XXR Tashqi ishlar vazirligi vakillari bilan uchrashuv
SMTIda Xitoy Xalq Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tashqi siyosatni rejalashtirish departamentining maslahatchisi Sun Anlin boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Suhbat davomida O'zbekiston va Xitoy o'rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarning bugungi holati va rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi.
Xitoylik diplomatlar bugungi kunda O'zbekiston va Xitoy o'rtasidagi ikki tomonlama munosabatlar misli ko'rilmagan yuqori pog'onaga ko'tarilganini ta'kidladilar. Shu bilan birga, ularning fikriga ko'ra, davlat rahbarlarining muntazam tashriflari va uchrashuvlari O'zbekiston-Xitoy hamkorligini rivojlantirishga kuchli turtki beradi.
Diplomatlar O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning “Bir makon, bir yo'l” loyihasini birgalikda amalga oshirish borasidagi tashabbuslarini yuksak baholashini ta'kidladi. Sun Anlinning so'zlariga ko'ra, ushbu loyihani amalga oshirish doirasidagi takliflar Markaziy Osiyo mintaqasining rivojlanishi va gullab-yashnashi uchun muhimdir.
Uchrashuvda, shuningdek, afg'on mojarosini tinch yo'l bilan hal qilish masalalari yuzasidan fikr almashildi. O'zbekiston ushbu jarayonda muhim rol o'ynashi ta'kidlandi. Shu bilan birga, tomonlar Toshkentning Afg’onistonga infratuzilma loyihalarni amalga oshirishdagi yordami va Kobul bilan madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratishdi.
Suhbat so’nggida tomonlar ikki va ko'p tomonlama samarali hamkorlik mexanizmlarini ishlab chiqish uchun yaqin aloqalarni o'rnatish o’rnatishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.

В ИСМИ состоялась встреча с делегацией МИД КНР во главе с советником департамента по внешнеполитическому планированию Сунь Аньлинь. Обсуждены текущее состояние и перспективы развития двусторонних отношений между Узбекистаном и Китаем.
В ходе беседы китайские дипломаты отметили, что сегодня отношения Узбекистана и Китая достигли беспрецедентно высокого уровня. При этом, по их мнению, поддерживаемые регулярные визиты и встречи глав государств придают мощный импульс развитию двустороннего узбекско-китайского партнерства.
Китайская сторона подчеркнула, что высоко оценивает инициативы Президента Узбекистана Ш.Мирзиёева в сфере совместной реализации «Один пояс, один путь». По словам Сунь Аньлинь, предложения в рамках воплощения данного проекта имеют важное значение для развития и процветания региона Центральной Азии.
На встрече также состоялся обмен мнениями по вопросам мирного разрешения афганского конфликта. Подчёркивалось, что Узбекистан играет важную роль в данном процессе. При этом особое внимание уделено содействию Ташкента реализации инфраструктурных проектов, а также развитии культурно-гуманитарного сотрудничества с Кабулом.
В завершении выражена обоюдная заинтересованность в налаживании тесных контактов для выработки механизмов эффективного взаимодействия как на двустороннем, так и многостороннем форматах.