Kuni kecha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida (SMTI) Institut direktorining birinchi o‘rinbosari Akramjon Ne’matov Buyuk Britaniyaning Markaziy Osiyo bo‘yicha yetakchi mutaxassisi, Nyukasl universiteti (Newcastle university) professori Nik Megoran bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida professor Farg‘ona vodiysi davlatlarida olib borilgan dala tadqiqotlari natijasida tuzilgan "Chegaralar qayta ochilganda nima bo‘ladi?" nomli monografiyasini taqdim etdi. Tadqiqot ishining asosiy xulosalari shundan iboratki, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning yaxshi qo‘shnichilik siyosati Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni sezilarli darajada mustahkamladi, savdo, turizm va mehnat migratsiyasining rivojlanishiga hissa qo‘shdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, chegaralar, transport kommunikatsiyalari ochilishi va suv xo‘jaligi masalalarini hal qilishdan manfaatdorlar chegara hududlarida yashovchi oddiy fuqarolar bo‘ldi.
Ekspert O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston o‘rtasida Davlat chegaralarining tutashgan nuqtasi to‘g‘risidagi shartnoma va Abadiy do‘stlik to‘g‘risidagi Xo‘jand deklaratsiyasining imzolanishi tarixiy ahamiyatga ega ekanini alohida ta’kidladi. Britaniyalik olim joriy yil oktyabr oyida bo‘lib o‘tgan Farg‘ona tinchlik forumining Farg‘ona vodiysida ishonch va yaxshi qo‘shnichilikni mustahkamlashdagi ahamiyatiga alohida e’tibor qaratdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikistonning birgalikdagi sa’y-harakatlari tufayli ilgari "mojarolar hududi" sifatida qabul qilingan Farg‘ona vodiysi bugungi kunda butun Markaziy Osiyo uchun tayanch nuqtasi va imkoniyatlar makoniga aylanmoqda.
Uchrashuv yakunida tomonlar Markaziy Osiyo mintaqasi mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladigan g‘oya va tavsiyalar ishlab chiqishga qaratilgan muloqotni davom ettirishga kelishib oldilar.
Nyukasl universiteti 1834-yilda tashkil etilgan bo‘lib, dunyodagi eng yaxshi 140 ta oliy ta’lim muassasasi qatoriga kiradi.
2025-yil 20-noyabr kuni Toshkentda "Markaziy Osiyo: mintaqaviy rivojlanish uchun global chaqiriqlar" mavzusida "Primakov o‘qishlari" xalqaro forumining sayyor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbir Rossiya Federatsiyasidan tashqaridagi uchinchi yig‘ilishi, Markaziy Osiyo mamlakatlaridan birida esa birinchisi hisoblanadi.

На днях в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) состоялась встреча первого заместителя директора Института Акрамжона Неъматова с ведущим британским специалистом по Центральной Азии, профессором Университета Ньюкасл (Newcastle university) Ником Мегораном.
В ходе встречи профессор представил свою монографию под названием «Что происходит, когда границы снова открываются?», составленную по итогам полевых исследований в государствах Ферганской долины. Основные выводы научно-исследовательского труда сводятся к тому, что политика добрососедства Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева значительно укрепила региональное сотрудничество в Центральной Азии, способствовала развитию торговли, туризма и трудовой миграции. По его словам, бенефициарами открытия границ, транспортных коммуникаций и решения водохозяйственных вопросов стали рядовые граждане, проживающие на приграничных территориях.
Эксперт особо отметил историческое значение подписания Договора о точке стыка государственных границ и Худжандской декларации о вечной дружбе между Узбекистаном, Кыргызстаном и Таджикистаном. Отдельное внимание британский ученый уделил значению Ферганского форума мира, прошедшего в октябре текущего года, в деле укрепления доверия и добрососедства в Ферганской долине. С его слов, благодаря совместным усилиям Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана Ферганская долина, ранее воспринимавшаяся в качестве «конфликтной зоны», сегодня трансформируется в точку опоры и пространство возможностей для всей Центральной Азии.
В завершение встречи стороны условились продолжить диалог, направленный на выработку идей и рекомендаций, способствующих дальнейшему укреплению взаимодействия между странами центральноазиатского региона.
Университет Ньюкасла основан в 1834 году и входит в топ 140 лучших высших учебных заведений мира.
20 ноября 2025 года в Ташкенте состоялось выездное заседание Международного форума «Примаковские чтения» на тему «Центральная Азия: глобальные вызовы для регионального развития». Данное мероприятие стало третьим заседанием за пределами РФ и впервые прошло в одной из стран Центральной Азии.