Жорий йилнинг 1 июн куни Халқаро озиқ-овқат сиёсати илмий-тадқиқот институти (ИФПРИ) ташаббуси билан Тошкент Халқаро Вестминстер университетида Марказий Осиёда қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат тизимлари ва озиқ-овқат маҳсулотлари бўйича халқаро конференция бўлиб ўтди. Тадбирда Ўзбекистонда аккредитатсиядан ўтган дипломатик корпус вакиллари, шунингдек, илмий-тадқиқот институтлари мутахассислари иштирок этдилар.
Конференцияда Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори В.Норов Ўзбекистон Республикаси томонидан “Ҳаракатлар стратегияси” доирасида озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бўйича олиб бораётган сиёсати тўғрисида маъруза қилди.
Давра суҳбатида-аҳолини сифатли мева ва сабзавот маҳсулотлари билан таъминлаш шароитида озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасидаги глобал ва минтақавий муаммолар ва таҳдидлар, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларидан оқилона фойдаланиш масалалари бўйича замонавий тенденциялар каби мавзулар муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Републикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институтида Франция Ташқи Ишлар Варлиги ходими Диан Софй Треву билан учрашув булиб ўтди. 2017—2021-йилларда Ўзбекистонни ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини амалга ошириш...

1 июня т.г. в Международном Вестминстерском университете в Ташкенте по инициативе Международного исследовательского института продовольственной политики (ИФПРИ) состоялась международная конференция по сельскому хозяйству, продовольственным системам и питанию в Центральной Азии. В мероприятии участвовали представители дипкорпуса, аккредитованных в Узбекистане, а также эксперты научно-исследовательских институтов. На конференции директор Института стратегических и межрегиональных исследований В.Норов выступил с докладом о проводимой политике Республики Узбекистан по обеспечению продовольственной безопасности в рамках Стратегии действий.
Основными темами круглого стола стали современные тенденции вокруг глобальных и региональных вызовов и угроз в сфере продовольственной безопасности, вопросы рационального использования сельхозпродукции в контексте обеспечения населения качественными плодоовощными продукциями.
В ИСМИ состоялась встреча с сотрудником Министерства иностранных дел Франции Д-С.Треву. Стороны обменялись мнениями о реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годы.