O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari ko‘p qirrali hamkorlikni yanada mustahkamlash muhimligini ta’kidladilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20-yanvar kuni Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqot qildi.
O‘zbekiston-Turkmaniston do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida mustahkamlashning dolzarb masalalari batafsil ko‘rib chiqildi.
O‘zaro savdo ko‘rsatkichlarining barqaror o‘sishi, sanoat, energetika, qishloq va suv xo‘jaligi, transport sohalarida amaliy hamkorlik ko‘lamining kengayishiga xizmat qilayotgan kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi. Hududlararo almashinuvlar faollashib, birgalikda muhim gumanitar dasturlar amalga oshirilmoqda.
Yetakchilar yaqinda o‘tgan hukumatlararo muzokaralarning natijalarini yuksak baholab, ikki birodar mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni tubdan kengaytirish muhim ekanini qayd etdilar.
O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlari mintaqa kun tartibi va ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi hamkorlik jihatlari yuzasidan fikr almashdilar. Bo‘lajak uchrashuv va tadbirlar rejasi muhokama qilindi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 января провел телефонный разговор с Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Были обстоятельно рассмотрены актуальные вопросы укрепления узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства в контексте реализации договоренностей на высшем уровне.
С удовлетворением отмечена успешная реализация проектов кооперации, которая способствует устойчивому росту показателей взаимной торговли, расширению масштабов практического взаимодействия в области промышленности, энергетики, сельского и водного хозяйства, транспорта. Активизировались региональные обмены, совместно осуществляются важные гуманитарные программы.
Лидеры, высоко оценив результаты недавних межправительственных переговоров, подчеркнули важность кардинального расширения многопланового сотрудничества между двумя братскими странами.
Президенты Узбекистана и Туркменистана также обменялись мнениями по региональной повестке и аспектам взаимодействия в рамках многосторонних структур. Обсужден график предстоящих встреч и мероприятий.
Телефонный разговор прошел в традиционно теплой, дружеской и конструктивной атмосфере.
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 20 января состоялось видеоселекторное совещание, посвященное предстоящей в текущем году работе в сфере приватизации объектов государственной собственности.