Охирги сутка давомида Sars-CoV-2 инфекцияси билан касалланишнинг 208 минг янги ҳолати аниқланди, олдинги кунларда бу кўрсаткич ўртача 290 мингни ташкил этган, яъни коронавирус тарқалиши суръати қарийб 28 фоизга пасайган. Соғайганлар улуши 62,8 фоиздан 63 фоизга ошди. Бразилияда сўнгги 2 ой ичида кунлик инфекция юқишининг энг паст кўрсаткичи қайд этилди - 18 минг киши. Бироқ, Ҳиндистон ва AҚШда вазият ҳалиям ташвишли.
«Worldometers» маълумотига кўра, 4 август ҳолатига дунёда беморларнинг умумий сони 18 миллион 443,4 минг кишини ташкил этди, 697,1 минг киши вафот этган.
Касалланиш ҳолати энг кўп қайд этилган давлатлар: AҚШ - 4 миллион 862,1 минг, Бразилия - 2 миллион 751,6 минг ва Ҳиндистон - 1 миллион 855,3 минг киши.
Ўлим ҳолати: AҚШ - 158,929, Бразилия - 94,702, Мексика - 48,012, Буюк Британия - 46,210, Ҳиндистон - 38,971.
COVID-19дан даволанганларнинг умумий сони 11 672 917 кишига етди, бу умумий миқдорнинг 63,2 фоизини ташкил этади.
Марказий Осиёдаги вазият
Қозоғистонда касалланганларнинг умумий сони 92,662 нафар, 62 511 киши соғайган, 793 фуқаро вафот этган.
«Fergana.аgency» хабар беришича, 2 августдан бошлаб мамлакат Соғлиқни сақлаш вазирлиги коронавирус ва пневмония бўйича статистикани алоҳида эълон қила бошлади. Бироқ, статистика маълумотларини тақдим этаётган маҳаллий манбалар ва дунё статистикаси Қозоғистон бўйича рақамларни пневмония ҳолатини ҳисобга олмаган ҳолда кўрсатмоқда.
Қирғизистонда ушбу касалликка чалинганларнинг умумий сони 37 129 га етди, 27 927 киши тузалди, 1420 нафар фуқаро вафот этди.
«Knews.kg» маълумотларига кўра, 17 июлдан бошлаб мамлакатда COVID-19нинг лаборатория томонидан тасдиқланган ва клиник-эпидемиологик ҳолатларини биргаликда ҳисобга олиш жорий этилгандан сўнг, Соғлиқни сақлаш вазирлиги қуйидаги бир қатор муҳим маълумотларни эълон қилмай қўйди:
- жинс, ёш, ҳолати қайд этилган ҳамда шифохоналар кесимидаги ўлим ҳолати;
- туманлар ва шаҳарлар кесимида янги рақамлар;
- ёш ва жинс кесимида янги ҳолатлар;
- бир суткада COVID-19 бўйича ўтказилган тадқиқотлар сони;
- стационарда даволанаётган беморлар аҳволи тўғрисида маълумот: оғир аҳволдаги, жонлантириш бўлимидаги беморлар сони ва уйда ўзини ўзи яккалаш тартибига ўтганлар миқдори.
Тожикистонда касалланганларнинг умумий сони 7538 ни ташкил этади, 6317 киши тузалди, 61 киши вафот этди.
Евросиё барқарорлик ва ривожланиш жамғармаси (ЕБРЖ) Тожикистонга ижтимоий қўллаб-қувватлаш ва пандемия шароитида молиявий сектор барқарорлигини таъминлаш учун 20 йил муддатга йиллик 1 фоизли 50 миллион кредит беради.
ТAСС хабарига кўра, бу ҳақда Россия Федерацияси молия вазири, ЕБРЖ кенгаши раиси Aнтон Силуанов маълум қилди. Бундан ташқари, унинг сўзларига кўра, Жамғарма кенгаши томонидан грантларни молиялаштириш мақсадида лойиҳаларни саралаш бўйича навбатдан ташқари танлов ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилинди. Ушбу маблағлар соғлиқни сақлаш тизимига йўналтирилади. Жамғармага аъзо давлатларга коронавирус тарқалишига тезкор жавоб қайтариш учун қўшимча имкониятлар берилади. Грантлар киши бошига ялпи миллий даромади паст даражада бўлган давлатларга тақдим этилади.
Расмий маълумотларга кўра.
Дунёдаги сўнгги тенденциялар.
Куни кеча ЖССТ эрта ташхис қўйиш, ўлим даражаси ва тузалиб кетганлар сони тўғрисида бир қатор баёнотлар эълон қилди. Ташкилот эксперти М. Ван Керкховенинг фикрича, айни пайтда одамларнинг 10 фоиздан камроғи серопозитивдир, яъни улар қайсидир пайт касалликни юқтиришган ва оёқда туриб ўтказган. Тиббиёт ходимлари инфекция юқтиришга кўпроқ мойил бўлганлиги сабабли бу тоифада кўрсаткичлар юқори.
Шунингдек, эксперт коронавирус инфекциясидан ўлишнинг ҳақиқий даражаси расмий статистика бўйича ҳисобланган кўрсаткичдан камроқ бўлиши мумкинлигини таъкидлади. Ҳозир ўлим даражаси 3,8 фоиздан кўпроқни ташкил этади. Айни пайт ушбу мавзу бўйича кўплаб тадқиқотлар олиб борилмоқда.
Ван Керкхове саъй-ҳаракатларни инфекция юқтиришнинг олдини олишга сафарбар этишга чақирди.
Шу нуқтаи назардан, унинг сўзларига кўра, эрта ташхис қўйишга эътибор бериш лозим. Экспресс-тестлар яратилиб, уларни ишлаб чиқариш кўлами бутун дунё бўйлаб ошаётгани инсонга оптимистик кайфият бағишлайди.
ЖССТнинг икки нафар мутахассисдан иборат эксперт гуруҳи Хитойда ўз ишини якунлади. ТAСС хабар беришича, уларнинг фаолияти натижалари коронавируснинг келиб чиқишини аниқлашга қаратилган кейинги тадқиқотлар учун асос бўлиб хизмат қилади.
Ташкилот раҳбари Тедрос Гебреесес душанба куни ўтказилган брифингда айни мазуга тўхталаркан, ЖССТ ва Хитой экспертлари томонидан «ЖССТ бошчилигидаги халқаро гуруҳ тадқиқотлари ва фаолияти дастури тўғрисида»ги ҳужжат ишлаб чиқилгани илғор гуруҳ миссияси натижасидир, дея таъкидлади.
У эпидемиологик тадқиқотлар Ухан шаҳрида бошланишини маълум қилди. Мақсад COVID-19нинг эрта ҳолатида инфекция эҳтимолий манбасини аниқлашдан иборат. Иш жараёнида пайдо бўладиган далиллар ва фаразлар кейинги узоқ муддатли тадқиқотларга асос бўлади.
COVID-19га қарши вакцина ва дорилар ишлаб чиқиш бўйича чора-тадбирлар, тадқиқотлар
ЖССТ бир қатор нуфузли ОАВнинг йирик давлатлар ишлаб чиқилаётган вакциналарнинг биринчи партиясини буюртма қилиб қўйгани ва вакциналар бошқа давлатларга етмай қолиши мумкинлиги ҳақидаги хабарларига жавоб берди. Ташкилот хабар беришича, COVAX механизми барча мамлакатлар учун COVID-19 га қарши вакцинани олиш имкониятини таъминлашга қаратилган.
ТAСС хабарига кўра, ЖССТнинг расмий вакили Т. Язаревич COVAX барча мамлакатлар учун самарали вакцинани излаш жараёнини тезлаштиради, деб таъкидлаган. Мақсад бутун дунё COVID-19га қарши вакцинадан тез, адолатли ва тенг ҳуқуқли фойдалана олишини кафолатлаш. Бундан ташқари, 2021 йил охирига қадар вакцинанинг 2 миллиардга яқин дозасини адолатли тақсимлаш учун COVAX ишлаб чиқариш қувватлари йўлга қўйилишини қўллаб қувватлайди ва харидларни амалга оширади. Ҳозирча 75 та давлат COVAXга қизиқиш билдирган.
20 июль куни ЖССТ раҳбари коронавирусга қарши бўлажак вакцинани олиш имконияти нафақат бадавлат одамларда, балки ҳаммада бўлиши кераклигини айтиб ўтди.
CNBS маълумотига кўра, Американинг «Regeneron Pharmaceuticals» биотехнология компанияси коронавирусга қарши вакцинани ҳайвонларда синаб кўриш муваффақиятли ўтганини эълон қилган. Коронавирусга қарши иккита антитанача асосида тайёрланган зардоб ҳайвонларда текширилганда «вирусли инфекция фаолияти, деярли, тўхтатди». Тажриба 36 та резус макака ва 50 та олмахонда ўтказилди.
Шу билан бирга, компания ҳайвонларда ўтказилган тажриба ушбу восита одамларга ҳам муваффақиятли таъсир қилишини кафолатламаслигини қўшимча қилди.
Эслатиб ўтамиз, июль ойида «Regeneron Pharmaceuticals» компанияси AҚШ Соғлиқни сақлаш ва ижтимоий хизматлар вазирлигидан коронавирус инфекциясини даволаш ва уни олдини олишга мўлжалланган экспериментал воситани ишлаб чиқариш ва етказиб бериш учун 450 миллион долларлик шартнома олганини эълон қилган. Айни восита яхши натижа берса, компания даволаш учун 70.000 дан 300.000 гача ва инфекциянинг олдини олиш учун 420.000 дан 1.3 миллионгача доза етказиб беришни режалаштирмоқда.
РИA-Новости хабар беришича, Россия Бразилия ва Ҳиндистонда коронавирусга қарши вакцина ишлаб чиқариш бўйича музокаралар олиб бормоқда. Россияда ишлаб чиқилган вакцинани олиш учун 20 дан ортиқ мамлакатдан сўров келиб тушди. Шу билан бирга, РТТИЖ раҳбари К. Дмитриев "Aвифавир" дори воситаси 15 дан ортиқ давлатга, асосан Яқин Шарқ, Жанубий Aфрика ва Лотин Aмерикаси мамлакатларига етказиб берилишини маълум қилди.
COVID-19 нинг салбий оқибатларини камайтириш ва карантиндан чиқиш чоралари
Германиянинг «Tagesschau» портали хабарига кўра, Норвегия круиз транспортида ҳаракатланиш бўйича чекловларни жорий қилмоқда. Мамлакат ҳукумати бортида 100 дан ортиқ йўловчи бўлган кемаларга Норвегия портларида тўхташни тақиқлайди ҳамда йўловчилар ва экипажнинг қирғоққа чиқишига йўл қўймайди. Ушбу қарор мамлакатнинг энг йирик круиз компанияси - «Hurtigruten»нинг «Roald Amundsen» кемасида коронавирус пайдо бўлганидан кейин қабул қилинди.
Душанба куни «Hurtigruten» «Roald Amundsen» кемасида коронавирус тарқалиши сабабли экспедиция круизларини номуайян муддатга тўхтатиши ҳақида маълум қилди. Ўтган ҳафта экипажнинг камида 36 нафар аъзосида янги коронавирус аниқланган.
«Azernews.az» таъкидлашича, Озарбайжон ҳукумати 13 та шаҳар ва ҳудудда қатъий карантин талабларини 31 августга қадар узайтирган. Чекловлар бундай ҳудудларда дам олиш кунлари жамоат транспорти ҳаракатини тўхтатишни назарда тутади. Озиқ-овқат дўконлари ва дорихоналар, ресторан ва кафе, музей ва кўргазма залларидан ташқари йирик савдо марказлари ёпиқ бўлади. Шунингдек, барча оммавий тадбирлар, жумладан спорт мусобақалари, очиқ ҳавода ўйинлар ўтказиш тақиқланади.
Шу билан бирга, юқтирганлар сони камайишини ҳисобга олган ҳолда, ҳукумат қатъий карантин амал қилган шаҳар ва туманларда бир қатор юмшатишларни жорий қилди. Хусусан, уйдан чиқиш учун СМС-рухсат олиш тизими бекор қилинади. Бундан ташқари, белгиланган қоидаларга риоя қилиш шарти билан пляжларга боришга рухсат берилади.
Sars-CoV-2 вирусининг ер юзи бўйлаб тарқалиш суръати юқори бўлиб қолмоқда. Дунёда касалланганларнинг умумий сонига нисбатан ўлим ҳолати қарийб 3,8 фоизни, даволанганларнинг улуши деярли 62,8 фоизни ташкил қилмоқда.

За минувшие сутки выявлено 208 тыс. случаев заражения Sars-CoV-2 против 290 тыс. в среднем в предыдущие дни, темпы распространения коронавируса замедлились примерно на 28%. Доля выздоровевших людей с 62,8% превысило 63% всех зараженных. В Бразилии зафиксирован за последние 2 месяца самый низкий суточный показатель заражения – 18 тыс. Однако ситуация остаётся тревожной в Индии и США.
1. Статистика. Согласно данным Worldometers, на утро 4 августа т.г. общее число заболевших в мире составляет 18 млн. 443,4 тыс. чел., скончались 697,1 тыс.
Наиболее инфицированные страны: США – 4 млн. 862,1 тыс., Бразилия – 2 млн. 751,6 тыс. и Индия – 1 млн. 855,3 тыс.
По числу смертельных случаев: В США – 158 929 летальных исходов, Бразилии – 94 702, Мексике – 48 012, Великобритании – 46 210 и Индии – 38 971.
К утру 3 августа т.г. общее число выздоровевших от COVID-19 достигло 11 672 917 чел. – 63,2% от общего числа зараженных.
Страны СНГ. В России общее число инфицированных достигло 856 264, выздоровели 653 593 пациентов, скончались – 14 207.
В Беларуси число зараженных – 68 166, вылечились 62 943, скончались 571 чел.
Ситуация Центральной Азии
В Казахстане общее число больных составляет 92 662, выздоровели 62 511, скончались 793.
Как сообщает Fergana.аgency, со 2 августа Минздрав Казахстана начал раздельно публиковать статистику по коронавирусу и пневмонии. Однако казахстанские ресурсы, отражающие статданные, и мировая статистика до сих пор показывают цифры по Казахстану без учета случаев пневмонии.
В Кыргызстане общее число зараженных достигло 37 129, выздоровели – 27 927, скончались – 1 420.
По данным Knews.kg, с 17 июля после объединения статистики учета лабораторно-подтвержденных и клинико-эпидемиологических случаев COVID-19 Минздрав перестал публиковать ряд важных данных:
- данные по смертным случаям в разбивке по полу, возрасту, больнице, где зафиксирован летальный исход;
- новые случаи в разрезе районов и городов;
- новые случаи в разбивке по возрасту и полу;
- количество проведенных исследований на COVID-19 за сутки;
- данные по состоянию больных, находящихся в стационаре: число больных в тяжелом состоянии, число пациентов в реанимациях и число людей на домашней изоляции.
В Таджикистане общее число больных – 7 538, выздоровели 6 317, скончались 61.
Евразийский фонд стабилизации и развития (ЕФСР) предоставит Таджикистану кредит объемом 50 млн. на 20 лет под 1% годовых для социальной поддержки и обеспечения стабильности финансового сектора в условиях пандемии.
По информации ТАСС, такое заявление сделал министр финансов РФ, председатель совета ЕФСР А.Силуанов. Кроме того, по его словам, Советом фонда было принято решение о проведении внеочередного конкурсного отбора проектов для финансирования грантов. Эти средства будут направлены на нужды систем здравоохранения. Государства-участники фонда получат дополнительные возможности для оперативного реагирования на вспышку коронавируса. Гранты будут предоставлены странам
с низким уровнем валового национального дохода на душу населения.
ЕФСР - это финансовый механизм, созданный в целях преодоления негативных кризисных последствий и обеспечения долгосрочной устойчивости и содействия интеграции экономик его участников. Основной источник средств фонда – взносы России в размере почти 90%.
Накануне в ВОЗ сделали ряд заявлений относительно ранней диагностики, уровня смертности и числа переболевших людей. Как считает эксперт Организации М.ван Керкхове, в настоящее время менее 10% людей серопозитивны, то есть в какой-то момент были инфицированы и перенесли заболевание на ногах. Медработники в большей степени подвержены заражению, поэтому в данной категории показатели выше.
Она также предположила, что реальный коэффициент летальности при заражении коронавирусом может быть меньше, чем тот, который высчитан по официальной статистике. В настоящее время коэффициент смертности составляет чуть более 3,8%. Сейчас проводятся многочисленные исследования по данной теме.
М.ван Керкхове подчеркнула, что много случаев не было зарегистрировано. Данная цифра, заметила эксперт, звучит не очень угрожающе, однако на самом деле она очень велика для вируса, который имеет высокие показатели распространения и легко передается от человека к человеку. Она призвала сконцентрировать усилия на предотвращении возможных случаев заражения.
В данном контексте, по её словам, важно обратить внимание на раннюю диагностику. Со слов М.ван Керкхове, оптимизм внушает то, что были разработаны экспресс-тесты, масштабы производства которых увеличиваются по всему миру.
Между тем, экспертная группа ВОЗ из двух специалистов завершила работу в Китае. Как сообщается ТАСС, результаты их деятельности послужат основой для дальнейших исследований, направленных на выяснение происхождения коронавируса.
Касаясь данной темы в ходе брифинга в понедельник, глава Организации Т.Гебрейесус заявил, что результатом миссии передовой группы стала выработка экспертами ВОЗ и Китая документа «Об исследованиях и программе деятельности международной группы под руководством ВОЗ». В эту группу войдут эксперты из Китая и других стран.
Он сообщил, что эпидемиологические исследования начнутся в городе Ухань. Цель - установление потенциального источника инфекции во время ранних случаев COVID-19. Свидетельства и гипотезы, которые будут генерированы в ходе этой работы, заложат основу для дальнейших, долгосрочных изысканий.
ВОЗ отреагировала на сообщения ряда авторитетных СМИ о том, что крупные страны уже зарезервировали себе первую партию разрабатываемых вакцин и что другим странам их может не хватить. В ответ на это в Организации подчеркнули, что механизм COVAX призван обеспечить доступ всех стран к вакцине от COVID-19.
Как сообщает ТАСС, официальный представитель ВОЗ Т.Язаревич заявил, что COVAX ускоряет поиски эффективной вакцины для всех стран. Его цель состоит в том, чтобы гарантировать во всем мире быстрый, справедливый и равноправный доступ к вакцине от COVID-19. Кроме того, COVAX поддерживает создание производственных мощностей и производит закупки, чтобы к концу 2021 г. можно было справедливо распределить около 2 млрд. доз вакцины. Интерес к COVAX уже проявили 75 стран.
20 июля глава ВОЗ Т.Гебрейесус заявлял, что будущая вакцина от коронавируса должна рассматриваться в качестве глобального общественного блага и быть доступной для всех, а не только для людей со средствами.
По данным CNBS, американская биотехнологическая компания Regeneron Pharmaceuticals сообщила об успехе испытаний вакцины от коронавируса на животных. Сыворотка, приготовленная на основе двух антител к коронавирусу, во время испытаний на животных «практически полностью блокирует внедрение вирусной инфекции». Опыты ставились на 36 макаках-резусах и 50 хомяках.
Вместе с тем компания уточнила, что опыты на животных не гарантируют успешного воздействия средства на людей.
Отметим, что Regeneron Pharmaceuticals в июле сообщила, что получила от Министерства здравоохранения и социальных служб США контракт на сумму 450 млн. долл. на производство и поставку экспериментального средства лечения и предотвращения коронавирусной инфекции. Компания в случае успеха рассчитывает поставить от 70 тыс. до 300 тыс. доз, предназначенных для лечения, и от 420 тыс. до 1,3 млн. доз, предназначенных для предотвращения инфекции.
РИА-Новости сообщает, что Россия ведет переговоры о производстве в Бразилии и Индии вакцины от коронавируса. Запросы на получение вакцины российской разработки поступили уже более чем от 20 стран. Между тем, глава РФПИ К.Дмитриев сообщил о поставках препарата «Авифавир» в более чем 15 стран, в основном страны Ближнего Востока, ЮАР и Латинской Америки.
Как сообщает немецкий портал Tagesschau, Норвегия вводит ограничения на круизное сообщение. Власти страны запретят кораблям более чем со 100 пассажирами на борту останавливаться в норвежских портах и не позволят пассажирам и экипажу сходить на сушу. Решение принято после вспышки коронавируса на судне Roald Amundsen крупнейшей круизной компании страны Hurtigruten.
В понедельник Hurtigruten сообщила, что на неопределенный срок приостанавливает свои экспедиционные круизы из-за вспышки коронавируса на судне Roald Amundsen. По крайней мере, у 36 членов экипажа этого круизного судна на минувшей неделе было выявлено заражение новым коронавирусом.
Azernews.az отмечает, что власти Азербайджана продлили до 31 августа жесткий карантин в 13 городах и районах. Ограничения предусматривают прекращение в зоне жесткого карантинного режима работы общественного транспорта по выходным. По-прежнему останутся закрытыми крупные торговые центры и моллы, за исключением действующих при них продуктовых магазинов и аптек, рестораны и кафе, музеи и выставочные залы. Запрещается также проведение всех массовых мероприятий, включая спортивные соревнования и игры на открытом воздухе.
В то же время, учитывая уменьшение числа зараженных, власти ввели ряд послаблений в городах и районах, где действовал жесткий карантин. В частности, упраздняется система sms-разрешений на выход из дома. Кроме того, разрешается посещать пляжи с условием соблюдения установленных правил.
О ключевых рисках COVID-19 для стран мира
Всемирный экономический форум и международные страховые компании Marsh & McLennan и Zurich Insurance Group провели опрос среди 347 ведущих мировых экспертов о наиболее значимых рисках, связанных с пандемией коронавируса, и вероятности их возникновения в течение ближайших 1,5 года.