Hindistonning yetakchi nashrlaridan biri «The Economic Times» gazetasida O‘zbekistonda koronavirus pandemiyasiga qarshi chora-tadbirlar tahlili bo‘yicha maqola chop etildi, deb xabar bermoqda «Dunyo» axborot agentligi muxbiri.
Maqola muallifi Dipandjan Chaudxuri maqolada Hindistonning Markaziy Osiyodagi yaqin hamkori va mintaqada Dehli uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega O‘zbekistonda COVID-19 pandemiyasi davrida aholini ijtimoiy himoya qilish va mamlakat iqtisodiyotining barqarorligini ta’minlash yuzasidan qator chora-tadbirlar amalga oshirilganini ta’kidlaydi.
Qayd etilganidek, O‘zbekistonda aholini ijtimoiy himoya qilish, tadbirkorlikni va pandemiyaning iqtisodiyotga eng ko‘p ta’sir ko‘rsatayotgan tarmoqlarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha umumiy iqtisodiy chora-tadbirlarni o‘z ichiga olgan majmuaviy yondashuv rejasi qabul qilindi.
«The Economic Times» gazetasidagi maqolada ta’kidlanganidek, Inqirozga qarshi kurash jamg‘armasi pandemiyaning mamlakat iqtisodiyotiga salbiy ta’sirini yumshatish bo‘yicha birinchi milliy qadam bo‘ldi. 17 iyun holatiga ko‘ra, jamg‘arma tushumlari 7,44 trillion so‘mni tashkil etdi.
Ushbu mablag‘lardan:
43 foizi iqtisodiyotni qo‘llab-quvvatlashga, jumladan, issiqlik elektr stansiyalari, mintaqaviy elektr, neft va gaz tarmoqlari, havo transporti va rezina sanoatiga;
6 foizi mamlakat Sanitariya-epidemiologiya osoyishtalik agentligiga test tizimlari, reaktivlar va himoya vositalarini sotib olish, dezinfeksiya xarajatlari, maxsus jihozlarni sotib olish uchun ajratildi;
5 foizi suv ta’minoti va sug‘orish uchun;
9 foizi shifoxonalar hamda karantin majmualarini qurish va jihozlashga sarflandi.
Maqolada, shuningdek, mamlakatda norasmiy sektor rivojlanishiga ko‘maklashish borasidagi ma’lumotlar keltirilib, buning ahamiyati shunday izohlanadi: “Norasmiy sektorda bandlikni qo‘llab-quvvatlash va qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratish choralari ko‘rildi. Buning sababi shundaki, O‘zbekistonda mehnat bozorida band bo‘lgan 13,5 million aholining 7,8 millioni ushbu sohada ishlaydi, shu jumladan 2,6 millioni mehnat muhojirlaridir. Shu sababli norasmiy sektorda pandemiya va inqirozning salbiy ta’sirini yumshatish O‘zbekiston uchun juda muhimdir. Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash yangi ish o‘rinlari yaratish, bozorda talab va taklifni qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, iqtisodiy o‘sishni ta’minlash uchun ajoyib imkoniyat va zaxira sifatida qaraladi”.
Muallif Dipandjan Chaudxuri O‘zbekiston Prezidenti bandlik va daromadlar keskin pasayishining oldini olish uchun qator muhim tashabbuslarni ilgari surgani haqida o‘z o‘quvchilariga ma’lumot beradi.
“Bular o‘z-o‘zidan ish bilan band fuqarolar uchun tadbirlar ro‘yxatini kengaytirish va qonun bilan taqiqlanmagan tadbirkorlikning barcha turlari uchun ruxsatnomalar berish (85 turdagi faoliyat), xizmat ko‘rsatish va servis sohasini rivojlantirish (mahsulotlarni yetkazib berish, eksportga yo‘naltirilgan savdo va xizmatlarni tashkil etish), tadbirkorlik sub’ektlariga xizmatlar ko‘rsatish uchun maqbul imkoniyatlarni yaratishga xizmat qiladi”, deya izohlaydi hindistonlik muxbir.
Nashrdagi maqolada, yana bir jihat – mamlakatda ijtimoiy nafaqalar va moliyaviy yordam taqsimotini kengaytirish choralari haqida so‘z boradi. Xususan, mart oyida imtiyozlar va moliyaviy yordam oluvchilar soni 10 foizga ortib, keyinchalik tayinlangan imtiyozlar va moliyaviy yordamning avtomatik uzaytirilishi natijasida ular soni 1,2 baravar (596 mingdan 719 minggacha) ko‘paygani aytib o‘tiladi.
Nafaqaxo‘rlarni, boquvchisini yo‘qotgan, yolg‘iz keksalarni va nogironlarni qo‘llab-quvvatlash choralari ko‘rilgani, ushbu yo‘nalishdagi eng muhim qadamlar sifatida ishlaydigan pensionerlarga bir vaqtning o‘zida ikki oylik pensiya olish imkoniyati berilgani e’tirof etiladi.
Pandemiya sharoitida aholining ijtimoiy ko‘makka muhtoj qatlamiga ko‘maklashish bo‘yicha O‘zbekiston milliy tajribasi, Prezident tashabbusi haqida quyidagilarni qayd etadi:
“Karantin paytida vaqtincha ishsiz, daromadlarini yo‘qotgan fuqarolarni iste’mol mollari, dori-darmon va boshqa mahsulotlar bilan ta’minlash uchun «Saxovat va ko‘mak» jamg‘armasi tashkil etildi. Toshkent va viloyatlardagi oziq-ovqat va boshqa mahsulotlarni saqlash uchun maxsus pavilonlarda yordam olish uchun samarali ishlaydigan tizim yaratildi. 10 iyun holatiga ko‘ra, 194,6 milliard so‘mlik xayriya mablag‘lari «Mahalla» jamg‘armasi qoshidagi «Saxovat va ko‘mak» jamg‘armasining maxsus hisob raqamiga o‘tkazilgan. Bugungi kunga qadar 300,4 mingta kam ta’minlangan oilaga 119 milliard so‘m moliyaviy yordam ko‘rsatildi”.
O‘zbekiston Prezidentining «Koronavirus pandemiyasi davrida ijtimoiy himoyaga va yordamga muhtoj aholi qatlamlarini moddiy qo‘llab-quvvatlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi farmoniga muvofiq 650 mingdan ortiq oilaga davlat tomonidan moliyaviy yordam ko‘rsatiladi. Jumladan:
- pandemiya vaqtida yordamga muhtoj aholi ro‘yxatiga kiritilgan 400 mingdan ortiq oilaga respublika byudjetidan qariyb 38 million;
- Qurbon hayitini nishonlash munosabati bilan bir millionga yaqin fuqarolarga «Saxovat va ko‘mak» jamg‘armasining mahalliy bo‘limlari orqali 38 million dollarlik moddiy yordam, oziq-ovqat va dori-darmonlar beriladi;
- diniy soha vakillarini moliyaviy rag‘batlantirish sifatida respublika byudjetidan 15 million dollar ajratiladi;
- shoshilinch tibbiy yordam brigadasi ishchilariga (shifokorlar, paramediklar, buyurtmachilar va haydovchilar) moliyaviy yordam sifatida 10 million dollardan ko‘proq mablag‘ ajratiladi. Ushbu mablag‘lar 26 ming oilaga taqdim etiladi.
Bundan tashqari, yil oxiriga qadar ijtimoiy nafaqa oluvchilar sonini 1,2 millionga yetkazish rejalashtirilgan. Ushbu maqsadlar uchun byudjetdan 42,6 million dollar miqdorida mablag‘ beriladi.
Davlat tomonidan oziq-ovqat narxlari ko‘tarilishining oldini olish va oziq-ovqat mahsulotlarining zarur hajmini zaxiralash bo‘yicha tegishli choralar ko‘rildi. Davlat zaxiralarini boshqarish qo‘mitasi import uchun zarur oziq-ovqat mahsulotlarining ro‘yxati va miqdorini tuzdi. Ijtimoiy ahamiyatga ega oziq-ovqat mahsulotlarining narxlari va sun’iy narxlar ko‘tarilishining bozorlari sun’iy tanqislik va haddan tashqari talabning oldini olish uchun har kuni nazorat qilinadi. 13 turdagi oziq-ovqat mahsulotlari, shuningdek, 7 turdagi gigiyena vositalari importiga bojxona to‘lovlari va aksiz solig‘i nol stavkasi bo‘yicha belgilandi.
Dunyo miqyosida oziq-ovqat mahsulotlarining tanqisligi sharoitida qishloq xo‘jaligida mavjud yer, resurs va imkoniyatlardan foydalanishga zamonaviy yondashuvlarni joriy etish, yerlarni ijaraga berish va ularni aholi o‘rtasida mahsulot yetishtirish uchun qulay shartlarda taqsimlash, ekinlar sonini ikki baravar oshirish yuqori hosil olish va yangi ish o‘rinlarini yaratish mexanizmiga ehtiyoj bor, deyiladi nashrdagi maqolada.
Ma’lumot uchun:, 1961 yildan beri nashr etiladigan “The Economic Times” Hindistondagi eng mashhur biznes gazeta hisoblanadi. Gazetaning bir martalik adadi 630 ming nusxadan oshadi. O‘quvchilar soni esa 800 ming kishidan ko‘p.

Ведущее издание Индии “The Economic Times” опубликовала статью, в которой анализируются меры, предпринимаемые в Узбекистане по противодействию коронавирусной пандемии, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Автор статьи Дипанджан Чаудхури отмечает, что Узбекистан - близкий партнер Индии в Центральной Азии и имеющий решающее значение для Дели в регионе, предпринял ряд мер по защите экономики страны в период пандемии COVID-19 и социальной защите населения.
Был принят комплексный план действий, который включил в себя меры общеэкономического характера, по социальной поддержке населения, предпринимательства, наиболее пострадавших секторов экономики.
Как отмечает “The Economic Times”, Антикризисный фонд стал первым общенациональным шагом по смягчению негативного воздействия пандемии на экономику страны. По состоянию на 17 июня, поступления в Фонд составили 7,44 триллиона сумов.
Из этих средств:
43% были направлены на поддержку экономики, включая тепловые электростанции, региональные электрические сети, нефтегазовые сети, авиатранспорт и каучуковая промышленность;
6% выделены в Республиканское агентство санитарно-эпидемиологического благополучия на закупку тест-систем, реагентов и защитного оборудования, расходы на дезинфекцию, приобретение специального оборудования;
5% - на водоснабжение и ирригацию;
9% было потрачено на строительство и оборудование больниц и карантинных комплексов.
Были приняты меры по поддержке занятости в неорганизованном секторе и создания дополнительных рабочих мест. Причина в том, что из 13,5 млн. человек, занятых на рынке труда в Узбекистане, 7,8 млн. считаются работающими в этом секторе, в том числе 2,6 млн. трудовых мигрантов. По этой причине для Узбекистана крайне важно смягчить негативное воздействие пандемии и кризис в неорганизованном секторе. В этом контексте стоит отметить, что поддержка предпринимательства рассматривается как отличная возможность и резерв для создания новых рабочих мест, поддержки спроса и предложения на рынке, а также обеспечения экономического роста.
Учитывая это, Президент Узбекистана выдвинул несколько важных инициатив для предотвращения резкого сокращения занятости и доходов. К ним относятся расширение перечня видов деятельности для самозанятых граждан и предоставление разрешений для всех форм предпринимательства (85 видов деятельности), которые не запрещены законом, развитие сферы услуг (доставка товаров, организация экспортоориентированной торговли и услуг), создание оптимальных возможностей для предоставления услуг субъектам предпринимательства, работающим в онлайн-режиме, условий для тех, кто занимается поставками.
Были приняты меры по расширению распределения социальных выплат и финансовой помощи. В частности, в марте число получателей пособий и финансовой помощи увеличилось на 10%, а затем в результате автоматического продления назначенных пособий и финансовой помощи увеличилось в 1,2 раза (с 596 000 до 719 000).
Были приняты меры по поддержке пенсионеров, одиноких, а также инвалидов. Наиболее важные шаги в этом направлении включают возможность для работающих пенсионеров за раз получать двухмесячную пенсию.
По инициативе президента был создан Фонд «Саховат ва кумак» («Доброта и поддержка») для финансовой поддержки нуждающихся во время карантина временно безработных граждан, которые потеряли свои доходы, для поставки товаров повседневного спроса, лекарств и других товаров.
Отлаженная система получения помощи была организована в специальных павильонах для хранения продуктов питания и других продуктов в г.Ташкенте и регионах. По состоянию на 10 июня, на специальный счет Фонда «Саховат ва кумак» при Фонде «Махалла» было направлено 194,6 миллиарда сумов благотворительных средств.
На сегодняшний день 300,4 тысячи малообеспеченных семей предоставлено 119 миллиардов сумов финансовой помощи.
В соответствии с указом Президента Узбекистан «О дополнительных мерах по материальной поддержке нуждающихся в социальной защите и помощи слоев населения в период пандемии коронавируса» более 650 тысяч семей получат финансовую помощь от государства. В частности:
- более 400 тысяч семей, включенных в списки нуждающегося в помощи населения в период пандемии, получат около 38 млн. долларов из национального бюджета;
- около миллиона человек в связи с празднованием Курбан хайита получат 38 млн. долларов материальной помощи, продукты питания и лекарственные средства через местные отделения Фонда «Доброта и поддержка»;
- 15 млн. долларов будет выделено из республиканского бюджета в качестве финансовых стимулов для представителей религиозной сферы;
- более 10 млн. долларов будет выделено в качестве финансовой помощи работникам бригад скорой медицинской помощи (врачам, фельдшерам, санитарам и водителям). Эта сумма будет представлена 26 тысячам семьям.
Кроме того, к концу года планируется увеличить количество получателей социальных пособий до 1,2 миллиона. На эти цели из бюджета будут выделены средства на сумму 42,6 миллиона долл.
Также приняты соответствующие меры в целях предотвращения повышения цен на продовольствие и резервирования необходимых объемов продовольственных товаров в Узбекистане. Комитет по управлению государственными резервами составил список и требуемые объемы продовольствия для импорта. Цены на социально значимые продукты питания на рынках и искусственное повышение цен ежедневно отслеживаются и контролируются для предотвращения искусственного дефицита и чрезмерного спроса. Таможенные пошлины и акцизы на импорт 13 видов продовольственных товаров, а также 7 видов гигиенических товаров установлены по нулевой ставке.
В условиях возможного глобального дефицита продовольственных товаров существует необходимость в механизме для внедрения современных подходов к использованию земли, ресурсов и возможностей, имеющихся в сельском хозяйстве, отдавать земельные площади в аренду и распределять их среди населения на выгодных условиях для выращивания сельскохозяйственных культур, удвоение количества сельскохозяйственных культур, получение высоких урожаев и создание новых рабочих мест в сельскохозяйственном секторе.
Следует отметить, что издающаяся с 1961 года «The Economic Times» является самой популярной деловой газетой в Индии: разовый тираж составляет более 630 тысяч экземпляров, а читательская аудитория превышает 800 тысяч человек.