Ўзбекистон ва Россия раҳбарлари ҳамкорликнинг асосий натижалари ва уни ривожлантириш режаларини муҳокама қилдилар
30 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Икки мамлакат раҳбарлари бир-бирларини дилдан қутлаб, кириб келаётган янги 2021 йил муносабати билан самимий табриклар алмашдилар, дўст халқларга тинчлик, фаровонлик ва равнақ тилакларини изҳор этдилар.
Коронавируснинг глобал миқёсда тарқалиши билан боғлиқ мураккаб шароитда давлатларимиз пандемияга қарши курашиш, жаҳон иқтисодий ва эпидемиологик инқирози оқибатларини енгиб ўтишда бир-бирига ҳар томонлама ёрдамлашгани ва амалий кўмак кўрсатгани катта мамнуният билан қайд этилди. Бугунги кунда Ўзбекистонда Россия вакцинасини ишлаб чиқариш бўйича кооперация  имкониятлари фаол ўрганилмоқда.
Юзага келган вазият ва қийинчиликларга қарамай, барча даражалардаги фаол алмашинувлар давом эттирилди. Икки томонлама савдо кўрсаткичлари сезиларли ўсишига эришилди, саноат кооперацияси бўйича қатор йирик лойиҳалар ва маданий-гуманитар ҳамкорлик дастурлари йўлга қўйилди.
Россия Федерацияси мамлакатимиз МДҲга муваффақиятли биринчи бор раислик қилишига ҳамда Ўзбекистон Республикасига Евроосиё иқтисодий иттифоқида кузатувчи мақоми берилишига салмоқли кўмаклашди.
Суҳбат чоғида Президентлар мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини мустаҳкамлашга бундан буён ҳам қатъий интилишлари ва бу борада биргаликдаги саъй-ҳаракатларни давом эттиришларини тасдиқладилар.
Келгуси йил режасига киритилган икки ва кўп томонлама тадбирларга пухта тайёргарлик кўришга келишиб олинди.
Ўзбекистон ва Россия раҳбарлари халқаро сиёсат ва минтақавий ҳамкорликнинг долзарб масалалари юзасидан ҳам фикр алмашдилар.

Лидеры Узбекистана и России обсудили основные итоги и планы развития двустороннего сотрудничества
30 декабря состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Тепло приветствуя друг друга, лидеры Узбекистана и России обменялись сердечными поздравлениями в связи с наступающим новым 2021 годом. Выразили искренние пожелания мира, благополучия и процветания двум дружественным народам.
С глубоким удовлетворением отмечено, что в непростых условиях глобального распространения коронавируса наши страны оказывали взаимную всестороннюю помощь и практическое содействие в борьбе с пандемией, преодолении последствий мирового экономического и эпидемиологического кризиса. В настоящее время активно прорабатываются возможности кооперации по выпуску российской вакцины в Узбекистане.
Несмотря на сложившуюся ситуацию и временные трудности, продолжились активные обмены на всех уровнях. Достигнут заметный рост показателей двусторонней торговли, запущен ряд крупных совместных проектов в области промышленной кооперации и программ культурно-гуманитарного сотрудничества.
Российская Федерация оказала весомую поддержку первому успешному председательству нашей страны в СНГ, а также предоставлению Республике Узбекистан статуса наблюдателя при Евразийском экономическом союзе.
В ходе беседы лидеры подтвердили решимость и далее прилагать совместные усилия для укрепления узбекско-российских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества.
Достигнута договоренность о тщательной подготовке двусторонних и многосторонних мероприятий, включенных в график следующего года.
Президенты Узбекистана и России также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной политики и регионального взаимодействия.