O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti bo‘lim boshlig‘i Milana Bazarova mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar, o‘zaro yaqinlashuvning umumiy xususiyatlari va yangi yo‘nalishlardagi hamkorlik borasida fikr-mulohazalarini bildirdi:
– Bu borada 2017 yilni ikki mamlakat yetakchilarining muloqotini faollashtirishning boshlang‘ich nuqtasi deb atash mumkin. Davlatlar rahbarlari o‘z navbatida, o‘zaro hamkorlikning barcha darajalari uchun aniq yo‘nalishlarni belgilab oldilar. Buning samarasida, so‘nggi besh yil ichida vazirlik va idoralar, parlamentlar va boshqa yirik ijtimoiy birlashmalar darajalaridagi delegatsiyalar almashinuvi 60 dan oshdi.
Bugungi kunda 169 ta bitimni o‘z ichiga olgan ikki tomonlama shartnomaviy-huquqiy baza O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi hamkorlik dinamikasini yaqqol namoyish etadi. Bunda O‘zbekiston Respublikasi va Ozarbayjon Respublikasi o‘rtasidagi strategik sheriklikni chuqurlashtirish va har tomonlama hamkorlikni kengaytirish to‘g‘risidagi deklaratsiya asosiy hujjat bo‘ldi.
Mintaqalararo forum ishining yo‘lga qo‘yilishi ushbu hujjat amalga oshirilishining amaliy natijalaridan biri bo‘ldi. Mazkur forum birinchi marta 2023 yilda bo‘lib o‘tdi va umumiy hajmi 500 mln. dollarlik qo‘shma investitsiya jamg‘armasining tashkil etilishi bilan tarixda qoldi. Ikkinchi forum yakunlari bo‘yicha ikki mamlakatning yirik shaharlari o‘rtasida savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda o‘zaro anglashuv va hamkorlik Memorandumi imzolandi hamda qishloq xo‘jaligi va to‘qimachilik sanoati yo‘nalishlarida investitsiya bitimlari tuzildi.
Shubhasiz, O‘zbekiston va Ozarbayjon bir-birlariga iqtisodiy istiqbolli sherik sifatida qaramoqda. Yirik va kichik biznes aloqalarini kengaytirish bo‘yicha ikki tomonlama talabning oshib borayotgani ham buni tasdiqlaydi. O‘zaro manfaat ko‘lamini bilish uchun ikki tomonlama tovar ayirboshlash dinamikasiga nazar tashlashning o‘zi kifoya. So‘nggi 5 yilda u uch barobar o‘sib, 2023 yil yakunida 232 mln. dollarga yetdi. 2024 yil boshida esa, yana 15 foizga oshdi. Bu ko‘rsatgichni 1 mlrd. dollarga yetkazish vazifasi qo‘yilgan.
Sarmoyaviy hamkorlik bo‘yicha ham o‘sish sur’atlari kuzatilmoqda. So‘nggi yillarda qo‘shma korxonalar soni besh baravar oshdi. Bugungi kunda O‘zbekistonda Ozarbayjon kapitali ishtirokida 240 dan ortiq kompaniya faoliyat yuritmoqda. Ular moliya, IT-xizmatlar, chakana va ulgurji savdo, ovqatlanish, mehmonxona biznesi va ta’lim kabi sohalarda faoliyat ko‘rsatmoqda.
Shuningdek, Ozarbayjon bozorida o‘zbek kompaniyalari ishtiroki ham kengaymoqda. Bugungi kunda ularning soni 70 tani tashkil etadi. Qo‘shma tajriba asosida Ozarbayjonda avtomobil, to‘qimachilik va ipak qurti klasterlari, O‘zbekistonda gips-karton va zargarlik buyumlarini ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalar ishga tushirildi.
Mamlakatlarimiz iqtisodiyotning turli sektorlarida keng ko‘lamli hamkorlik qilish bo‘yicha yangi kun tartibni ishlab chiqmoqda. Bunday hamkorlik global beqarorlik va zarur mahsulotlarni yetkazib berish zanjirlari uzilishi sharoitida yanada dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.
Ikkinchidan, bu erkin iqtisodiyot zonalari imkoniyatlaridan foydalangan holda, yengil sanoat, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, elektrotexnika, mashinasozlik, kimyo va zargarlik sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishdir. Gojigobul shahrida yengil avtomobillar ishlab chiqarishning muvaffaqiyatli yo‘lga qo‘yilgani bunga misol bo‘ladi. O‘zbek kompaniyalari Ozarbayjon hududida yuk mashinalari, avtobuslar va qishloq xo‘jaligi texnikasini ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda.
Ikki davlatning o‘z ichki rivojlanish strategiyalariga yondashuvlarining umumiyligi va ulkan ishlab chiqarish, texnologik, kadrlar va tabiiy resurslarning mavjudligi O‘zbekiston va Ozarbayjon oldiga bundan keyin ham birgalikda turli masalan, elektr texnika yo‘nalishida kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish imkoniyatlarini ochadi. Bugun Ozarbayjonda yiliga 50 ming tonna miqdorida alyuminiy ishlab chiqariladi va bu asosan, xomashyo sifatida eksport qilinadi. Birgalikda muvofiqlashtirish bilan u elektr texnika buyumlarini ishlab chiqarish jumladan, uchinchi mamlakatlarga eksport qilish uchun xomashyo sifatida qo‘llanishi mumkin.
Ikki mamlakat ishlab chiqaruvchilari o‘rtasida raqobatbardosh mahsulotni ishlab chiqarish bo‘yicha hamkorlikni mustahkamlash O‘zbekiston va Ozarbayjonni ichki rivojlantirish maqsadlariga mos keladi.
O‘zbekistonda kelgusi yetti yilda eksport tarkibida tayyor mahsulot ulushini 3,3 baravar oshirish maqsadi qo‘yilgan. Ozarbayjon eksporti tarkibida neft mahsulotlari katta hissaga ega bo‘lib, Boku uchun iqtisodiyotning neft bo‘lmagan tarmog‘ini rivojlantirish ham dolzarb ahamiyat kasb etadi.
Shu bois, ikki mamlakat ishlab chiqaruvchilari o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini kengaytirish va raqobatbardosh mahsulot ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma korxonalar tashkil qilish yuqoridagi maqsadlarga erishishga xizmat qiladi.
Bir so‘z bilan aytganda, ikki tomonlama iqtisodiy aloqalarni kengaytirish maqsadlariga ko‘maklashish maqsadida O‘zbekiston va Ozarbayjon qo‘shma tijorat onlayn-platformasini yaratish to‘g‘risidagi kelishuvga erishildi. Ushbu mexanizm har ikki tomon tadbirkorlariga zarur sheriklarni topish va savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha yangi loyihalarni amalga oshirish uchun qo‘shimcha vositadir.
Energetika sektorida o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishning ustuvor vazifalari qatoriga kiradi. 2022 yilda Toshkent va Boku energetika sohasidagi hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha «Yo‘l xaritasi»ni qabul qildi. Hujjat 30 ta yo‘nalishni o‘z ichiga oladi. Qo‘shma ishchi guruhini shakllantirish, Ozarbayjonning ozod qilingan hududlarida hamkorlik qilish, o‘zbek kompaniyalarining qayta tiklanuvchi energiya sohasi bo‘yicha loyihalarda ishtirok etish shular jumlasidandir.
Shuningdek, "O‘zbekneftgaz" AJ Ozarbayjon va O‘zbekistondagi neft konlarini o‘zlashtirish va neft-gaz sektoridagi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha "SOCAR" kompaniyasi bilan hamkorlik qiladi. Kompaniyalar Ozarbayjondagi uchta uglevodorod konini birgalikda o‘zlashtirishga kirishmoqchi. "O‘zbekneftgaz" AJning Kaspiy dengizining Ozarbayjon shelfidagi «Shah-Deniz» gaz kondensati loyihasiga qo‘shilish jarayoni yakuniy bosqichda turipti.
Shuningdek, O‘zbekiston Ozarbayjon va Qozog‘iston bilan hamkorlikda «yashil energiya» sohasida strategik sheriklik to‘g‘risidagi Bitim loyihasini kelishib oldi. Hujjatga ko‘ra, Ozarbayjonni Markaziy Osiyo va Yevropa bilan birlashtiruvchi energetika yo‘lagini yaratish ko‘zda tutilgan. Uning doirasida O‘zbekiston 2030 yilgacha Ozarbayjon hududi orqali Yevropa mamlakatlariga 5 GVt.gacha yashil energiyani eksport qilishga tayyor.
Jahon bozorlariga energiya resurslarini yetkazib berish uchun transport yo‘laklari va yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish zarurati Ozarbayjonning Markaziy Osiyo va Yevropa bilan birlashtiruvchi rolini kuchaytiradi hamda energetika yo‘laklari salohiyatidan birgalikda foydalanish imkoniyatini dolzarblashtiradi.
Qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlar yo‘nalishida Ozarbayjon va O‘zbekiston kompaniyalari O‘zbekiston hududida quyosh elektr stansiyalarini qurish va muhim «toza» komponentlarni ishlab chiqarish sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda zarur salohiyatga ega. Bu istiqbolda ikki davlatning eksport imkoniyatlarini oshirish imkonini beradi. Bu esa, qayta tiklanuvchi energiya manbalariga o‘tish global sharoitida juda dolzarbdir.
Bu boradagi qo‘shma tajriba muvaffaqiyatli sinovdan o‘tgan taqdirda, keyinchalik Markaziy Osiyo sharoitida qo‘llanilishi mumkin. Chunki mintaqamiz nafaqat toza energiya bo‘yicha ulkan salohiyatga ega. Shuningdek, «yashil kun tartibi»ni faol qo‘llab-quvvatlayotgan mamlakatlarda talab tobora oshib borayotgan noyob yer metallarining katta zaxirasiga ham ega.
O‘zbekiston va Ozarbayjonning transport-logistika yo‘laklarining keng tizimini shakllantirish masalasidagi qarashlari ham bir xil. Mamlakatlarimiz bu vazifaga o‘z iqtisodiyotlarini rivojlantirishning muhim omili sifatida qaramoqda. Shuni hisobga olib, transport kommunikatsiyalarini rivojlantirish sohasidagi amaliy hamkorlikni kengaytirish O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik kun tartibida tobora ustuvor o‘rin egallamoqda.
O‘zbekiston Ozarbayjon infratuzilmasi orqali tashuvlarni faol oshirmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligining prognozlariga ko‘ra, joriy yilda bu yo‘nalish orqali 1 million tonna yuk olib o‘tiladi. Bunda «Boku – Tbilisi – Kars» temir yo‘l imkoniyatlaridan jadal foydalanilmoqda. Ushbu transport magistralini tez orada kompleks modernizatsiya qilish va uning o‘tkazuvchanlik qobiliyatini yiliga 5 million tonnagacha oshirishni hisobga olgan holda, u orqali yetkazib berishni ko‘paytirish rejalashtirilgan.
Boku xalqaro dengiz savdo porti orqali yuk tashish hajmini oshirish ham istiqbolli ko‘rinadi. O‘zbekiston Boku porti hududida ombor infratuzilmasi va alohida terminal qurish niyatida. Shuningdek, Ozarbayjon bilan kemasozlik sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha muzokaralar olib borilmoqda.
Osiyodan Yevropaga eng qisqa quruqlik yo‘lini ta’minlash maqsadlariga erishish bo‘yicha O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘z tranzit salohiyatidan o‘zaro foydalanishni maqsad qilgan. Toshkent o‘z logistika imkoniyatlarini kengaytirar ekan, Ozarbayjon infratuzilmasi orqali port yuk tashuvlarini oshirishga intilmoqda. O‘z navbatida, Boku Ozarbayjonni Xitoy va Janubiy Osiyo mintaqalari bilan birlashtiruvchi «Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston» temir yo‘lini Kaspiy dengizigacha uzaytirishdan manfaatdor.
Bugungi kunda O‘zbekiston va Ozarbayjon munosabatlari ko‘p qirraligi, barqaror o‘sish sur’atlari bilan xususiyatlanadi, o‘zaro manfaatlarni hisobga olish va har ikki xalq uchun manfaatli bo‘lgan sohalarda hamkorlik qilishga asoslanadi.
Biz davlatlarimiz rahbarlari Shavkat Mirziyoyev va Ilhom Aliyevning ikki tomonlama munosabatlarni barpo etayotganini, buning samarasida, O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik keng imkoniyatlarga ega chinakam strategik sheriklikka ko‘tarilayotganini kuzatayapmiz.
Hamkorlikning bunday mustahkamlanishi nafaqat ikki tomonlama muloqotni rivojlantirishning qimmatbaho aktivi, balki Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, iqtisodiy, investitsiyaviy, transport hamkorlikni rivojlantirish uchun ular doirasida qulay zamin yaratishning muhim omilidir. Bu sharoitlarni ta’minlash, pirovardida, butun keng makro-mintaqada xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta’minlash uchun ishonchli omil bo‘lib xizmat qiladi.
Bu sharoitda, O‘zbekiston va Ozarbayjon hamkorligini ikki tomonlama va mintaqaviy miqyosda mustahkamlanib borayotganini hisobga olgan holda, Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyevning O‘zbekistonga tashrifi ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada mustahkamlash va kengaytirish uchun qo‘shimcha turtki bo‘ladi. Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlashga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.

Всестороннее развитие связей с Азербайджаном входит в число ключевых внешнеполитических приоритетов Узбекистана. Стоит напомнить, что по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева текущий год был объявлен годом интенсивного развития узбекско-азербайджанских многоплановых отношений. В результате благодаря системным и продуктивным контактам сотрудничество между нашими странами не только заметно укрепилось, но и дополнилось новыми сферами взаимодействия.
Общая тональность отношений и новые ориентиры для взаимного сближения наших стран и народов задаются на самом высоком уровне. В этом плане 2017 год можно назвать отправной точкой для активизации диалога лидеров двух стран, которые в свою очередь «спустили» чёткие формуляры на все уровни взаимодействия. Как результат обмен делегациями только по линии министерств, ведомств, парламентов и крупных общественных объединений за последние пять лет превысил 60.
Динамику узбекско-азербайджанского сотрудничества наиболее ярко демонстрирует формирующаяся двусторонняя договорно-правовая база, которая сегодня уже насчитывает 169 соглашений. Флагманским документом стала Декларация об углублении стратегического партнёрства и наращивании всестороннего сотрудничества между Республикой Узбекистан и Азербайджанской Республикой. Она предусматривает развитие около 40 ключевых направлений двустороннего взаимодействия.
Одним из практических результатов ее реализации стал запуск работы Межрегионального форума. Впервые он состоялся в 2023г. и ознаменовался созданием совместного инвестиционного фонда в размере $500 млн. По итогам второго форума подписаны Меморандумы о взаимопонимании и сотрудничестве в торгово-экономической и культурно-гуманитарных сферах между крупными городами двух стран, а также заключены инвестиционные соглашения в сфере сельского хозяйства и текстильной промышленности.
Совершенно бесспорно, что Узбекистан и Азербайджан все больше рассматривают друг друга как экономически перспективных партнёров, что подтверждает растущий обоюдный запрос на расширение связей со стороны крупного и малого бизнеса. Достаточно взглянуть на динамику двустороннего товарооборота, чтобы понять масштабы взаимного интереса. За последние 5 лет он показал трёхкратный рост, достигнув по итогам 2023г. $232 млн., а с начала 2024 года он увеличился ещё на 15%. Поставлена планка довести эту цифру до $1 млрд.
Прогресс наблюдается и в сфере инвестиционного сотрудничества. За последние годы количество совместных предприятий выросло в пять раз. На сегодняшний день в Узбекистане функционируют свыше 240 компаний с участием азербайджанского капитала. В основном они действуют в таких сферах, как финансовые и IT-услуги, оптовая и розничная торговля, питание, гостиничный бизнес и образование.
Расширяется также присутствие узбекских компаний на азербайджанском рынке – их число составляет 70. На основе совместного опыта запущены проекты по производству автомобилей, текстильный и шелководческий кластеры в Азербайджане, проекты по выпуску гипсокартонных и ювелирных изделий в Узбекистане.
Наши страны ведут разработку новой более обширной повестки сотрудничества в различных секторах экономики. В первую очередь, это углубление торговых отношений за счёт замещения импорта из третьих стран той продукции, которой мы можем торговать друг с другом с учётом взаимодополняемости наших экономик.
Такое сотрудничество приобретает ещё большую актуальность в условиях глобальной нестабильности и нарушения цепочек поставок необходимой продукции.
Во-вторых, это реализация совместных проектов промышленной кооперации в сферах лёгкой промышленности, сельском хозяйстве, фармацевтике, электротехнике, машиностроении, химической и ювелирной отраслях с использованием преимуществ СЭЗ. В качестве примера можно привести успешную работу по выпуску легковых автомобилей в Гаджигабульском районе. В планах узбекских компаний начать выпуск на территории Азербайджана грузовых машин, автобусов и сельхозтехники.
Общность подходов двух государств к стратегиям своего внутреннего развития и наличие колоссальных производственных, технологических, кадровых и природных ресурсов открывают перед Узбекистаном и Азербайджаном возможность и далее совместно реализовывать различные кооперационные проекты, к примеру, в электротехнической отрасли. Сегодня Азербайджан производит алюминий в размере 50 тысяч тонн в год, который в основном экспортируется в необработанном виде. При совместной координации он может использоваться в качестве сырья для производства электротехнической продукции, в том числе для экспорта в третьи страны.
Укрепление сотрудничества между производителями двух стран по выпуску конкурентной продукции вполне укладывается в логику целей внутреннего развития как Узбекистана, так и Азербайджана.
В Узбекистане поставлена цель в ближайшие семь лет увеличить долю готовой продукции в структуре экспорта в 3,3 раза. В структуре экспорта Азербайджана, большую долю занимают нефтепродукты и для Баку развитие не нефтяного сектора экономики также является актуальным.
В связи с этим, расширение промышленной кооперации между производителями двух стран и создание совместных производств по выпуску конкурентной продукции будет только способствовать достижению указанных задач.
К слову, для содействия целям расширения двусторонних экономических связей Узбекистан и Азербайджан достигли договорённости о создании совместной коммерческой онлайн-платформы. Данный механизм будет выступать дополнительным инструментом, который позволит предпринимателям по обе стороны находить необходимых партнёров и генерировать новые проекты торгово-экономического сотрудничества.
В число приоритетных задач развития узбекско-азербайджанского партнёрства входит укрепление взаимодействия в энергетическом секторе. В 2022г. Ташкент и Баку приняли «Дорожную карту» по расширению сотрудничества в сфере энергетики. Она охватывает 30 направлений, в том числе создание Совместной рабочей группы, сотрудничество на освобождённых территориях Азербайджана, участие узбекских компаний в проектах по возобновляемой энергетике.
Так, Узбекнефтегаз совместно с SOCAR сотрудничают в совместной разработке нефтяных месторождений в Азербайджане и Узбекистане, реализации проектов в нефтегазовом секторе. Компании планируют сообща приступить к разработке трёх углеводородных месторождений в Азербайджане. На завершающей стадии находится процесс вхождения Узбекнефтегаза в газоконденсатный проект «Шах-Дениз» азербайджанского шельфа Каспийского моря.
Также Узбекистан совместно с Азербайджаном и Казахстаном согласовали проект Соглашения о стратегическом партнёрстве в области «зеленой энергии», предусматривающего создание энергетического коридора соединяющего Азербайджан, Центральную Азию и Европу. В рамках него Узбекистан готов к 2030 году экспортировать до 5ГВт зеленой энергии в страны Европы через территорию Азербайджана.
Необходимость диверсификации транспортных коридоров и маршрутов для доставки энергоресурсов на мировые рынки усиливает объединяющую роль Азербайджана между Центральной Азией и Европой и актуализирует возможность совместного использования потенциала энергетических коридоров.
В разрезе совместных шагов по развитию ВИЭ, узбекские и азербайджанские компании имеют необходимый потенциал для налаживания сотрудничества в области строительства солнечных электростанций и выпуска важных «чистых» компонентов на территории Узбекистана. Это в перспективе позволит нарастить экспортные возможности двух государств, что является очень актуальным в условиях общемирового тренда на переход к возобновляемым источникам энергии.
Совместный опыт в этой сфере, при своей успешной апробации, впоследствии может быть применён в условиях Центральной Азии. Поскольку регион имеет не только огромный потенциал чистой энергии, но и обладает ещё и одним из самых больших запасов редкоземельных металлов, спрос на которые неуклонно возрастает в странах, активно лоббирующих «зелёную повестку».
Узбекистан и Азербайджан объединяют взгляды на вопрос формирования разветвлённой системы транспортно-логистических коридоров. Наши страны рассматривают эту задачу в качестве важного фактора роста своих экономик. Ввиду этого расширение практического сотрудничества в области развития транспортных коммуникаций начинает занимать все более приоритетное место в повестке узбекско-азербайджанского взаимодействия.
Узбекистан активно наращивает перевозки через инфраструктуру Азербайджана. Согласно прогнозам Министерства инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана в этом году в данном направлении будет перевезено более 1 миллиона тонн узбекских грузов. При этом динамично используются возможности железной дороги «Баку - Тбилиси – Карс». Рассчитываем нарастить поставки по данной транспортной магистрали, с учётом недавнего завершения ее комплексной модернизации и расширения ее пропускной способности до 5 миллионов тонн в год.
Перспективным видится наращивание грузоперевозок через Бакинский международный морской торговый порт. Узбекистан намерен создать складскую инфраструктуру и построить отдельный терминал на территории Бакинского порта. Также с Азербайджаном ведутся переговоры по реализации совместных проектов в сфере судостроения и судоходства.
В разрезе достижения задач по обеспечению кратчайшего сухопутного пути из Азии в Европу, Узбекистан и Азербайджан нацелены на взаимовыгодное использование своего транзитного потенциала. По мере расширения своих логистических возможностей Ташкент стремится увеличить портовые грузоперевозки через инфраструктуру Азербайджана. В свою очередь, Баку заинтересован в продлении планируемой железнодорожной ветки «Китай – Кыргызстан – Узбекистан» до Каспийского моря, что соединит Азербайджан с Китаем и регионом Южной Азии.
***
Сегодня отношения Узбекистана и Азербайджана характеризуются многогранностью, устойчивым подъёмом, основываются на учёте взаимных интересов и сотрудничестве в тех областях, которые приносят действительную пользу народам обеих стран.
Мы наблюдаем как лидеры наших государств Шавкат Мирзиёев и Ильхам Алиев постоянно поднимают планку двусторонних отношений, в результате чего узбекско-азербайджанское взаимодействие перерастает в подлинное стратегическое партнёрство с широкими возможностями.
Такое укрепление сотрудничества – это не только ценный актив для развития двустороннего диалога, но и важный фактор в деле укрепления связей между Центральной Азией и Южным Кавказом, создания в их рамках благоприятной основы для развития экономического, инвестиционного, транспортного взаимодействия. Обеспечение этих условий, в конечном счёте, послужит надёжной гарантией сохранения безопасности и устойчивого развития всего обширного макрорегиона.
На этом фоне, учитывая совокупный эффект крепнувшего узбекско-азербайджанского партнёрства, как в двустороннем, так и в региональном измерении, ожидаем что предстоящий визит президента Азербайджана Ильхама Алиева в Узбекистан придаст дополнительный импульс углублению и расширению многопланового сотрудничества между двумя странами, а также окажет положительное влияние на укрепление взаимосвязанности Центральной Азии и Южного Кавказа.