Ахборот технологиялари соҳасидаги режалар тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 24 декабрь куни ахборот-коммуникация технологиялари соҳасини ривожлантиришга оид лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Ахборот технологиялари барча соҳаларда самарадорлик ва қулайликка хизмат қилади. Шу боис бу борада кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Жойларда 100 дан ортиқ IT-мактаблар фаолияти йўлга қўйилди. “Бир миллион дастурчи” лойиҳаси доирасида 500 мингдан зиёд ёшлар дастурлашни ўрганди.
IT-парклар ташкил этилганидан буён соҳада экспорт ҳажми 50 баробарга кўпайиб, 40 миллион долларга етди. Резидентлар сони 147 тадан 500 тага ошди, 300 дан зиёд янги компаниялар фаолияти йўлга қўйилди. IT-паркларда 8 минг 500 та юқори даромадли иш ўринлари яратилди.
Бундай ишларни давом эттириб, соҳа ривожини янги босқичга кўтариш бўйича режалар ишлаб чиқилган. Хусусан, йирик экспортёрлар билан ишлаб, IT-паркларда хизматлар экспорти ҳажмини 80 миллион долларга етказиш мўлжалланган. Ялпи ички маҳсулотда рақамли иқтисодиёт улушини ошириш, электрон хизматлар учун енгилликлар яратиш назарда тутилган.
Тақдимотда шу борада таклиф этилаётган чора-тадбирлар кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари келгуси йилда IT хизматлар ҳажмини 35 фоиз ошириб, 21 триллион сўмга етказиш, дастурлаш хизматларини кўпайтириш учун барча имконият борлигини таъкидлади.
Сунъий интеллект марказини ишга туширишни жадаллаштириш, хориждан IT мутахассислар жалб этиш тартибини соддалаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигига келгуси йилда IT тармоқлар тезлигини 1,8 баробар ошириш ҳамда 1 миллион қўшимча кенг полосали тармоқлар ўрнатиш вазифаси қўйилди. Бу орқали аҳоли пунктларининг барчаси мобил алоқа ва кенг полосали интернет билан таъминланади.
Президент янги технологиялар, аввало, одамларга хизмат қилиши,  қулайлик яратиши зарурлигини таъкидлади. Охирги йилларда 300 дан ортиқ давлат хизмати электрон шаклга ўтказилиб, шу йилнинг ўзида улардан 16 миллион маротаба фойдаланилган.
Келгуси йилда Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали кўрсатиладиган хизматлар улуши 60 фоизга етказилиши белгиланди.
Тақдимотда бу борадаги яна бир қулайлик: фуқаро паспортининг рақамли профили ҳақида маълумот берилди. Gov Pass мобиль иловаси смартфонга ўрнатилади ва унда паспорт, диплом, меҳнат дафтарчаси, ҳайдовчилик гувоҳномаси каби кўплаб ҳужжатлар жамланади. Яъни, фуқаронинг барча ҳужжатлари доим ёнида, телефонда бўлади. Бу вақт ва пулни тежаб, қоғозбозликни камайтиришга хизмат қилади, оворагарчиликларни бартараф этади.
“Хавфсиз шаҳар” тизими ижросига доир масалаларга ҳам алоҳида эътибор қаратилди. 2026 йилгача бу тизимни тўлиқ жорий этиш вазифаси қўйилди.
Давлатимиз раҳбари соҳани ривожлантиришнинг молиявий манбаларини мустаҳкамлаш бўйича ҳам кўрсатмалар берди.

Информационные технологии служат повышению эффективности и удобства во всех сферах. Поэтому в Узбекистане взят курс на широкомасштабное развитие данного сектора. Так, на местах организована деятельность более 100 IT-школ, а в рамках проекта «Миллион программистов» курсы программирования прошли более 500 тысяч молодых людей.
С момента создания IT-парков объем экспорта отрасли увеличился в 50 раз и достиг 40 миллионов долларов. Число резидентов парков увеличилось со 147 до 500, открыло более 300 новых компаний. В IT-парках создано 8,5 тысячи высокооплачиваемых рабочих мест.
В продолжение этой работы разработаны планы по выводу сферы на новый уровень развития. В частности, намечено довести объем экспорта услуг в IT-парках до 80 миллионов долларов, установив тесное партнерство с крупными экспортерами. Планируется увеличить долю цифровой экономики в валовом внутреннем продукте и предоставить льготы в сфере электронных услуг.
В ходе презентации рассмотрены предлагаемые меры в этом направлении.
Глава нашего государства указал на наличие всех возможностей для увеличения объема IT-услуг в следующем году на 35 процентов - до 21 триллиона сумов, и расширения масштабов оказания услуг программирования.
Поручено ускорить открытие Центра искусственного интеллекта, упростить процедуру привлечения IT-специалистов из-за рубежа.
Перед Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций поставлена задача повысить в следующем году скорость интернет-каналов в 1,8 раза и установить дополнительно 1 миллион портов для широкополосного доступа. Это позволит охватить все населенные пункты мобильной связью и широкополосным интернетом.
Президент подчеркнул, что новые технологии должны служить прежде всего повышению комфорта жизни. За последние годы более 300 государственных услуг были переведены в электронную форму, и в одном только текущем году ими воспользовались 16 миллионов раз.
В следующем году доля услуг, предоставляемых через Единый интерактивный портал госуслуг, увеличится до 60 процентов.
На презентации рассказано об еще одном нововведении - цифровом профиле паспорта гражданина в виде приложения gov pass. Это приложение, устанавливаемое на смартфон, будет содержать цифровые версии множества документов, таких как паспорт, диплом, трудовая книжка, водительские права. То есть, все документы будут у гражданина при себе, в телефоне, что сэкономит время и деньги, сократит бумажную работу и бюрократию.
Особое внимание было уделено внедрению системы «Безопасный город». Поставлена задача полностью запустить ее к 2026 году.
Глава государства также поручил укрепить источники финансирования мероприятий по развитию отрасли.
24.12.2021Следующее
Президент Шавкат Мирзиёев отбыл в Кашкадарьинскую область для участия в церемонии открытия завода “Uzbekistan GTL”.