Muloqot chog‘ida O‘zbekiston-Turkiya munosabatlarini chuqurlashtirish masalalari, Samarqand TDT sammitining asosiy natijalari muhokama qilindi.
Ilmiy-tahliliy markazlar o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
Tadbir ishtirokchilari joriy yilda keng qamrovli strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilgan O‘zbekiston va Turkiya munosabatlarining bugungi holatini yuqori baholashdi.
O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi munosabatlar yuksalish yo‘lida barqaror rivojlanib borayotgani ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Turkiya rahbarlari o‘rtasida yaqin va ishonchli muloqot yo‘lga qo‘yilgani ikki tomonlama hamkorlikni izchil rivojlantirishning asosiy omili ekani alohida ta’kidlandi.
Uchrashuvda tomonlar 2018 yilda Istanbulda imzolangan SMTI va «Marmara Grup» fondi o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumini amalga oshirish doirasida 2023 yilga mo‘ljallangan Qo‘shma tadbirlar rejasini tasdiqladi.
Ushbu hujjat mintaqa kun tartibining eng dolzarb masalalari bo‘yicha qo‘shma tadbirlarda ishtirok etish, nashrlar almashinuvi va ikki tomonlama onlayn konferensiyalar tashkil etishni nazarda tutadi.
«Marmara Grup» strategik va ijtimoiy tadqiqotlar fondi 1985 yilda Turkiyaning sobiq prezidenti Sulaymon Demirel ko‘magida tashkil etilgan jamoat tashkiloti hisoblanadi.

В ходе переговоров обсуждены вопросы углубления узбекско-турецких отношений, основные итоги состоявшегося Самаркандского саммита ОТГ.
Проведён обстоятельный обмен мнениями по перспективам сотрудничества между научно-аналитическими организациями.
Участники мероприятия высоко оценили состояние узбекско-турецких отношений, выведенных в текущем году на уровень всеобъемлющего стратегического партнёрства.
Отмечалось, что отношения между Узбекистаном и Турцией неуклонно развиваются по восходящей линии.
Подчеркивалось, что ключевым фактором в последовательном продвижении двустороннего взаимодействия является установление тесного и доверительного диалога между лидерами Узбекистана и Турции.
В ходе встречи стороны утвердили План совместных мероприятий на 2023 год в рамках реализации Меморандума о взаимопонимании между ИСМИ и Фондом «Мармара групп», подписанного в 2018 году в Стамбуле.
Документ предусматривает участие в совместных мероприятиях, обмен публикациями и организацию двусторонних онлайн-конференций по наиболее актуальным вопросам региональной повестки дня.
Фонд «Мармара групп» основан в 1985 году при поддержке экс-президента Турции Сулеймана Демиреля, является общественной организацией, занимающейся стратегическими и социальными исследованиями.