Joriy yil 19-martda SMTIda BMT Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi (TQKB) dasturlarini boshqarish bo‘yicha katta maslahatchisi Mehdi Knani boshchiligidagi ekspertlar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar terrorizmga qarshi kurash sohasidagi samarali hamkorlikni qayd etdilar. Shu nuqtayi nazardan, repatriantlarni reabilitatsiya va reintegratsiya qilish, shuningdek, terrorizm maqsadlarida yangi texnologiyalardan foydalanishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani ta’kidlandi.
Amalga oshirilayotgan dastur va loyihalarning ko‘lami O‘zbekiston Respublikasi va BMT TQKB o‘rtasida 2024-2025-yillarga mo‘ljallangan "Yo‘l xaritasi" hamda SMTI va BMT TQKB o‘rtasidagi memorandum doirasidagi qo‘shma ishlarning mantiqiy natijasi ekanligi ta’kidlandi.
Uchrashuv ishtirokchilari hamkorlikning kelgusi ustuvor yo‘nalishlarini, jumladan, "Global terrorchilik tahdidlariga qarshi kurashish bo‘yicha Yevropa Ittifoqi – BMT" loyihasini O‘zbekiston Respublikasida amalga oshirish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
"Global terrorchilik tahdidlariga qarshi kurashish bo‘yicha Yevropa Ittifoqi-BMT" dasturi 2022-yilda BMT TQKB tomonidan Yevropa Ittifoqining moliyaviy ko‘magida mamlakatlarga terrorchilik va ekstremistik tahdidlarga qarshi kurashda amaliy yordam ko‘rsatish maqsadida ishga tushirilgan. Bugungi kunda 10 dan ortiq mamlakat dasturning benefitsiarlari hisoblanadi.
Joriy yil 17-martda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida SMTI direktori Fransiya Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Oreliya Bushez xonim hamda Fransiya Yevropa va tashqi ishlar vazirligining Tahlil, prognozlashtirish va strategiya markazi mas’ul xodimi Mari Pare xonim bilan uchrashuv o‘tkazdi.
17.03.2025Keyingisi
Joriy yil 18-martda Markaziy Osiyo mamlakatlarining strategik tadqiqotlar institutlari, ilmiy-tadqiqot muassasalari va suv xo‘jaligi idoralari mutaxassislarining onlayn uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.

19 марта текущего года в ИСМИ состоялась встреча с экспертами Контртеррористического управления (КТУ) ООН во главе со старшим советником по управлению программами КТУ ООН Мехди Кнани.
Стороны отметили продуктивное сотрудничество в сфере борьбы с терроризмом. В этом контексте было подчеркнуто успешное внедрение проектов по реабилитации и реинтеграции репатриантов, а также по противодействию использованию новых технологий в террористических целях и финансированию терроризма.
Отмечено, что масштаб текущих программ и проектов является логическим результатом совместной работы в рамках «Дорожной карты» между Республикой Узбекистан и КТУ ООН на 2024–2025 годы, а также Меморандума между ИСМИ и КТУ ООН.
Участники встречи также обсудили дальнейшие приоритеты сотрудничества, включая возможную реализацию проекта «ЕС-ООН по борьбе с глобальными террористическими угрозами» в Республике Узбекистан.
Программа «ЕС-ООН по борьбе с глобальными террористическими угрозами» была запущена в 2022 году КТУ ООН при финансовой поддержке ЕС для оказания практической помощи странам в противодействии террористическим и экстремистским угрозам. На сегодняшний день бенефициарами программы являются более 10 стран.
17 марта т.г. в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан прошла встреча директора ИСМИ с Чрезвычайным и Полномочным послом Французской Республики в Республике Узбекистан г-жой Орелией Бушез, а также ответственным сотрудником Центра анализа, прогнозирования и стратегии Министерства Европы и иностранных дел Франции г-жой Мари Паре.
17.03.2025Следующее
18 марта состоялась онлайн-встреча экспертов институтов стратегических исследований, научно-исследовательских учреждений и водохозяйственных ведомств стран Центральной Азии.