Joriy yil 6-martda SMTI direktori o‘rinbosari Baxtiyor Mustafoyev Bangladeshning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Muhammad Monirul Islom bilan uchrashdi.
Tomonlar O‘zbekiston-Bangladesh munosabatlarining joriy holati va istiqbollari bo‘yicha fikr almashib, mintaqaviy hamda xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalarni muhokama qildilar.
Fursatdan foydalanib, Baxtiyor Mustafoyev oliy martabali diplomatni 26-mart kuni nishonlanadigan Bangladesh Xalq Respublikasining Mustaqillik kuni bilan tabrikladi hamda ikki tomonlama hamkorlikning yanada mustahkamlanishiga ishonch bildirdi.
O‘z navbatida, Muhammad Monirul Islom so‘nggi paytlarda O‘zbekiston va Bangladesh o‘rtasidagi munosabatlar sezilarli darajada faollashib, yangi bosqichga ko‘tarilganini ta’kidladi. Davlatlararo hamkorlikning samarali mexanizmlari yaratilganligi qayd etildi. Siyosiy maslahatlashuvlar, parlament guruhlari yig‘ilishlari va hukumatlararo komissiya majlislari muntazam ravishda o‘tkazib kelinmoqda.
Ikki tomonlama hamkorlikning asosiy yo‘nalishlaridan biri savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishdan iborat. Shu nuqtayi nazardan,, tovar ayirboshlash hajmi 2019-yilgi ko‘rsatkichga nisbatan 36 foizga o‘sgani (2024-yilda 38 million dollardan 51,58 million dollargacha) qayd etildi. O‘tgan davrda O‘zbekistonda faoliyat ko‘rsatayotgan Bangladesh kompaniyalari soni 10 baravarga (50 dan ortiq) ko‘paydi.
Hamkorlikning amaliy jihatlariga e'tibor qaratib, tomonlar iqlim o‘zgarishining salbiy oqibatlarini oldini olish, transchegaraviy suv resurslaridan oqilona foydalanish, kambag‘allik darajasini pasaytirish hamda Markaziy va Janubiy Osiyoning o‘zaro aloqadorligini mustahkamlash kabi sohalarda tajriba almashish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar muloqotni davom ettirish va ilmiy-tadqiqot hamkorligini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvga erishdilar. Ishtirokchilar tahliliy tuzilmalar o‘rtasidagi sheriklik O‘zbekiston-Bangladesh aloqalarini mustahkamlash uchun yangi g‘oyalarni ishlab chiqishga hissa qo‘shishini ta’kidlab o‘tdilar.
Joriy yilning 6-mart kuni Ostona shahrida "Markaziy Osiyo + Yaponiya: hozirgi tendensiyalar va istiqbollar" mavzusidagi ekspertlar muloqoti bo‘lib o‘tdi.
06.03.2025Keyingisi
Joriy yil 7-martda SMTIda Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi. Institut rahbariyati va erkaklar jamoasi xotin-qizlarni bayram bilan tabrikladi. Ularga minnatdorlik so‘zlari, mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va farovonlik va yana bir qator ezgu tilaklar bildirildi.

6 марта текущего года состоялась встреча заместителя директора ИСМИ Бахтиёра Мустафаева с Чрезвычайным и Полномочным Послом Бангладеш в Республике Узбекистан Мохаммадом Монирулом Исламом.
Стороны обменялись мнениями по текущему состоянию и перспективам узбекско-бангладешских отношений, а также обсудили актуальные вопросы региональной и международной повестки дня.
Пользуясь случаем, Бахтиёр Мустафаев поздравил высокого дипломата с предстоящим Днём независимости Народной Республики Бангладеш, который отмечается 26 марта, и выразил уверенность в дальнейшем укреплении двустороннего сотрудничества.
В свою очередь, Мохаммад Монирул Ислам отметил, что в последнее время отношения между Узбекистаном и Бангладеш значительно активизировались и вышли на новый уровень. Подчеркнуто, что созданы эффективные механизмы межгосударственного сотрудничества. На регулярной основе проводятся политические консультации, заседания парламентских групп и межправительственной комиссии.
Одним из ключевых направлений двустороннего взаимодействия является развитие торгово-экономического сотрудничества. В этом контексте отмечено, что объём двустороннего товарооборота вырос на 36% по сравнению с показателем 2019 года (с 38 млн долл. до 51,58 млн долл. в 2024 г.). За указанный период количество бангладешских предприятий, работающих в Узбекистане, увеличилось в 10 раз(до более чем 50).
Переходя к практическим аспектам взаимодействия, стороны обсудили возможности обмена опытом в таких сферах, как предотвращение негативных последствий изменение климата, рациональное использование трансграничных водных ресурсов, сокращение уровня бедности и усиление взаимосвязанности Центральной и Южной Азии.
По итогам встречи стороны договорились продолжить диалог и наладить научно-исследовательское сотрудничество. Участники отметили, что партнёрство между аналитическими структурами будет способствовать выработке новых идей для укрепления узбекско-бангладешских связей.
06.03.2025Следующее
7 марта текущего года в ИСМИ состоялось торжественное мероприятие в честь Международного женского дня. Руководство и мужской коллектив Института поздравили представительниц прекрасного пола с праздником. В их адрес прозвучали слова благодарности, а также пожелания крепкого здоровья, счастья и благополучия.