashabbuslarini amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuvlar tomonlarning sheriklik munosabatlarini rivojlantirishdan manfaatdorligi yuqori darajada ekanligini tasdiqladi va amaliy muloqotni davom ettirish uchun asos yaratdi.
Eslatib o‘tamiz, Farg‘ona tinchlik forumi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI), BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi, YeXHT, Yevropa Ittifoqi, shuningdek, bir qator xalqaro va milliy hamkorlar tomonidan tashkil etildi.
Uning ishida MDH, Osiyo, Yevropa va Amerika mamlakatlarining yetakchi "aql markazlari" ekspertlari, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlarining fuqarolik jamiyati, biznes, akademik doiralari vakillari va yoshlar faollari ishtirok etdi.
Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Eduards Stiprays Farg‘ona vodiysida ro‘y berayotgan ijobiy o‘zgarishlarni yuqori baholadi. U Farg‘ona tinchlik forumining birinchi yig‘ilishida so‘zga chiqib, mintaqaviy muloqotning muhimligini ta’kidladi va Markaziy Osiyo murakkab masalalarni tinch yo‘l bilan hal qilishda namuna bo‘layotganini ta’kidladi.

В частности, прошли переговоры с главой Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА) Кахой Имнадзе, специальным представителем ЕС по Центральной Азии Эдуардсом Стипрайсом, директором Центра ОБСЕ по предотвращению конфликтов Кейт Фирон, Генеральным секретарем СВМДА Кайратом Сарыбаем, заместителем генерального секретаря ШОС Сохаилом Ханом, заместителем директора Евразийского центра Атлантического совета Эндрю Д’Аниери и руководителем азиатской программы Фонда мира имени Мартти Ахтисаари Алексом Виртаненом.
В рамках встреч обсуждены перспективы укрепления взаимовыгодного сотрудничества, определены приоритетные направления для дальнейшего взаимодействия. Особое внимание было уделено вопросам развития научно-аналитического диалога и реализации совместных экспертных инициатив.
Встречи подтвердили высокий уровень заинтересованности сторон в развитии партнёрских отношений и заложили основу для продолжения предметного диалога.
Напомним, что организаторами Ферганского форума мира выступили Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ), Региональный центр ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии, ОБСЕ, ЕС, а также ряд международных и национальных партнёров.
В его работе приняли участие эксперты ведущих «мозговых центров» из стран СНГ, Азии, Европы и Америки, а также представители гражданского общества, бизнеса, академических кругов и молодежные активисты государств Центральной Азии.
Специальный представитель Европейского союза по Центральной Азии Эдуардс Стипрайс высоко оценил позитивные изменения, происходящие в Ферганской долине. Выступая на первом заседании Ферганского форума мира, он отметил важность регионального диалога и подчеркнул, что Центральная Азия подаёт пример мирного урегулирования сложных вопросов.