Президент Шавкат Мирзиёев 22 февраль куни Навоий вилоятида ҳамда гидроэнергетика тармоғида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Навоий вилояти – саноатлашган ҳудуд. Тоғ-кон, кимё, қурилиш материаллари ва тўқимачилик тармоқлари вилоят иқтисодиётининг “драйвер”лари ҳисобланади. Бу ерда йилига 65 триллион сўмликдан зиёд саноат маҳсулотлари ишлаб чиқарилади.
Жорий йилда Навоий вилоятида 576 та лойиҳа амалга оширилиши мўлжалланган. Уларнинг умумий қиймати 18 триллион 600 миллиард сўм. Соҳалар кесимида айтганда, лойиҳаларнинг 200 таси саноат, 179 таси хизмат кўрсатиш, 197 таси қишлоқ хўжалиги тармоқларида. Буларнинг натижасида қарийб 18 триллион сўмлик ишлаб чиқариш қуввати ташкил этилиб, 16 мингта иш ўрин яратилади. 123 миллион долларлик импорт ўрнини босувчи маҳсулот тайёрланиб, 125 миллион долларлик экспорт таъминланиши кўзда тутилган.
Хусусан, қурилиш материаллари тармоғида акрил тош, базальт панеллар, ёғоч толали плиталар, пол ва девор учун қопламалар, шиша маҳсулотлари ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. Мисол учун, Зарафшон шаҳрида ойна корхонасини шу йил декабрда ишга тушириш режалаштирилган. Унда 350 киши меҳнат қилади.
Кимё саноатида 20 та лойиҳа шакллантирилган бўлиб, жорий йилда 9 таси фойдаланишга топширилади. Натижада талаб юқори янги маҳсулотлар ўзлаштирилиб, 430 дан зиёд кишининг бандлиги таъминланади.
Тўқимачилик тармоғидаги лойиҳалар ҳам истиқболли. Хусусан, жорий йилда барча шаҳар ва туманларда 28 та корхона ташкил этилиб, 5 минг 800 га яқин иш ўрни яратилиши режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари лойиҳаларни сифатли, илмий ёндашган ҳолда амалга ошириш, замонавий технологияларни жалб этиб, қўшимча қиймат яратиш, рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқариб, экспортга йўналтириш юзасидан кўрсатмалар берди.
Ўзбекистон Президентининг 2017 йил 2 майдаги қарори билан 2017-2021 йилларда гидроэнергетикани янада ривожлантириш чора-тадбирлари дастури маъқулланган эди. Бу дастурга жами 3 миллиард 400 миллион долларлик 65 лойиҳа киритилган бўлиб, шундан 34 таси янги қувватлар ташкил этиш, 31 таси мавжудларини модернизация қилишга қаратилган. Бугунги кунда 1 минг 100 мегаваттлик 12 та лойиҳа ишга туширилган. 950 мегаваттлик яна 20 та лойиҳа якуний босқичда амалга оширилмоқда.
Жорий йилда умумий қиймати 1 миллиард 420 миллион доллар бўлган 16 та лойиҳа режалаштирилган. Хусусан, 11 та янги гидро электр станцияси қурилиб, 587 мегаватт электр қуввати яратилади. Қолган 5 та лойиҳага кўра, мавжуд станциялар модернизация қилиниб, ишлаб чиқариш имконияти кенгайтирилади.
Тақдимотда соҳани трансформация қилиш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳақида ҳам маълумот берилди.
Президент лойиҳаларни яна бир бор қайта кўриб чиқиб, сифат жиҳатидан такомиллаштириш юзасидан кўрсатмалар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 22 февраля ознакомился с презентацией инвестиционных проектов, которые планируется реализовать в Навоийской области, а также в гидроэнергетической отрасли.
Навоийская область - один из наиболее индустриализированных регионов. Годовой объем промышленного производства здесь составляет более 65 триллионов сумов. В числе “драйверов” областной экономики - горная, химическая промышленность, индустрия строительных материалов и текстильное производство.
В нынешнем году в Навоийской области планируется реализовать 576 проектов общей стоимостью 18 триллионов 600 миллиардов сумов. В разрезе отраслей проекты распределены следующим образом: 200 проектов в промышленности, 179 в сфере услуг, 197 в сельском хозяйстве. В результате будут созданы мощности по производству продукции на около 18 триллионов сумов и 16 тысяч рабочих мест. Намечено наладить выпуск импортозамещающей продукции на сумму 123 миллиона долларов, а также экспорт на 125 миллионов долларов.
В частности, в индустрии стройматериалов будет освоен выпуск акрилового камня, базальтовых панелей, древесно-волокнистых плит, напольных и стеновых панелей, стеклянной продукции. К примеру, в декабре этого года намечено ввести в строй стекольное предприятие в городе Зарафшане. В нем будет создано 350 рабочих мест.
Для химической отрасли сформировано 20 проектов, из которых 9 будут реализованы в текущем году. В результате будет налажено производство новой востребованной продукции и обеспечена занятость более 430 человек.
Перспективными признаны и проекты текстильного направления. В частности, в нынешнем году планируется организовать 28 предприятий во всех районах и городах области, создать около 5,8 тысячи рабочих мест.
Глава государства дал указания по качественной и научно обоснованной реализации проектов, привлечению современных технологий, производству конкурентоспособной продукции с высокой добавленной стоимостью, в том числе на экспорт.
Постановлением Президента Узбекистана от 2 мая 2017 года была утверждена Программа мер по дальнейшему развитию гидроэнергетики на 2017-2021 годы. Программа включает 65 проектов на общую сумму 3,4 миллиарда долларов, в том числе 34 проекта по строительству новых и 31 проект по модернизации существующих мощностей. На сегодняшний день запущено 12 проектов на 1,1 тысячи мегаватт. Еще 20 проектов на 950 мегаватт находятся на заключительной стадии.
В нынешнем году планируется реализовать 16 проектов на сумму 1,42 миллиарда долларов. В частности, будет построено 11 новых гидроэлектростанций с общим объемом выработки 587 мегаватт электроэнергии. Остальные 5 проектов предусматривают модернизацию действующих электростанций с увеличением их мощности.