Bugun poytaxtimizda "Strategik sheriklikni mustahkamlash: tarixiy aloqalardan keng qamrovli hamkorlik sari" mavzusida Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi tahlil markazlari birinchi forumi o‘z ishini boshladi.
Tadbirda so‘zga chiqqan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori Eldor Aripov o‘z nutqida o‘tkazilayotgan anjumanning ahamiyatini alohida ta’kidladi. "Toshkent forumi mintaqalar o‘rtasidagi ilmiy-ekspert muloqotini mustahkamlashda burilish nuqtasi bo‘lib, hamkorlikning umumiy kun tartibini yangi strategik mazmun bilan boyitishga qaratilgan g‘oyalar almashish va tashabbuslarni ishlab chiqish uchun samarali maydon yaratadi"-deya takidladi E.Aripov.
Shundan so’ng u Markaziy Osiyo va KADHK o‘rtasidagi tez sur’atlar bilan rivojlanayotgan munosabatlarning har tomonlama tahlilini taqdim etdi.
Institut rahbarining ta’kidlashicha, mintaqalarni nafaqat umumiy o‘tmish, balki kelajak rejalardagi o‘xshashlik ham bog‘lab turadi. Asrlar davomida Markaziy Osiyodan Arabiston yarimoroli sohillarigacha bo‘lgan bozorlar, madaniyatlar va g‘oyalarni bog‘lagan Buyuk Ipak yo‘li iqtisodiy va sivilizatsiyaviy o‘zaro bog‘liqlikning asosi bo‘lib xizmat qilgan. Bu jarayonda Bag‘doddagi " Donishmandlik uyi" alohida o‘rin tutgan, unda Markaziy Osiyo va arab dunyosi olimlari hamkorlikda jahon tarixi yo‘nalishini o‘zgartirib yuborgan ilmiy asarlar yaratishgan.
Bugungi kunda "ushbu tarixiy aloqalarni qayta tiklash orqali biz energetika, logistika, ilmiy-texnika va investitsiya sohalarida hamkorlikning yangi ko‘priklarini barpo etmoqdamiz"- deya ta’kidladi E.Aripov
Uning ta’kidlashicha, bu yo‘ldagi eng muhim qadam 2023-yil iyulda Jiddada o‘tkazilgan tarixdagi ilk "Markaziy Osiyo - Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi" sammiti bo‘ldi. Mazkur tadbir mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirishda yangi bosqichni boshlab berdi va muntazam siyosiy muloqot uchun institutsional asos yaratdi. Uning doirasida tashqi ishlar vazirlari uchrashuvlari, investitsiya forumlari o‘tkazilishi yo‘lga qo‘yildi, 2023-2027-yillarga mo‘ljallangan Qo‘shma harakatlar rejasi qabul qilindi.
SMTI direktori ushbu hamkorlik allaqachon amaliy natijalar berayotganini ta’kidladi. Xususan, so‘nggi uch yil ichida O‘zbekistonning KADHK mamlakatlari bilan savdo aylanmasi uch barobarga (257 million dollardan 812 million dollargacha) oshdi, qo‘shma korxonalar soni esa ikki barobar ko‘payib, qariyb 400 taga yetdi.
Ko‘rfaz davlatlarining O‘zbekiston iqtisodiyotiga kiritgan investitsiyalarining umumiy hajmi 3 milliard dollardan oshdi. BAA - 1,5 mlrd; Ummon - 250 mln.; Quvayt - 220 mln.). Bundan tashqari, umumiy qiymati 30 milliard dollardan ortiq bo‘lgan 100 ga yaqin loyiha ishlab chiqilmoqda. Turistik almashinuvlarda ham ijobiy siljishlar ro‘y bermoqda. 2024-yilga kelib, Ko‘rfaz davlatlaridan respublikaga sayyohlar oqimi 12 ming kishidan oshdi, bu 2021-yilga nisbatan ikki baravar ko‘p degani.
Shu bilan birga, u ta’kidlaganidek, so‘nggi yillarda erishilgan ulkan yutuqlarga qaramay, hamkorlik ko‘lami hali-hanuz mintaqalar o‘rtasidagi o‘zaro aloqalarning mavjud salohiyatini to‘liq namoyon etmayapti.
Hamkorlikni rivojlantirish istiqbollariga to‘xtalar ekan, E.Aripov yaqin yillarda hamkorlikni sifat jihatidan chuqurlashtirishga hissa qo‘shadigan bir qator muhim jihatlarga batafsil to‘xtalib o‘tdi.
Birinchidan, u mintaqalar o‘rtasida jiddiy ziddiyatlarning yo‘qligi va ularning global barqarorlik hamda izchil taraqqiyotga umumiy intilishini ta’kidladi. Ikki mintaqa davlatlari Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, Shanxay hamkorlik tashkiloti va Qo‘shilmaslik harakati kabi nufuzli xalqaro tuzilmalar doirasida o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni davom ettirmoqda.
Ikkinchidan, investitsiyaviy pasayish, proteksionizmning kuchayishi, savdo urushlari va global logistika zanjirlaridagi beqarorlik kabi yangi global tahdidlarga birgalikda javob berish muhim, deb hisoblaydi ekspert. "Faqat sa’y-harakatlarni birlashtirish orqali yuqoridagi chaqiriqlarga javob berishning samarali va barqaror modellarini ishlab chiqishimiz mumkin," - deya aniqlik kiritdi u.
Uchinchidan, ikkala mintaqa ham jadal o‘zgarishlarning tarixiy muhim bosqichini boshdan kechirmoqda. Shu bilan birga, nafaqat zamonaviy iqtisodiy jarayonlar, balki Ko‘rfaz va Markaziy Osiyo mamlakatlarining rivojlanish strategiyalari ham juda o‘xshashdir. "Saudi Vision 2030," "Qatar National Vision 2030," "Oman Vision 2040" - ushbu strategik hujjatlar "Qozog‘iston-2050," "Uzbekistan Vision-2030," Qirg‘iziston va Tojikistonning 2030-yilgacha rivojlanish strategiyasi va Markaziy Osiyodagi boshqa modernizatsiya dasturlari bilan ko‘p jihatdan o‘xshashdir.
To‘rtinchidan, mutaxassis ta’kidlaganidek, har ikki mintaqada ham faol mintaqaviylashuv jarayonlari kuzatilmoqda: ko‘rfaz mamlakatlari bu borada ko‘p yillik tajribaga ega bo‘lsa, Markaziy Osiyo hamkorlik va birlashtirish asoslarini qurishga endigina kirishdi. Mutaxassisning fikricha, bunday sharoitda KADHKning Markaziy Osiyodagi mintaqaning barqaror rivojlanishiga qaratilgan umumiy mintaqaviy tashabbus va loyihalarni qo‘llab-quvvatlashi alohida ahamiyat kasb etadi.
SMTI vakilining fikricha, muloqotni qo‘llab-quvvatlashda tahlil markazlari muhim rol o‘ynashi lozim. "Bugungi va kelgusidagi hamkorligimiz oliy darajadagi uchrashuvlarni axborot-tahliliy jihatdan ta’minlashga hamda mintaqalar o‘rtasidagi muloqotni mustahkamlashga yangi turtki berishiga ishonchim komil," - deya yakunladi Eldor Aripov.
SMTI va Saudiya Arabistonining "Gulf Research Center" tadqiqot markazi tomonidan tashkil etilgan tadbirda Markaziy Osiyo mamlakatlari va KADHK davlatlaridan 70 dan ortiq nufuzli ekspertlar, shuningdek, KADHK Kotibiyati, diplomatik korpus va ishbilarmon doira vakillari ishtirok etmoqda.
Forum ishtirokchilari Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ko‘rfaz arab davlatlari o‘rtasidagi joriy va istiqboldagi hamkorlikning muhim jihatlarini muhokama qiladilar. Mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha siyosiy muloqotni va o‘zaro kelishilgan yondashuvlarni mustahkamlash, savdo va investitsiya aloqalarini chuqurlashtirish, "yashil" energetika va transport yo‘laklarini rivojlantirish sohalarida istiqbolli loyihalarni amalga oshirish masalalari ekspertlar diqqat markazida bo‘ladi.
Joriy yil 27-aprelda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori Eldor Aripovning Bahrayn Qirolligi va Ummon Sultonligi delegatsiyalari vakillari bilan uchrashuvlari bo‘lib o‘tdi.

Сегодня в Ташкенте начал работу Первый форум аналитических центров стран Центральной Азии и Совета сотрудничества арабских государств Залива (ССАГЗ) на тему: «Укрепление стратегического партнерства: от исторических связей к всеобъемлющему сотрудничеству».
Выступая на мероприятии с приветственной речью, директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдор Арипов подчеркнул значимость проходящего мероприятия. Он отметил, что «Ташкентский форум станет переломным в плане укрепления научно-экспертного диалога между регионами, создав эффективную платформу для обмена мнениями и выработки инициатив, направленных на наполнение общей повестки сотрудничества новым стратегическим содержанием».
Далее эксперт представил всесторонний анализ динамично развивающихся отношений между Центральной Азией и ССАГЗ.
Как заявил руководитель Института, регионы связывает не только общее прошлое, но и схожее видение будущего. Великий Шёлковый путь, веками соединявший рынки, культуры и идеи от Центральной Азии до берегов Аравийского полуострова, служил основой экономической и цивилизационной взаимосвязанности.
Сегодня, подчеркнул Э.Арипов, «возрождая эти исторические узы, мы создаем новые мосты сотрудничества в энергетике, логистике, научно-технической и инвестиционной сферах».
С его слов, ключевым шагом на этом пути стал первый в истории саммит «Центральная Азия – ССАГЗ», прошедший в Джидде в июле 2023 года. Это мероприятие стало новой вехой в развитии межрегионального взаимодействия, создало институциональную основу для регулярного политического диалога. В его рамках было налажено проведение встреч министров иностранных дел, инвестиционных форумов, принят План совместных действий на 2023–2027 годы.
Эксперт подчеркнул, что это сотрудничество уже даёт реальные результаты. В частности, за последние три года объём торговли Узбекистана со странами ССАГЗ вырос в три раза (с 257 млн. до 812 млн.), количество совместных предприятий достигло около 400, показав двукратный рост.
Общий объём инвестиций стран Залива в экономику Узбекистана превысил $3 млрд. (КСА – 1,1 млрд.; ОАЭ – 1,5 млрд.; Оман – 250 млн.; Кувейт – 220 млн.). Кроме того, разрабатывается порядка 100 проектов на сумму более $30 млрд. Положительные сдвиги происходят и в туристических обменах. К 2024 году поток туристов из стран Залива в республику превысил 12 тыс. чел., что в два раза больше показателей 2021 года.
Вместе с тем, как подчеркнул спикер, несмотря на впечатляющие достижения последних лет, масштабы сотрудничества пока не раскрывают весь имеющийся потенциал взаимодействия между регионами.
Переходя к перспективам развития партнёрства, Э.Арипов детально остановился на ряде ключевых аспектов, которые, по его мнению, будут способствовать качественному углублению сотрудничества в ближайшие годы.
Во-первых, указал он, это отсутствие серьёзных противоречий между регионами и их общая нацеленность на глобальную стабильность и устойчивое развитие. Страны двух регионов продолжают курс на взаимную поддержку в рамках таких влиятельных международных структур, как Организация Объединенных Наций, Организация исламского сотрудничества, Шанхайская организация сотрудничества и Движение неприсоединения Во-вторых, считает эксперт, важно совместно отвечать на новые глобальные вызовы, такие как инвестиционный спад, усиление протекционизма, торговые войны и нестабильность в глобальных логистических цепочках. «Только объединив усилия, мы сможем выработать эффективные и устойчивые модели реагирования на вышеуказанные вызовы», - уточнил он.
В-третьих, заявил Элдор Арипов, оба региона переживают исторически важный этап стремительной трансформации. При этом не только современные экономические процессы, но и стратегии развития в странах Залива и Центральной Азии удивительно схожи. «Saudi Vision 2030», «Qatar National Vision 2030», «Oman Vision 2040» – эти стратегические документы имеют много общего с «Казахстан-2050», «Uzbekistan Vision-2030», Стратегией развития Кыргызстана и Таджикистана до 2030 года и другими программами модернизации в Центральной Азии.
В-четвёртых, как указал эксперт, в обоих регионах наблюдаются активные процессы регионализации: если страны Залива имеют в этом многолетний опыт, то Центральная Азия только приступила к возведению основ кооперации и консолидации. В этих условиях, убежден эксперт, особую значимость приобретает поддержка со стороны ССАГЗ общерегиональных инициатив и проектов в ЦА, направленных на устойчивое развитие региона.
Важную роль в поддержании диалога, по мнению представителя ИСМИ, должны играть аналитические центры. «Убежден, что наша сегодняшняя и дальнейшая совместная работа придаст новый импульс информационно-аналитическому сопровождению встреч на высшем уровне и укреплению диалога между регионами», - заключил Элдор Арипов.
На мероприятии, организованном ИСМИ и саудовским исследовательским центром «Gulf Research Center», принимают участие более 70 авторитетных экспертов из стран Центральной Азии и ССАГЗ, а также представители Секретариата ССАГЗ, дипломатического корпуса и деловых кругов.
Участники форума обсудят ключевые аспекты текущего и будущего взаимодействия государств ЦА и арабских стран Залива. В центре внимания окажутся вопросы укрепления политического диалога и согласованных подходов к обеспечению региональной безопасности, углубления торгово-инвестиционных связей, реализации перспективных проектов в области «зелёной» энергетики и развития транспортных коридоров.
27 апреля текущего года состоялись встречи директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдора Арипова с представителями делегаций Королевства Бахрейн и Султаната Оман.
27.04.2025Следующее
28 апреля 2025 года в Ташкенте начал свою работу Первый форум аналитических центров стран Центральной Азии и Совета сотрудничества арабских государств Залива (ССАГЗ) на тему: «Укрепление стратегического партнерства: от исторических связей к всеобъемлющему сотрудничеству».