Куннинг иккинчи ярмида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва рафиқаси Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев ва рафиқаси ҳамроҳлигида Шуша шаҳрининг диққатга сазовор жойлари билан танишдилар.
Шуша “Қорабоғ дурдонаси”, “Кавказ санъати маркази” ва “озарбайжон мусиқаси бешиги” номлари билан маълум. Шаҳар бир қатор таниқли фан, маданият ва санъат арбоблари ватанидир.
2021 йилдан буён Шуша Озарбайжоннинг маданий пойтахти ҳисобланади, 2023 йилда эса туркий дунё маданий пойтахти деб эълон қилинган.
Жорий йилда Хива шаҳри ва Шуша шаҳри ўртасида биродарлик алоқалари ўрнатилди.
Олий мартабали меҳмонлар шаҳар билан танишувни 1883 йилда барпо этилган Соатли масжидидан бошладилар.
Сўнг Озарбайжон умуммиллий етакчисининг юз йиллик юбилейига бағишлаб ўтказилган “Ҳайдар Алиев ва Қорабоғ” фотокўргазмаси билан танишилди.
Шушанинг бош майдонига ташриф буюрилди. Бу ерда Озарбайжон маданиятининг атоқли арбоблари – Хуршидабону Нотавон, Булбул, Узейир Хожибейли бюстлари ўрнатилган.
Ўзбекистон томони катта қизиқиш билан шаҳар аҳолисини ичимлик суви билан таъминлаб келган “Хон қизи” булоғи, Озарбайжоннинг таниқли санъат арбоби Булбулнинг уй-музейи, “Меҳмондоровлар уйи” меъморий ёдгорлиги ҳамда ўтмишда отчопарлар ўртасида мусобақалар ўтказилган машҳур Жидир текислиги билан танишдилар.
Шу билан Президентимизнинг Озарбайжонга давлат ташрифи дастуридаги тадбирлар якунига етди. Давлатимиз раҳбари Тошкентга жўнаб кетди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Озарбайжонга ташрифининг иккинчи кунида икки давлат раҳбарлари рафиқалари билан бирга Фузулий ва Шуша шаҳарларига ташриф буюрдилар.
23.08.2023Кейингиси
Президент Шавкат Мирзиёев ислоҳотларнинг жойлардаги ижроси, аҳоли ҳаёти билан танишиш мақсадида Самарқандга жўнаб кетди.

Шушу называют главной жемчужиной Карабаха, храмом искусства Кавказа и колыбелью азербайджанской музыки. Город является родиной целой плеяды выдающихся деятелей науки, культуры и искусства.
С 2021 года Шуша является культурной столицей Азербайджана, а в 2023 году город объявлен культурной столицей тюркского мира.
В этом году город Хива и город Шуша стали побратимами.
Высокие гости начали знакомство с городом с посещения мечети Саатлы, возведенной в 1883 году.
Затем главы государств осмотрели фотовыставку «Гейдар Алиев и Карабах», организованную в связи со столетним юбилеем общенационального лидера Азербайджана.
Состоялось посещение главной городской площади Шуши. Здесь установлены бюсты выдающихся деятелей культуры Азербайджана – Хуршидбану Натаван, Бюльбюля, Узеира Гаджибейли.
Узбекская сторона с большим интересом ознакомилась с родником «Хан кызы», служившим источником питьевой воды для города, домом-музеем известного азербайджанского деятеля культуры Бюльбюля, архитектурным памятником «Дом Мехмандаровых», а также знаменитым равнинным урочищем Джыдыр Дюзю, где проводились конные состязания.
На этом программа мероприятий государственного визита Президента нашей страны в Азербайджан завершилась. Глава нашего государства отбыл в Ташкент.
Во второй день визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Азербайджан главы двух государств вместе с супругами посетили города Физули и Шушу.
23.08.2023Следующее
Президент Шавкат Мирзиёев для ознакомления с ходом реализации реформ на местах и жизнью населения отбыл в Самаркандскую область.