Joriy yilning 11-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori Eldor Aripovning Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash (OHICHK) Bosh kotibi Qayrat Saribay bilan onlayn uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar chog‘ida tomonlar o’zaro hamkorlikning dolzarb masalalarini hamda SMTI va OHICHK o‘rtasidagi aloqalarni yanada rivojlantirish istiqbollarini ko‘rib chiqdilar. Mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlashga qaratilgan qo‘shma tashabbuslarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Shu o’rinda, Qayrat Saribay O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning mintaqada ishonch, yaxshi qo‘shnichilik va amaliy hamkorlikka asoslangan faol va izchil siyosatini yuksak baholadi. "Toshkentning olib borayotgan siyosati Markaziy Osiyoda barqarorlik va izchillikni mustahkamlashga xizmat qilmoqda," - dedi OHICHK rahbari.
Uchrashuv yakunida suhbatdoshlar SMTI va OHICHK o‘rtasidagi sheriklikni yanada mustahkamlashdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar hamda konstruktiv muloqotni davom ettirish mintaqaning barqarorligi va uzoq muddatli rivojlanishini ta’minlashga xizmat qilishiga ishonch bildirdilar.
Joriy yilning 10-fevral kuni Toshkentda sud ta’qibi, reabilitatsiya va reintegratsiya (PRR) loyihasi Milliy maslahat kengashining birinchi yig'ilishi bo'lib o'tdi.

ИСМИ и СВМДА обсудили перспективы сотрудничества
11 февраля текущего года состоялась онлайн-встреча директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Элдора Арипова с Генеральным секретарём Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА) Кайратом Сарыбаем.
В ходе переговоров стороны рассмотрели актуальные вопросы двустороннего взаимодействия и перспективы дальнейшего сотрудничества между ИСМИ и СВМДА. Особое внимание было уделено продвижению совместных инициатив, направленных на укрепление региональной взаимосвязанности.
В этом контексте Кайрат Сарыбай дал высокую оценку активной и последовательной политике Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, основанной на доверии, добрососедстве и практическом сотрудничестве в регионе. «Политика Ташкента способствует укреплению стабильности и устойчивости в Центральной Азии», – заявил глава СВМДА.
В завершение встречи собеседники подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем усилении партнёрства между ИСМИ и СВМДА и выразили уверенность, что продолжение конструктивного диалога будет способствовать обеспечению стабильности и долгосрочного развития региона.