Ўзбекистон-Қирғизистон Ҳукуматлари делегацияларининг учрашуви бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов 26 август куни Қирғизистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Акрам Мадумаровни қабул қилди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Вазирлар Маҳкамасида бўлиб ўтган учрашувда икки мамлакат Президентларининг ташаббуслари ва саъй-ҳаракатлари билан сўнгги йилларда Ўзбекистон – Қирғизистон муносабатлари сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилиб, аниқ амалий мазмун билан бойигани қайд этилди.
Учрашувда давлат чегараларини делимитация қилиш, ўтказиш пунктлари самарали фаолиятини таъминлаш, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация ва маданий-гуманитар ҳамкорликни ривожлантириш, сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, икки давлат Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ҳамда чегараолди ҳудудлар раҳбарлари (ҳокимлари) Кенгашининг навбатдаги мажлисларини ўтказиш масалалари кўриб чиқилди.
Шу кунларда Тошкент шаҳрида Ўзбекистон-Қирғизистон Давлат чегарасини делимитация ва демаркация қилиш масалалари бўйича Ўзбекистон Республикаси ва Қирғизистон Республикаси Ҳукуматлари делегацияларининг учрашуви бўлиб ўтмоқда.

О встрече правительственных делегаций Узбекистана и Кыргызстана
Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов вчера принял в Ташкенте вице-премьера Кыргызстана Акрама Мадумарова, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
На состоявшейся в Кабинете Министров встрече отмечалось, что благодаря инициативе и усилиям глав двух государств двусторонние отношения между Узбекистаном и Кыргызстаном поднялись нов новый, более высокий качественный уровень, наполнились новым практическим содержанием.
Стороны обсудили вопросы делимитации государственной границы, эффективности работы пропускных пунктов, развития торгово-экономического, транспортно-коммуникационного и культурно-гуманитарного сотрудничества, а также рационального использования водных ресурсов.
Кроме того, обсуждено проведение заседания межправительственной комиссии и очередных заседаний Совета глав (хокимов) приграничных территорий.
В эти дни в Ташкенте проходит встреча правительственных делегаций двух стран по делимитации и демаркации узбекско-кыргызской государственной границы.