Uchrashuvda O‘zbekiston-Turkiya munosabatlarining hozirgi holati va yanada rivojlantirish yo‘llari muhokama qilindi. O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi ekspert muloqotini har tomonlama mustahkamlashga alohida e’tibor qaratildi.
Mehmet Seyfiddin Erol O‘zbekiston-Turkiya sheriklik aloqalari ijobiy sur’at bilan rivojlanib borayotganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Anqara O‘zbekistonga Markaziy Osiyo mintaqasidagi asosiy hamkor sifatida qaraydi. Bu ikki davlatning uzoq muddatli iqtisodiy manfaatlari hamda madaniy-tarixiy o‘xshashligi va yaqinligi bilan bog‘liq.
Shu bilan birga, mehmonning ta’kidlashicha, ekspertlar hamjamiyati ikki tomonlama munosabatlarda yangi o‘sish nuqtalarini aniqlash uchun ko‘proq mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishi kerak.
Shu munosabat bilan "ANKASAM" direktori O‘zbekistondagi barcha davlat va xususiy tahlil tuzilmalari bilan hamkorlikni kengaytirish rejalari bilan o‘rtoqlashdi. Xususan, yaqin kelajakda SMTI bilan o‘zaro anglashuv memorandumini imzolashdan manfaatdorlik bildirildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu ikki aql markazlari o‘rtasidagi munosabatlarni institutsionalizatsiya qilish yo‘lidagi birinchi muhim qadam bo‘ladi.
Anqara inqiroz va siyosiy tadqiqotlar markazi ("ANKASAM") - 2017-yilda Anqarada tashkil etilgan tahliliy markaz. Uning ta’sischilari orasida Turkiyaning yetakchi olimlari, ekspertlari, OAV va ziyolilar vakillari bor. Xalqaro tizimdagi iqtisodiy, siyosiy va ijtimoiy inqirozlarni tahlil qilish va ularning yechimlarini o‘z ichiga olgan siyosatni ishlab chiqish Markazning ustuvor yo‘nalishlaridan biridir.
28-oktyabr kuni SMTIda parlament saylovlarida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etish maqsadida O‘zbekistonga tashrif buyurgan Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti direktori, Yerkin Tukumov bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
28.10.2024Keyingisi
Joriy yil 28-oktyabrda SMTIda parlament saylovlarida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etish maqsadida O‘zbekistonga tashrif buyurgan Avstriyaning Yevropa tadqiqotlari va xavfsizlik siyosati instituti (AIES) boshqaruvi a’zosi, katta maslahatchisi Martin Saydik bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.

В ходе встречи были обсуждены состояние узбекско-турецких отношений и пути их дальнейшего развития. Особый акцент был сделан на всестороннем укреплении экспертного диалога между Узбекистаном и Турцией.
Мехмет Сейфиддин Эрол отметил о позитивной динамике развития узбекско-турецких партнерских связей. С его слов, Анкара рассматривает Узбекистан в качестве ключевого партнёра в регионе Центральной Азии. Это обусловлено схожестью долгосрочных экономических интересов и культурно-исторической близостью двух государств.
При этом, как подчеркнул собеседник, экспертное сообщество должно взять на себя больше ответственности за выявление новых точек роста в двусторонних отношениях.
В этой связи директор «ANKASAM» поделился о своих планах расширить сотрудничество со всеми государственными и частными аналитическими структурами Узбекистана. В частности, была выражена заинтересованность в подписании в ближайшее время с ИСМИ Меморандума о взаимопонимании. С его слов, это станет первым значительным шагом на пути институционализации отношений между двумя мозговыми центрами.
Анкарский центр исследований кризисных ситуаций и политики («ANKASAM») – это аналитический центр в Анкаре, созданный в 2017 г. Является НПО. Среди его учредителей – ведущие ученые, эксперты, представители СМИ и интеллигенции Турции. Анализ экономических, политических и социальных кризисов в международной системе и разработка политики, которая включает их решения, являются одними из приоритетов Центра.
28 октября в ИСМИ состоялась встреча с директором Казахстанского института стратегических исследований при Президенте РК Еркином Тукумовым, прибывшим в Узбекистан в качестве международного наблюдателя за парламентскими выборами.
28.10.2024Следующее
28 октября т.г. в ИСМИ состоялась встреча с членом правления и старшим советником Австрийского института европейских исследований и политики безопасности (AIES) Мартином Сайдиком, прибывшим в Узбекистан в качестве международного наблюдателя за парламентскими выборами.