16-oktyabr. Farg‘ona, O‘zbekiston
Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Eduards Stiprays Farg‘ona vodiysida ro‘y berayotgan ijobiy o‘zgarishlarni yuqori baholadi. U Farg‘ona tinchlik forumining birinchi yig‘ilishida so‘zga chiqib, mintaqaviy muloqotning muhimligini ta’kidladi va Markaziy Osiyo murakkab masalalarni tinch yo‘l bilan hal qilishda namuna bo‘layotganini ta’kidladi.
"Uch davlat o‘rtasidagi tarixiy ziddiyatlar fonida Farg‘ona vodiysida ro‘y berayotgan ijobiy va konstruktiv o‘zgarishlar menda katta taassurot qoldirdi," - dedi E.Stiprays forum ishtirokchilariga murojaat qilar ekan.
Uning ta’kidlashicha, mintaqa boy iqtisodiy salohiyat, madaniy xilma-xillik va faol, mehmondo‘st aholiga ega hudud bo‘lib qolmoqda. Diplomat chegara masalalarini tartibga solishga alohida e’tibor qaratdi, bu, uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatlar o‘rtasidagi ishonchni mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi.
"Bu barcha manfaatdor tomonlarning mintaqaviy barqarorlik va o‘zaro ishonchni mustahkamlashga sodiqligining yorqin dalilidir," - dedi Yevropa Ittifoqi vakili.
So‘zining yakunida Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Farg‘ona tinchlik forumi asosiy mintaqaviy muammolarni muhokama qilish va hamkorlikni mustahkamlash uchun samarali maydonga aylanishiga ishonch bildirdi.
"Forum umumiy yondashuvlarni ishlab chiqish va nizolarni tinch yo‘l bilan hal etishga sodiqlikni namoyon qilish imkoniyatini beradi," deya ta’kidladi Stiprays.
Farg‘ona tinchlik forumi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI), BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi, YeXHT, Yevropa Ittifoqi, shuningdek, bir qator xalqaro va milliy hamkorlar tomonidan tashkil etildi.
Uning ishida MDH, Osiyo, Yevropa va Amerika mamlakatlarining yetakchi "aql markazlari" ekspertlari, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlarining fuqarolik jamiyati, biznes, akademik doiralari vakillari va yoshlar faollari ishtirok etdi.

Фергана, Узбекистан. 16 октября
Специальный представитель Европейского союза по Центральной Азии Эдуардс Стипрайс высоко оценил позитивные изменения, происходящие в Ферганской долине. Выступая на первом заседании Ферганского форума мира, он отметил важность регионального диалога и подчеркнул, что Центральная Азия подаёт пример мирного урегулирования сложных вопросов.
«Я невероятно впечатлён теми позитивными и конструктивными изменениями, которые происходят в Ферганской долине, особенно на фоне исторических противоречий между тремя странами», — заявил Э.Стипрайс, обращаясь к участникам форума.
Он подчеркнул, что регион остаётся территорией с богатым экономическим потенциалом, культурным разнообразием и активным, гостеприимным населением. Особое внимание дипломат уделил урегулированию пограничных вопросов, что, по его словам, стало важным шагом на пути укрепления доверия между странами.
«Это яркое свидетельство приверженности всех заинтересованных сторон укреплению региональной стабильности и взаимного доверия», – отметил представитель ЕС.
В завершение своей речи cпециальный представитель Европейского союза по Центральной Азии выразил уверенность, что Ферганский форум мира станет эффективной площадкой для обсуждения ключевых региональных вызовов и укрепления взаимодействия.
«Форум предоставляет возможность выработать общие подходы и продемонстрировать приверженность мирному урегулированию споров», — отметил Стипрайс.
Организаторами форума выступили Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ), Региональный центр ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии, ОБСЕ, ЕС, а также ряд международных и национальных партнёров.
В работе форума приняли участие эксперты ведущих «мозговых центров» из стран СНГ, Азии, Европы и Америки, а также представители гражданского общества, бизнеса, академических кругов и молодежные активисты государств Центральной Азии.