Президент Шавкат Мирзиёев Наманган шаҳридаги «Art soft holding» ширкатининг илмий-амалий малака ошириш маркази ҳамда «Ишга марҳамат» моно-маркази фаолияти билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг 2020 йил 11 августдаги «Камбағал ва ишсиз фуқароларни тадбиркорликка жалб қилиш, уларнинг меҳнат фаоллигини ошириш ва касб-ҳунарга ўқитишга қаратилган ҳамда аҳоли бандлигини таъминлашга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорига мувофиқ, барча ҳудудларда шундай марказлар ташкил этилмоқда.
«Art soft holding» марказида тўқимачилик соҳасига ихтисослашган. Бу ерда 12 та ишчи касблар бўйича йилига 2 мингдан зиёд мутахассислар тайёрланади.
Унинг ёнида жойлашган моно-марказда 9 та соҳанинг 27 хил йўналиши бўйича йилига 3 минг нафардан зиёд аҳоли ўқитилади. Бу йўналишлар меҳнат бозори талабларини ўрганиш асосида ташкил этилган. Ўқув ва машғулот хоналари зарур асбоб-анжом, станок, компьютер, муляж ва бошқа амалиёт ускуналари билан таъминланган.
Муҳим томони шундаки, марказ давлат-хусусий шериклик тизимида ишлайди. Машғулотларни амалиётчи усталар, тадбиркорлар олиб боради. Давлат шароит яратиб, илмий-ишлаб чиқариш жиҳатидан таъминлайди, тадбиркорлар эса ўзлари ўқитган ёшларни ишга олади. Яъни, бу ерда касб ўрганган йигит-қизлар ишсиз қолмайди.
Марказда ахборот технологиялари ва хорижий тиллар ҳам ўргатилади. Хусусан, IT-мутахассислар онлайн хизматлар кўрсатиб, яхши даромад топмоқда.
Президентимиз марказда яратилган шароитлар билан танишди, мураббийлар, касб ўрганаётган ёшлар билан суҳбатлашди.
Шавкат Мирзиёев шу ерда оммавий ахборот воситалари вакилларига интервью берди. Давлатимиз раҳбари вилоятга келишдан асосий мақсади, ислоҳотларни амалга оширишда қийинчилик туғдираётган омиллар, Наманганнинг иқтисодий салоҳияти, ишбилармон одамлари ҳақида гапирди.

Президент ознакомился с центрами профессионального обучения
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью научно-практического квалификационного центра компании «Art soft holding» и моно-центра «Ишга мархамат» в городе Намангане.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 11 августа 2020 года «О дополнительных мерах, направленных на привлечение к предпринимательству, повышение трудовой активности и профессиональное обучение бедных и безработных граждан, а также обеспечение занятости населения» такие центры создаются во всех регионах.
Центр «Art soft holding» специализируется на обучение профессиям текстильной отрасли. За год он осуществляет подготовку 2 тысяч специалистов по 12 рабочим профессиям.
Расположенный рядом моно-центр обучает более 3 тысяч человек в год по 27 различным направлениям 9 отраслей. Направления обучения основаны на изучении требований рынка труда. Учебные и практические классы оснащены необходимым оборудованием, станками, компьютерами, муляжами и другим оборудованием.
Важно отметить, что центр работает по системе государственно-частного партнерства. Занятия проводят практикующие мастера и предприниматели. Государство создает условия и предоставляет научно-производственное обеспечение, а предприниматели обучают молодых людей и затем нанимают их на работу. То есть юноши и девушки, получившие здесь профессию, не останутся без работы.
В центре также преподаются информационные технологии и иностранные языки. IT-специалисты неплохо зарабатывают, предоставляя онлайн-услуги.
Президент ознакомился с созданными в центре условиями, пообщался с тренерами и молодыми людьми, обучающимися профессиям.
Здесь же Шавкат Мирзиёев дал интервью представителям средств массовой информации. Отвечая на вопросы, глава государства рассказал о главной цели своего приезда в регион, факторах, усложняющих реализацию реформ, экономическом потенциале Намангана, его предприимчивых жителях.