— Яқинда бўлиб ўтган Тожикистон ва Қирғизистон ўртасидаги чегара можаросига қандай изоҳ берасиз? Ушбу ҳодисаларнинг келиб чиқиш сабаблари нималардан иборат ва улар қандай оқибатларга олиб келиши мумкин?
— Тожик-қирғиз чегарасидаги навбатдаги зиддият оқибатида биз учун қардош икки халқ вакилларининг қурбон бўлишига олиб келгани – фожиа бўлиб, чуқур ҳамдардлик ҳиссини юзага келтирмоқда.
Айни вақтда можаро сабаблари ва айбдорларини қидириш мавриди эмас. Бу мавжуд зиддиятни янада кучайтиради. Эндиликдаги вазифа – можаро авж олишига йўл қўймаслик, одамларни тинчлантириш, қанчалик қийин бўлмасин мулоқотга киришиб, турли провокацияларга учмасдан ва барча саъй-ҳаракатларни зиддиятни тинч йўл билан ҳал қилиш учун йўналтириш лозим.
Чунки муаммонинг асл сабаблари барчага маълум. Булар – давлат чегараларининг делимитация ва демаркация қилинмагани, минтақада сув ресурсларини тақсимлашнинг самарали механизмлари мавжуд эмаслиги ва трансчегаравий дарёлардаги гидротехника иншоотларининг ўзаро манфаатли шартлар асосида фаолият кўрсатмаслиги.
Ушбу муаммолар Марказий Осиё мамлакатлари мустақилликка эришгандан сўнг янада долзарб аҳамият касб эта бошлади. Бунинг сабаби ўтган аср бошларида давлат чегаралари минтақанинг географик хусусиятларини ҳисобга олмаган ҳолда белгилангани ва бир неча давлатларни сув билан таъминлайдиган гидротехника иншоотларининг баҳсли ҳудудларда жойлашганидир.
Натижада минтақада ўнлаб километр чегара ҳудудлари минтақалараро ҳамкорликни ривожлантириш учун нафақат тўсиқ, шу билан бирга, чегара можароларининг сабабларидан бири бўлмоқда.
Бу муаммо айниқса Фарғона водийси учун жуда долзарб аҳамият касб этади. Чунки ушбу ҳудудда ер ва сувдан фойдаланиш масаласи аҳолининг турмуш шароитида жуда муҳим рол ўйнайди. Ўзингиз баҳо беринг, Фарғона водийси Марказий Осиёдаги аҳоли энг зич жойлашган ҳудудидир. Бу ерда Ўзбекистон, Тожикистон ва Қирғизистоннинг 15 миллион фуқароси ёки ушбу уч мамлакатнинг деярли 30 фоиз аҳолиси истиқомат қилади.
Аҳоли зичлиги 1 квадрат километрга 360 кишини ташкил қилади. Бу Ўзбекистон ва Тожикистонга нисбатан 6 баробар, Қирғизистонга – 12 баробар, Қозоғистонга – 56 баробарга кўп демакдир.
Шу билан бирга, Фарғона водийсида истиқомат қилувчи халқлар мавжуд қийинчиликларга қарамасдан асрлар давомида тинч ва тотувликда яшаб, табиий бойликлардан умумий манфаат учун биргаликда фойдаланиб келишган ва келажакда ҳам шундай бўлиб қолишига ишончим комил.
Хусусан, Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг маслаҳат учрашувлари давомида Ўзбекистон Республикаси президенти Шавкат Мирзиёев давлат чегараларини делимитация қилиш борасидаги масалаларни ҳал этиш бўйича изчил йўлга қўйилган ва биргаликда чуқур ўйлаб амалга оширилаётган ишларни давом эттириш зарурлигини таъкидлаб келган. Бунинг учун, албатта, қатъий сиёсий ирода, ўзаро манфаатларни ҳисобга олиш ва муросага тайёр бўлиш керак.
Фақат шу йўл билангина биз Марказий Осиёни тинчлик ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик маконига, чегараларимизни эса дўстлик ва яхши қўшничилик кўпригига айлантира оламиз.
— Фикрингизча, Тожикистон ва Қирғизистон чегарасидаги зиддиятларни ҳал қилиш имконияти мавжудми? Ушбу жараёнда қўшни давлатлар қандай ўрин тутади?
— Албатта, бундай имконият мавжуд ва бугунги кунга келиб қуролли тўқнашувларга барҳам берилди. Томонлар мавжуд зиддиятни дипломатик йўл билан ҳал қилиш мақсадида тезкор чораларни кўришди. Вазият кескинлашувининг дастлабки пайтда икки мамлакат раҳбарияти бевосита мулоқотни йўлга қўйди ва можаро янада кескинлашувига йўл қўймаслик муҳимлигини қатъий таъкидлаб ўтишди.
Шубҳасиз, Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг минтақада содир бўлаётган воқеа-ҳодисаларга маъсулиятли ёндашганликлари ҳам можарони тинч йўл билан ҳал қилишга катта ҳисса қўшди. Хусусан, Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев қисқа муддат ичида қўшни давлат раҳбарлари билан икки марта телефон орқали мулоқот қилди ва уларни мавжуд зиддиятни фақат дўстона руҳда ва яхши қўшничиликга асосланган мулоқот орқали ҳал қилишга чақирди. Шу билан бирга, Ўзбекистон томони юзага келган вазиятни ечишда ҳар тарафлама ёрдам беришга тайёрлиги айтиб ўтилди.
Қозоғистон Республикаси президенти Қосим-Жўмарт Тўқаев ҳам низолашаётган томонларга барча баҳсли масалалар фақат музокаралар йўли билан ҳал қилиниши лозимлигини таъкидлади. Қозоғистон президенти Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашуви формати доирасида чегара билан боғлиқ муаммоларни ҳал қилиш механизмини ишлаб чиқиш лозимлигини алоҳида қайд этиб ўтди.
Бугунги кунда Қирғизистон ва Тожикистон президентлари доимий равишда мулоқотда бўлиб, чегарадаги вазият барқарорлашувини шахсий назоратларига олишди.
Эндиликда Марказий Осиё мамлакатлари раҳбарлари саъй-ҳаракатлари натижасида минтақада барқарорлик таъминланиши, барча баҳсли масалаларни тинч йўл, очиқ ва ишончли мулоқот орқали мустақил равишда ҳал этилиши мумкинлигига ишонч ҳосил қилинди.
Шуни тан олиш керакки, шу кунларда биз, Марказий Осиё мамлакатлари раҳбарлари минтақанинг хавфсизлиги ва барқарор ривожланишига таҳдид соладиган умумий муаммоларни ҳал қилишда ягона ва масъулият билан ёндашаётганликларига гувоҳ бўлдик. Бу, авваламбор, Марказий Осиёда шаклланган мутлақо янги, ўзаро ишонч ва яхши қўшничилик муҳитининг натижасидир.
2018 йилда Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан бошланган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг мунтазам маслаҳатлашув учрашувлари, мамлакатларимиз ўртасидаги сиёсий ишончни юқори даражага чиқишига, дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатлари мустаҳкамланишига сезиларли ҳисса қўшди, десак муболаға бўлмайди.
— Ўзбекистон томонидан қўшни давлатлар билан зиддиятлар юзага келмаслиги учун қандай чоралар кўрилмоқда? Давлат чегараларини делимитация ва демаркация қилиш масалалари қандай ҳолатда?
— Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев давлат раҳбари лавозимидаги илк кунларданоқ мамлакатимиз ва умуман минтақамиз хавфсизлиги ва барқарор ривожланишида мавжуд муаммоларни ҳал қилиш муҳимлигини англаган ҳолда ушбу масалаларни ечишда қўшни давлатлар билан ўзаро ҳурмат ва манфаатларни ҳисобга олиб, кучли сиёсий иродани намоён этди. Тарихий қисқа вақт ичида чегаралар ва минтақанинг сув-энергетика ресурсларидан фойдаланиш каби нозик масалаларни ҳал қилишда мисли кўрилмаган ижобий натижаларга эришилди.
2017 йилнинг ўзида тарихий ҳужжат – «Ўзбекистон, Қозоғистон ва Туркманистон ўртасида уч мамлакат Давлат чегараларининг туташ нуқтаси ҳудуди тўғрисида»ги шартнома имзоланди ва бу мамлакатларнинг давлат чегараларини ҳуқуқий тартибга солиш жараёнга якун ясади. Тожикистон билан илгари делимитация қилинмаган чегараларнинг 99 фоизи бўйича келишувга эришилди. Минтақада хавфсизлик ва барқарорликни таъминлашда навбатдаги жиддий қадам бу Қирғизистон президенти Садир Жапаровнинг жорий йилнинг март ойида Ўзбекистонга давлат ташрифи доирасида иккитомонлама келишувлар бўлди. Унга кўра, томонлар қисқа фурсат ичида давлат чегараларини ҳуқуқий томондан белгилаб олишга келишишди.
Сув ресурсларидан фойдаланиш соҳасида минтақавий ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича бир қатор чора-тадбирлар кўрилмоқда. Мазкур соҳада барча муносабатларни тартибга солиш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш мақсадида Ўзбекистон, Қозоғистон ва Тожикистон ўртасида ишчи гуруҳ тузилди. Шу билан бир қаторда, сув ва энергетика соҳаси масалалари бўйича конструктив ечимга эришиш учун Қирғизистон билан икки томонлама қўшма сув хўжалиги комиссиясини тузиш тўғрисида идоралараро битимни имзолашга тайёрланмоқда. Туркманистон билан ўзаро ҳамкорлик «Амударё» ҳавзаси сув хўжалиги бирлашмаси иштирокидаги уч томонлама ишчи гуруҳ доирасида самарали ривожланмоқда.
Шу кунларда бўлиб ўтган воқеалар, Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев томонидан Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг маслаҳат учрашувларида билдирилган ташаббуслари ниҳоятда долзарб эканлигини яна бир марта кўрсатиб ўтмоқда.
Хусусан, минтақада, биринчи навбатда, чегара ҳудудларида фавқулодда вазиятлар, техноген, табиий ва экологик офатлар билан боғлиқ таҳдидларнинг олдини олиш ва уларга қарши ўз вақтида курашиш мақсадида ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари ва махсус хизматлар йўналишида амалий ҳамкорликни ва ўз вақтида ахборот алмашиш механизмларини яратиш ишларини кучайтириш зарур.
Сув ресурсларидан биргаликда фойдаланиш ва давлат чегараларини делимитация ва демаркация қилиш масалаларини ҳал этиш соҳасида икки томонлама ва минтақавий ҳамкорликни кучайтиришга эътибор қаратиш муҳим.
Келажакка назар солинса, шу нарса яққол аён бўладики, буларнинг барчаси нафақат баҳсли масалалар ечими, балки минтақанинг кун тартибидан зиддият келтириб чиқариши мумкин бўлган муаммоларни тўла-тўкис ҳал қилишга ва ўз-ўзидан Марказий Осиёда сиёсий ишонч даражасини оширишга хизмат қилади.
Фақатгина ушбу мураккаб муаммоларни биргаликда ҳал қилиш орқали биз минтақанинг узоқ муддатли хавфсизлиги, барқарор ривожланишига, мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш ва умумий фаровонлигимиз учун мустаҳкам пойдевор яратамиз.

Неъматов: страны ЦА смогут самостоятельно обеспечить сохранение стабильности в регионе
Странам Центральной Азии важно сосредоточиться на повышении уровня двустороннего и регионального сотрудничества в области совместного водопользования, а также в решении проблем делимитации и демаркации границ, считает первый заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований (ИСМИ) при президенте Узбекистана Акрамжон Неъматов.
— Как вы прокомментируете приграничный конфликт между Таджикистаном и Кыргызстаном? Чем он обусловлен и какие последствия может иметь?
— Очередной конфликт на кыргызско-таджикской границе, повлёкший за собой жертвы среди граждан двух братских нам стран, – трагедия, которая вызывает глубокое сопереживание. На данном этапе не стоит углубляться в причины конфликта и искать виноватых. Это только усугубит ситуацию. Сейчас важно успокоить людей, не допустить разрастания конфликта, и как бы ни было это сложно, найти путь к диалогу, не давая повода для различного рода провокаций, направить все усилия на урегулирование разногласий мирным путём.
К тому же причины известны и лежат на поверхности. Это отсутствие окончательного решения таких неотложных вопросов, как делимитация и демаркация государственной границы, неимение эффективных механизмов вододеления в регионе, взаимовыгодной эксплуатации гидротехнических сооружений, способных обеспечить справедливое распределение водных ресурсов трансграничных рек.
Особую остроту эти проблемы обрели после достижения странами ЦА независимости, поскольку в прошлом столетии формирование государственных границ было проведено без учета географических особенностей региона, а гидротехнические сооружения, некогда обеспечивавшие водой территории нескольких государств, так и остались на спорных участках.
В результате, десятки километров границ продолжают быть камнем преткновения на пути развития межрегионального сотрудничества и, соответственно, периодически становятся причиной приграничных конфликтов.
Эта проблема особо актуальна для Ферганской долины, где вопросы земле- и водопользования играют важную роль в жизнеобеспечении населения. Посудите сами: Ферганская долина – самый густонаселённый район Центральной Азии, где проживают 15 млн граждан Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана или около 30% населения трех стран. Плотность населения достигает 360 человек на 1 кв. км., что в 6 раз выше, чем в целом в Узбекистане и Таджикистане, в 12 раз - чем в Кыргызстане, в 56 раз - чем в Казахстане.
На протяжении тысячелетий народы, населявшие Ферганскую долину, несмотря на все сложности, жили в мире и согласии, всегда находили «общий язык» в вопросах использования природных ресурсов для всеобщего блага. Уверен, также будет и в будущем.
В ходе консультативных встреч глав государств ЦА президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев неоднократно призывал продолжать слаженную и скрупулёзную работу по дальнейшему правовому оформлению государственных границ, поиску взаимоприемлемых решений актуальных вопросов совместного водопользования. Но для этого необходимо проявить твёрдую политическую волю, готовность к разумным компромиссам и взаимному учёту интересов.
Только таким образом мы сможем превратить Центральную Азию в пространство мира и взаимовыгодного сотрудничества, а наши границы - в мосты дружбы и добрососедства.
— Как вы считаете, имеется ли возможность урегулирования приграничных конфликтов между Таджикистаном и Кыргызстаном? И какова роль соседних стран в этом процессе?
— Конечно, такая возможность имеется и на сегодняшний день конфликт фактически локализован. Об этом свидетельствуют события последних дней. Стороны предприняли оперативные меры по переводу процесса в политико-дипломатическое русло. С первых же минут обострения ситуации руководства двух стран установили непосредственные контакты, решительно выступив за недопущение дальнейшей эскалации обстановки.
Безусловно, значительный вклад в мирное разрешение конфликта внесли лидеры соседних стран. В частности, президент Узбекистана Мирзиёев дважды провёл телефонные переговоры с главами двух соседних государств и призвал их урегулировать проблему исключительно путём переговоров в духе дружбы и добрососедства. При этом было подчёркнуто, что Узбекистан готов оказать всемерное содействие решению возникшей ситуации.
С призывом к сторонам конфликта решить все спорные вопросы исключительно путем переговоров обратился и президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев. При этом лидер Казахстана подчеркнул, что считает возможным выработать механизм урегулирования подобных пограничных инцидентов в рамках очередной консультативной встречи глав государств Центральной Азии.
Сегодня главы Кыргызстана и Таджикистана поддерживают постоянный диалог, взяв под личный контроль нормализацию ситуации на границе.
Все это даёт основание для уверенности, что собственными совместными усилиями лидеры стран ЦА смогут самостоятельно обеспечить сохранение стабильности в регионе, разрешить все спорные вопросы мирным путём в условиях открытого и доверительного диалога.
Надо признать, что в эти дни мы стали свидетелями единого и ответственного подхода руководства стран ЦА в решении общей проблемы, представляющей угрозу безопасности и устойчивому развитию региона. В первую очередь, это - результат созданной за последние годы в регионе атмосферы взаимопонимания, дружбы и добрососедства.
Не будет преувеличением сказать, что поддержанию высокого уровня политического доверия между странами, укреплению отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнёрства значительно способствовали регулярные консультативные встречи глав государств ЦА, инициированные президентом Узбекистана Ш.Мирзиёевым в 2018 году.
— Какие меры принимаются Узбекистаном для недопущения конфликта с соседними странами? Как продвигаются вопросы делимитации и демаркации?
— Осознавая важность решения накопившихся проблем с соседними государствами для безопасности и устойчивого развития нашей страны и региона в целом, глава Узбекистана с первых дней своего президентства проявил твёрдую политическую волю для их урегулирования на основе разумных компромиссов и взаимного учёта интересов. За исторически короткий срок были достигнуты беспрецедентные результаты в решении таких чувствительных вопросов, как маркирование границ и использование водно-энергетических ресурсов региона.
Уже в 2017 г. был подписан исторический документ – «Договор о районе точки стыка государственных границ трёх государств – Казахстана, Туркменистана и Узбекистана», который поставил точку в правовом оформлении государственных рубежей трёх стран. С Таджикистаном удалось согласовать 99%, ранее неделимитированных участков. Серьезным шагом в обеспечении безопасности и стабильности в регионе стали договорённости в ходе визита президента Кыргызстана С.Жапарова в Узбекистан в марте текущего года, в ходе которого стороны условились завершить в ближайшее время правовое оформление государственной границы.
Предпринимаются действия по углублению регионального сотрудничества в сфере водопользования. Создана Рабочая группа для выработки предложений по всем направлениям водных отношений Узбекистана с Казахстаном и Таджикистаном. Готовится подписание Межведомственного соглашения с Кыргызстаном о создании совместной двусторонней водохозяйственной комиссии для достижения консенсуса по вопросам водно-энергетической сферы. Взаимодействие с Туркменистаном плодотворно развивается в рамках трёхсторонней рабочей группы с участием бассейновой водохозяйственной организации «Амударья».
Особую актуальность в свете произошедшей трагедии обретают инициативы президента Узбекистана Ш.Мирзиёева, озвученные в ходе консультативных встреч глав государств ЦА.
В частности, необходимо активизировать работу по созданию механизмов регионального взаимодействия по линии правоохранительных органов и специальных служб, в том числе в сфере предотвращения и своевременного реагирования на угрозы возникновения чрезвычайных ситуаций, техногенных и экологических катастроф, стихийных бедствий, в первую очередь, в приграничных регионах.
Важно сосредоточиться на повышении уровня двустороннего и регионального сотрудничества в области совместного водопользования, а также в решении проблем делимитации и демаркации.
В итоге, глядя в будущее, становится понятным, что это не просто решение спорных вопросов, это – снятие с повестки всего региона острого конфликтного потенциала, а главное - повышение уровня политического доверия в Центральной Азии.
Только вместе решив эти сложные проблемы, мы заложим прочный фундамент для долгосрочной безопасности, стабильности и устойчивого развития региона, расширения торгово-экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества, нашего всеобщего процветания.