29-май куни Рим шаҳрида “Ўзбекистон ва Италия: ҳамкорликнинг янги қирралари” мавзусида “давра суҳбати” бўлиб ўтди. Тадбир Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ва Италия халқаро ташкилотлар жамияти томонидан ўзаро ҳамкорликда ташкил этилди.
Тадбирда Италия ТИВ, турли давлат идоралари, етакчи компаниялари, олий ўқув юртлари ва илмий-тадқиқот институтлари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Италиянинг Тошкентдаги элчиси Aгостино Пинна тадбирда сўзга чиқиб, 2017 йилдан Ўзбекистонда изчил ислоҳотлар амалга оширилаётганини таъкидлади. Эксперт янги конституциявий ислоҳот бозор иқтисодиёти учун янада мустаҳкам пойдевор яратиб, тадбиркорлик фаолиятининг асосий эркинликлари ва кафолатлари мустаҳкамланаётгани, хусусий мулк ҳимояси кучайтирилаётганини алоҳида қайд этди.
Элчининг сўзларига кўра, “Италия-Ўзбекистон муносабатлари айнан шундай жадал ва изчил ривожланаётган парадигмада гуллаб-яшнамоқда. Шундай қилиб, 2022 йил якунига кўра, товар айирбошлаш ҳажми 32 фоизга ўсиб, 535,4 миллион еврога етди ва бу Италияни Ўзбекистоннинг Европадаги учинчи йирик савдо ҳамкорига айлантирди”.
Италия бизнесининг Ўзбекистон бозорига қизиқиши ўзаро характерга эга бўлиб, давомли ортиб бораётгани алоҳида таъкидланди. Кейинги йилларда республикада Италия капитали иштирокида кончилик, металлургия, нефть-кимё ва электротехника саноати, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш каби янги соҳаларни қамраб олган корхоналар сони икки баробарга ошди. Натижада, сўнгги тўрт йил ичида ўзлаштирилган Италия инвестициялари ҳажми етти баравар кўпайиб, 7,1 миллион доллардан 49,6 миллион долларга етди.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори Элдор Aрипов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси Римда расмий ташриф билан бўлиб турибди.
Бу ҳақда Италия халқаро ташкилотлар жамияти президенти Рикардо Сесса 29 май куни Рим шаҳрида “Ўзбекистон ва Италия: ҳамкорликнинг янги қирралари” мавзусидаги “давра суҳбати”да сўзлаган нутқида айтиб ўтди.

29 мая в городе Риме состоялся «круглый стол» на тему: «Узбекистан и Италия: новые грани сотрудничества». Мероприятие организовано Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан совместно с Итальянским обществом международных организаций.
В нем приняли участие представители МИД, министерств и ведомств, ведущих компаний, университетов и исследовательских институтов, а также СМИ Италии.
Выступая на «круглом столе», посол Италии в Ташкенте Агостино Пинна особо остановился на проводимых в нашей стране демократических преобразованиях. Как отметил А.Пинна, с 2017 года в Узбекистане начался впечатляющий «реформаторский поворот». Новая конституционная реформа заложила еще более прочные основы для рыночной экономики: укрепляются основные свободы и гарантии предпринимательской деятельности, усиливается защита частной собственности.
По словам дипломата, именно в такой динамичной и последовательно развивающейся парадигме процветают итальяно-узбекские отношения. Так, по итогам 2022 года товарооборот вырос на 32%, достигнув 535,4 млн евро, что сделало Италию третьим крупным европейским торговым партнером для Узбекистана.
Было подчеркнуто, что интерес итальянского бизнеса к Узбекистану носит взаимный характер и устойчиво растет. За последние годы в два раза выросло количество предприятий в республике с участием итальянского капитала, охвативших такие новые направления, как горнодобывающий сектор, металлургию, нефтехимическую и электротехническую промышленность, производство строительных материалов. В результате за последние четыре года в 7 раз увеличился объём освоенных итальянских инвестиций – с 7,1 млн. до 49,6 млн. долл.
Для сведения: Делегация Узбекистана во главе с директором Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Элдором Ариповым находится с визитом в Риме.
Об этом заявил президент Итальянского общества международных организаций Рикардо Сесса, выступая на «круглом столе» на тему: «Узбекистан и Италия: новые грани сотрудничества» 29 мая в городе Риме.