2025-yil 11-martda SMTI direktori Eldor Aripov Rossiya Fanlar akademiyasi M. Primakov nomidagi Jahon iqtisodiyoti va xalqaro munosabatlar instituti (IMEMO) vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi. Rossiyalik ekspertlar tarkibida institut direktori o‘rinbosari, iqtisodiyot fanlari doktori, RFA muxbir a’zosi Stanislav Jukov, katta ilmiy xodim Aleksandr Maslennikov hamda ilmiy xodim Mixail Sinitsin ishtirok etdilar.
Tomonlar ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashib, SMTI va IMEMO o‘rtasida tashkil etilgan Ekspertlar kengashi doirasidagi hamkorlik rejalarini belgilab oldilar. Markaziy Osiyodagi ekologik vaziyatning rivojlanishi, suv resurslarini boshqarish va mintaqadagi iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq muammolarni hal etish masalalari bo‘yicha fikr almashishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida ishtirokchilar amaliy aloqalarni davom ettirish muhimligini ta’kidlab, ilmiy hamkorlikni yanada mustahkamlashga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Eslatib o‘tamiz, Rossiya Fanlar akademiyasi M. Primakov nomidagi Jahon iqtisodiyoti va xalqaro munosabatlar instituti (IMEMO)1956-yilda tashkil etilgan Rossiyaning yetakchi tadqiqot markazi hisoblanadi. Uning faoliyati zamonaviy jahon siyosati va iqtisodiyoti rivojlanishining asosiy yo‘nalishlarini o‘rganishga qaratilgan. 2018-yilda SMTI va IMEMO o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolangan. Ushbu hujjat doirasida ikkala "aql markazi" mutaxassislari o‘zaro manfaatli masalalar yuzasidan forum, seminar va davra suhbatlarida muntazam ravishda ishtirok etib kelmoqda.

11 марта 2025 года состоялась встреча директора ИСМИ Элдора Арипова с представителями Института мировой экономики и международных отношений имени Е.М.Примакова Российской академии наук (ИМЭМО РАН). Российские эксперты были представлены заместителем директора, доктором экономических наук, членом-корреспондентом РАН Станиславом Жуковым, старшим научным сотрудником Александром Масленниковым и научным сотрудником Михаилом Синицыным.
Стороны обменялись мнениями по актуальным вопросам двустороннего сотрудничества, наметили планы взаимодействия в рамках Экспертного совета, созданного между ИСМИ и ИМЭМО РАН. Особое внимание было уделено обмену мнениями по вопросам развития экологической ситуации в Центральной Азии, управления водными ресурсами и решения проблем, связанных с климатическими изменениями в регионе.
В завершение встречи участники подчеркнули важность поддержания рабочих контактов и выразили готовность к дальнейшему укреплению научного и экспертного сотрудничества.
Напомним, что ИМЭМО РАН является ведущим исследовательским центром России, созданным в 1956 году. Его деятельность направлена на исследование основных тенденций развития современной мировой политики и экономики. Между ИСМИ и ИМЭМО РАН в 2018 году был подписан Меморандум о взаимопонимании. В рамках этого документа эксперты двух мозговых центров регулярно участвуют в форумах, семинарах и круглых столах по вопросам взаимного интереса.