Joriy yilning 19-mart kuni SMTI direktori Eldor Aripov bilan Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Eduards Stiprais o‘rtasida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar Markaziy Osiyo mamlakatlari va YeI o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar. Iqlim o‘zgarishi masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Shu o’rinda, Samarqandda o‘tkaziladigan "Markaziy Osiyo global iqlim tahdidlari qarshisida: umumiy farovonlik yo‘lida hamjihatlik" mavzusidagi xalqaro konferensiyaning muhimligi ta’kidlandi. YeI vakili ta’kidlagashicha, Yevropa Ittifoqi bundan keyin ham Markaziy Osiyo mamlakatlariga mintaqaning barqaror rivojlanishiga oid dolzarb masalalarni hal etishda har tomonlama ko‘mak berishni maqsad qilgan.
Joriy yilning 19-mart kuni SMTI direktori Eldor Aripov O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining iqtisodiy taraqqiyot, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchi Suma Chakrabartini bilan uchrashdi.

19 марта текущего года в онлайн-формате состоялась встреча директора ИСМИ Элдора Арипова со специальным представителем ЕС по Центральной Азии Эдуардсом Стипрайсом.
Стороны обсудили перспективы развития сотрудничества стран Центральной Азии и ЕС. Особое внимание было уделено вопросам изменения климата. В этом контексте подчеркнута важность предстоящей в Самарканде международной конференции «Центральная Азия перед лицом глобальных климатических вызовов: солидарность во имя общего процветания». Как отметил представитель ЕС, Евросоюз намерен и далее оказывать всестороннее содействие странам Центральной Азии в решении актуальных вопросов устойчивого развития региона.
19 марта текущего года состоялась встреча директора ИСМИ Элдора Арипова с советником Президента Республики Узбекистан по вопросам экономического развития, эффективного управления и международного сотрудничества Сумой Чакрабарти.