Joriy yil 17-martda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida SMTI direktori Fransiya Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Oreliya Bushez xonim hamda Fransiya Yevropa va tashqi ishlar vazirligining Tahlil, prognozlashtirish va strategiya markazi mas’ul xodimi Mari Pare xonim bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida tomonlar Markaziy Osiyodagi mintaqaviy hamkorlik va xavfsizlik masalalari, Fransiya va Yevropa Kengashining mintaqadagi o‘rni, shuningdek, transport va energetika yo‘laklarini rivojlantirish bo‘yicha fikr almashdilar.
Uchrashuv ishtirokchilari ikki tomonlama hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldilar, shuningdek, SMTI va Tahlil, prognozlashtirish va strategiya markazi o‘rtasidagi o‘zaro aloqalarni yanada kengaytirish va mustahkamlashga bo‘lgan o‘zaro qiziqishlarini ifoda etdilar.
Fransiya Yevropa va tashqi ishlar vazirligining Tahlil, prognozlashtirish va strategiya markazi hozirgi xalqaro muammolarni tahlil qilish, xalqaro siyosatning o‘rta va uzoq muddatli rivojlanishini o‘rganish hamda shu asosda tashqi siyosat sohasidagi qarorlarni tayyorlash vazifasini bajaradi.
Joriy yil 19-martda SMTIda BMT Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi (TQKB) dasturlarini boshqarish bo‘yicha katta maslahatchisi Mehdi Knani boshchiligidagi ekspertlar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.

17 марта т.г. в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан прошла встреча директора ИСМИ с Чрезвычайным и Полномочным послом Французской Республики в Республике Узбекистан г-жой Орелией Бушез, а также ответственным сотрудником Центра анализа, прогнозирования и стратегии Министерства Европы и иностранных дел Франции г-жой Мари Паре.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам регионального сотрудничества и безопасности в Центральной Азии, роли Франции и Европейского совета в регионе, развития транспортных и энергетических коридоров.
Участники встречи договорились продолжить двустороннее сотрудничество, высказали взаимную заинтересованность в дальнейшем расширении и укреплении взаимодействия ИСМИ и Центра анализа, прогнозирования и стратегии.
Центр анализа, прогнозирования и стратегии Министерства Европы и иностранных дел Франции отвечает за анализ текущих международных проблем и проведение исследований среднесрочного и долгосрочного развития международной политики, подготовку на этой основе решений в области внешней политики.
19 марта текущего года в ИСМИ состоялась встреча с экспертами Контртеррористического управления (КТУ) ООН во главе со старшим советником по управлению программами КТУ ООН Мехди Кнани.