2025-yilning 24-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori Eldor Aripov Qatar Xalqaro siyosat tadqiqotlari markazi (CIPR) vitse-prezidenti Rashid Al-Mohanadiy bilan onlayn uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat davomida tomonlar O‘zbekiston-Qatar munosabatlarining yuqori darajasi va jadal rivojlanishini ta’kidlab, bu munosabatlar so‘nggi yillarda barqaror strategik tus olganini qayd etishdi. Ikki davlat rahbarlari o‘rtasidagi faol siyosiy muloqot va o‘zaro ishonchga asoslangan hamkorlik iqtisodiy, investitsiya va gumanitar sohalardagi aloqalarni kengaytirish uchun zamin yaratayotgani alohida qayd etildi.
Uchrashuv ishtirokchilari SMTI va CIPR o‘rtasidagi ekspertlik aloqalarini mustahkamlashga e’tibor qaratdilar. 2026-yilga mo‘ljallangan hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari belgilab olindi. Shuningdek, dekabr oyi boshida bo‘lib o‘tgan Doha forumidan so‘ng "aql markazlari" o‘rtasidagi o‘zaro aloqalar yangi bosqichga ko‘tarilgani ta’kidlandi.
Ushbu hamkorlik doirasida tomonlar kelgusidagi ishlar uchun asos bo‘ladigan o‘zaro anglashuv Memorandumini imzolashga tayyorliklarini ta’kidladilar. Xususan, muntazam davra suhbatlarini uyushtirish, birgalikdagi tadqiqotlarni amalga oshirish, shuningdek, nashrlar va tahliliy materiallar bilan almashish ko‘zda tutilmoqda.
Suhbatdoshlar mintaqaviy o‘zaro bog’liqlik masalalarini ham muhokama qilib, 2026-yilda o‘tkaziladigan "Termiz muloqoti"ning ikkinchi yig‘ilishida Arab ko‘rfazi mamlakatlari ekspertlari ishtirokining ahamiyatini qayd etdilar. Toshkentning Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha tashabbusining muhimligini e’tirof etgan holda, Rashid Al-Mohanadiy "O‘zbekiston Afg‘onistondagi vaziyatni barqarorlashtirish borasida hal qiluvchi rol o‘ynamoqda. Bu mamlakatning barqarorligi butun mintaqa uchun muhim ahamiyatga ega",- deya takidladi.
Suhbat yakunida tomonlar hamkorlikni yanada rivojlantirish, ekspertlik aloqalarini mustahkamlash va 2026-yilda qo‘shma loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirishdi.
CIPR - Dohada (Qatarda) joylashgan, Arab ko‘rfazi mintaqasidagi iqtisodiyot, siyosat, energetika va xavfsizlik masalalariga ixtisoslashgan yetakchi tahlil markazi hisoblanadi.
Markaz Arab ko‘rfazi mintaqasining asosiy masalalarini o‘rganish va muhokama qilish bilan shug‘ullanadi. U loyihalarni amalga oshiradi, mediakontent ishlab chiqaradi, tahliliy sharhlar tayyorlaydi va davlat hamda xususiy tuzilmalar uchun mintaqaning o‘ziga xos xususiyatlarini hisobga olgan holda amaliy tavsiyalar ishlab chiqadi.
Donald Trampning O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan telefon orqali muloqoti Amerika – O‘zbekiston munosabatlarining barqaror ijobiy dinamikasini tasdiqlovchi muhim siyosiy signaldir.

ИСМИ и CIPR обсудили укрепление экспертного сотрудничества
24 декабря 2025 года в онлайн-формате состоялась встреча директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдора Арипова с вице-президентом Центра исследований международной политики Катара (CIPR) Рашидом Аль-Моханади.
В ходе беседы стороны отметили высокий уровень и динамичное развитие узбекско-катарских отношений, которые за последние годы приобрели устойчивый стратегический характер. Активный политический диалог и доверительное взаимодействие между лидерами двух стран создают надежную платформу для расширения сотрудничества в экономической, инвестиционной и гуманитарной сферах.
Особое внимание участники встречи уделили укреплению экспертного взаимодействия между ИСМИ и CIPR. Были намечены ключевые направления партнерства на 2026 год, при этом отмечалось, что после прошедшего в начале декабря Дохинского форума сотрудничество между мозговыми центрами вышло на новый уровень.
В рамках этого взаимодействия стороны подчеркнули готовность к подписанию Меморандума о взаимопонимании, который заложит основу для дальнейшей работы. В частности, планируется организация регулярных круглых столов, проведение совместных исследований, а также обмен публикациями и аналитическими материалами.
Собеседники также обсудили вопросы региональной взаимосвязанности и подчеркнули значимость участия экспертов стран Залива во втором заседании «Термезского диалога» в 2026 году. Признавая важность инициативы Ташкента по укреплению связей между Центральной и Южной Азией, Рашид Аль-Моханади отметил, что «Узбекистан играет ключевую роль в стабилизации ситуации в Афганистане. Стабильность этой страны важна для всего региона».
В завершение беседы обе стороны подтвердили заинтересованность в дальнейшем развитии сотрудничества, укреплении экспертных связей и реализации совместных инициатив в 2026 году.
CIPR – ведущий аналитический центр, базирующийся в Дохе (Катар), специализирующийся на экономике, политике, энергетике и безопасности в регионе Арабского залива.
Центр занимается исследованием и обсуждением основных вопросов региона Арабского залива. Он реализует проекты, выпускает медиаматериалы, готовит аналитические обзоры и разрабатывает практические рекомендации для государственных и частных структур с учётом региональных особенностей.