SMTIda Fransiyaning Sharq tillari va madaniyatlari milliy instituti mutaxassisi bilan uchrashuv o‘tkazildi
2025-yil 4-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida (SMTI) Fransiyaning Sharq tillari va sivilizatsiyalari milliy instituti Yevropa-Yevroosiyo tadqiqot markazi doktoranti Mikael Leviston bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari, shuningdek, mintaqaviy hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Suhbatdoshlar mamlakatlar o‘rtasidagi munosabatlar izchil rivojlanib borayotgani va 2025-yil mart oyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Parijga rasmiy tashrifi chog‘ida Strategik sheriklik to‘g‘risidagi deklaratsiya imzolanganini qayd etishdi. Parlamentlar, hukumatlar va turli yo‘nalishlarda samarali sheriklik mexanizmlari yo‘lga qo‘yilgani davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli aloqalarni yanada chuqurlashtirish va kengaytirish uchun mustahkam zamin yaratishi ta’kidlandi.
Shuningdek suhbat chog’ida hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlariga alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar ta’lim, yashil energetika, iqlim o‘zgarishi kabi sohalardagi sheriklik ikki tomonlama aloqalarning kengaytirishga xizmat qilishini alohida qayd etdilar.
M.Leviston Markaziy Osiyo mintaqasining jipslashuvi va bu jarayonda O‘zbekistonning rolini yuqori baholadi. "Toshkent Markaziy Osiyoda integratsiya dvigateli vazifasini bajarmoqda," - deydi ekspert. Shu nuqtayi nazardan, mehmon mintaqaviy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha Markaziy Osiyoning muvaffaqiyatli tajribasi dunyoning boshqa mintaqalari uchun ko‘p tomonlama hamkorlikning namunali modeli bo‘lib xizmat qilishi mumkin, degan fikrni ilgari surdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar O‘zbekiston va Fransiya tahliliy markazlari o‘rtasidagi aloqalarni yanada chuqurlashtirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini ta’kidladilar. Ekspertlar darajasidagi sheriklikni kengaytirish o‘zaro anglashuvni chuqurlashtirish hamda ikki tomonlama va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan kelishilgan yondashuvlarni ishlab chiqishga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Sharq tillari va madaniyatlari milliy instituti (INALCO) Fransiya va Yevropaning sharq tillarini tadqiq etish va o‘rganish sohasidagi yetakchi oliy o‘quv yurtlaridan biri hisoblanadi. INALCOda 93 ta til o‘qitiladi va 9000 dan ortiq talaba tahsil oladi. Institut 100 dan ortiq mamlakatlarning ta’lim muassasalari bilan 200 ga yaqin hamkorlik shartnomalariga ega.

4 июня 2025 года в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) состоялась встреча с докторантом Исследовательского центра Европа-Евразия французского Национального института восточных языков и цивилизаций Микаэлом Левистоном.
В ходе переговоров стороны обсудили текущее состояние и перспективы взаимодействия между Узбекистаном и Францией, а также вопросы регионального сотрудничества.
Собеседники отметили поступательное развитие отношений между странами и подписание Декларации о стратегическом партнёрстве в марте 2025 года в ходе официального визита Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева в Париж. Было подчёркнуто, что созданные эффективные механизмы партнёрства на парламентском, правительственном и отраслевом уровнях формируют прочную основу для дальнейшего углубления и расширения взаимовыгодных связей между государствами.
Особое внимание было уделено перспективным направлениям взаимодействия. Стороны констатировали, что кооперация в таких областях, как образование, зелёная энергетика, изменение климата, будет способствовать расширению двустороннего сотрудничества.
М.Левистон высоко оценил консолидацию центральноазиатского региона и роль Узбекистана в этом процессе. «Ташкент выступает в качестве двигателя интеграции в Центральной Азии», – считает эксперт. В данном контексте гость выразил мнение, что успешный опыт Центральной Азии по выстраиванию региональной кооперации может служить образцовой моделью многостороннего взаимодействия для других региона мира.
По итогам встречи стороны подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем углублении партнерских связей между аналитическими центрами Узбекистана и Франции. Была выражена уверенность, что расширение партнёрства на экспертном уровне будет способствовать углублению взаимопонимания и выработке согласованных подходов по ключевым вопросам двусторонней и региональной повестки.
Национальный институт восточных языков и культур (INALCO) является одним из ведущих вузов Франции и Европы в области исследования и изучения восточных языков. В INALCO преподаются 93 языка и обучаются более 9000 студентов. Институт имеет около 200 партнёрских соглашений с учебными заведениями более 100 стран.
4 июня 2025 года состоялись встречи первого заместителя директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Акрамжона Неъматова со Специальным представителем Генерального секретаря ООН по Центральной Азии, главой Регионального центра ООН по...
05.06.2025Следующее
С 29 по 31 мая текущего года в городе Душанбе (Таджикистан) состоялась Первая международная конференция высокого уровня по сохранению ледников.