28-oktyabr kuni SMTIda parlament saylovlarida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etish maqsadida O‘zbekistonga tashrif buyurgan Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti direktori, Yerkin Tukumov bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida dolzarb ikki tomonlama va mintaqaviy masalalar muhokama qilindi. Ikki davlat rahbarlarining kelishuvlarini amalga oshirishga turtki berish maqsadida ekspertlar muloqotini yanada rivojlantirish muhimligi qayd etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar O‘zbekiston-Qozog‘iston hamkorligini rivojlantirishning yangi yo‘nalishlari va drayverlarini izlash bo‘yicha birgalikdagi ishlarni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Shu maqsadda SMTI va QSTI o‘rtasida 2025-yilga mo‘ljallangan hamkorlik rejasi imzolandi.
Rejada qo‘shma tadbirlarda ishtirok etish, Markaziy Osiyo ekspert forumining bo‘lajak 8-yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rish, shuningdek, tomonlarni qiziqtirgan boshqa istiqbolli yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yish ko‘zda tutilgan.

28 октября в ИСМИ состоялась встреча с директором Казахстанского института стратегических исследований при Президенте РК Еркином Тукумовым, прибывшим в Узбекистан в качестве международного наблюдателя за парламентскими выборами.
В ходе беседы стороны обсудили актуальные вопросы двусторонней и региональной повестки. Была отмечена важность дальнейшего развития экспертного диалога для содействия реализации договоренностей глав двух государств.
В завершение встречи стороны выразили готовность продолжить совместную работу по поиску новых направлений и драйверов развития узбекско-казахстанского взаимодействия. В этих целях был подписан План сотрудничества между ИСМИ и КИСИ на 2025 год.
Планом предусмотрено участие в совместных мероприятиях, подготовка к предстоящему 8-му заседанию Центральноазиатского экспертного форума, а также налаживание сотрудничества по другим перспективным направлениям, представляющим взаимный интерес.