25-avgust kuni xorijiy davlatlarning mamlakatimizga yangi tayinlangan elchilari tomonidan ishonch yorliqlarini topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ruminiya elchisi Daniyel Kristian Chobanu, Polsha Respublikasi elchisi Radoslav Gruk, Tojikiston Respublikasi elchisi Abdujabbor Rahmonzoda, Shveysariya Konfederatsiyasi elchisi Konstantin Obolenskiy va Germaniya Federativ Respublikasi elchisi Tilo Klinnerdan ishonch yorliqlarini qabul qilib oldi.
Davlatimiz rahbari yangi tayinlangan elchilarni Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lidagi keng miqyosli demokratik yangilanishlar va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar davom etayotgan muhim tarixiy davrda mamlakatimizda diplomatik missiyasini boshlagani bilan samimiy tabrikladi.
Amalga oshirilayotgan ochiq va pragmatik tashqi siyosatning ustuvor yo‘nalishlari to‘g‘risida so‘z yuritar ekan, Prezidentimiz xorijiy hamkor mamlakatlar, avvalo, qo‘shni davlatlar bilan do‘stona munosabatlar va ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirishga katta e’tibor qaratilayotganini alohida qayd etdi.
Joriy yil avgust oyining boshida Turkmanistonda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuvi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani, ushbu tadbir yaqin mintaqaviy hamkorlikning kun tartibi keng ekanligini yana bir bor namoyish etgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekiston yetakchisi Afg‘onistondagi vaziyat rivoji bilan bog‘liq masalalarga alohida e’tibor qaratdi. Bugun ushbu mamlakatda ro‘y berayotgan voqealar butun xalqaro hamjamiyatda tashvish uyg‘otayotgani ta’kidlandi.
O‘zbekiston afg‘on inqirozini tez fursatda tartibga solishga ko‘maklashish uchun muhim tashabbuslarni ilgari surayotgani va zarur sa’y-harakatlarni amalga oshirayotgani qayd etildi.
Jumladan, joriy yilning 15-16-iyul kunlari Toshkent shahrida o‘tkazilgan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi yuqori darajadagi xalqaro konferensiyaning maqsadi Afg‘onistonda uzoq muddatli tinchlik o‘rnatilishi va iqtisodiy tiklanishga ko‘maklashadigan yirik infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirish uchun sharoitlarni shakllantirishdan iborat bo‘ldi.
O‘zbekiston Prezidenti mamlakatimizning yangi elchilar vakillik qilayotgan davlatlar bilan o‘zaro manfaatli hamkorligining istiqbollariga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Ruminiya bilan ikki tomonlama amaliy hamkorlikni rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar mavjudligi qayd etildi. Bu, avvalo, o‘zaro savdo hajmini oshirish, to‘qimachilik, kimyo va farmatsevtika tarmoqlari, qishloq xo‘jaligi, transport va logistika sohalarida kooperatsiyani yo‘lga qo‘yishdir.
Shu munosabat bilan qo‘shma Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishini o‘tkazish, muloqot va almashinuvlarni, shu jumladan tashqi siyosiy idoralar darajasida faollashtirish taklif etildi.
Xalqaro tashkilotlar va Yevropa Ittifoqi bilan muloqot doirasida Ruminiya bilan hamkorlik qilishga ham muhim e’tibor qaratilmoqda.
Polsha O‘zbekistonning Yevropadagi ishonchli an’anaviy hamkoridir. Keyingi yillarda ko‘p qirrali O‘zbekiston-Polsha hamkorligi izchil rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Bundan tashqari, YeI bilan ko‘p tomonlama muloqot va Vishegrad guruhi doirasidagi hamkorlik mustahkamlanib bormoqda.
Shu bilan bir qatorda, ikki mamlakat qishloq xo‘jaligi, mashinasozlik, kichik biznes va innovatsiyalar, ta’lim va turizm kabi sohalarda hali ishga solinmagan katta salohiyatga ega.
O‘zbekiston yetakchisi bo‘lajak oliy darajadagi muloqotlar amaliy sheriklikni kengaytirishga qo‘shimcha sur’at bag‘ishlashini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston bilan Tojikistonning do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarida sezilarli yuksalishga erishilganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bunga ikki birodar mamlakat yetakchilarining muntazam uchrashuvlari va siyosiy irodasi xizmat qilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil iyun oyida Tojikiston Respublikasiga tarixiy tashrifi yakunida erishilgan kelishuvlar va aniq kooperatsiya loyihalarini to‘liq hajmda amalga oshirish muhim ekani alohida ta’kidlandi.
Bundan tashqari, mamlakatlarimiz xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasida yaqindan hamkorlik qilib, bir birini qo‘llab-quvvatlab kelmoqda.
Shveysariya bilan munosabatlar istiqboliga to‘xtalar ekan, O‘zbekiston Prezidenti siyosiy muloqotni yanada rviojlantirish va birgalikdagi iqtisodiy loyihalarni ilgari surish muhim ekanini ta’kidladi.
Bank-moliya sohasi, innovatsiyalar va zamonaviy texnologiyalar, oziq-ovqat sanoati, farmatsevtika, Orolbo‘yidagi vaziyatni yaxshilash uchun moliyaviy-texnik ko‘mak dasturlarini kengaytirish ustuvor yo‘nalishlar sifatida belgilandi.
Qo‘shma Hukumatlararo komissiya faoliyati doirasidagi amaliy sheriklikning yangi kun tartibini ishlab chiqish muhim ekani qayd etildi.
O‘zbekiston Germaniya bilan keng ko‘lamli hamkorlikni rivojlantirish va strategik sheriklikni mustahkamlashdan manfaatdor.
Davlatimiz rahbari ta’kidlaganidek, oliy darajadagi muntazam muloqotlar O‘zbekiston-Germaniya munosabatlarida yangi bosqich boshlanganidan dalolat beradi.
Global iqtisodiy inqiroz oqibatlariga qaramay, o‘zaro savdo hajmi, Germaniyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokidagi qo‘shma kooperatsiya loyihalari soni ortmoqda.
Bundan tashqari, respublikamizda “KfW” banki, Germaniya savdo-sanoat palatalari uyushmasi hamda Kichik va o‘rta biznes birlashmasi ofislari o‘z faoliyatini muvaffaqiyatli boshlagani qayd etildi.
Ishbilarmonlar o‘rtasidagi aloqalarning faollashishi ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlikning ulkan salohiyatini ro‘yobga chiqarishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti so‘zini yakunlar ekan, diplomatik vakolatxonalar rahbarlariga ularning O‘zbekiston Respublikasi bilan do‘stlik va ko‘p qirrali hamkorlikni mustahkamlash yo‘lidagi mas’uliyatli va sharafli faoliyatiga katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Qisqa suhbatda diplomatlar samimiy qabul va mamlakatimizdagi samarali faoliyatiga yaratilgan sharoitlar uchun minnatdorlik bildirdilar. Elchilar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi sheriklik aloqalarini har tomonlama rivojlantirish uchun bor kuch-g‘ayratini safarbar qilishini qayd etdilar.
+
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 24-avgust kuni ekologik holatni yaxshilash, daraxtlar muhofazasini samarali tashkil etish va yashil hududlarni kengaytirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.

25 августа состоялась торжественная церемония вручения верительных грамот вновь назначенными в нашу страну послами иностранных государств.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял верительные грамоты у послов Румынии Даниеля Кристиана Чобану, Республики Польша Радослава Грука, Республики Таджикистан Абдужаббора Рахмонзода, Швейцарской Конфедерации Константина Оболенского и Федеративной Республики Германия Тило Клиннера.
Глава нашего государства искренне поздравил послов с началом их дипломатической миссии в важный исторический период, когда в стране продолжается реализация масштабных демократических преобразований и социально-экономических реформ по становлению Нового Узбекистана.
Говоря о приоритетах проводимой открытой и прагматичной внешней политики, Президент особо отметил большое внимание, уделяемое развитию дружественных отношений и многопланового сотрудничества с зарубежными странами – партнерами, прежде всего с соседними государствами.
С удовлетворением было отмечено успешное проведение очередной Консультативной встречи глав государств Центральной Азии в начале августа текущего года в Туркменистане, которая еще раз продемонстрировала насыщенную повестку тесного регионального взаимодействия.
Лидер Узбекистана обратил особое внимание на вопросы развития ситуации в Афганистане. Подчеркнуто, что события, происходящие сегодня в этой стране, вызывают озабоченность всего мирового сообщества.
Отмечено, что Узбекистан продвигает важные инициативы и прилагает необходимые усилия для содействия скорейшему урегулированию афганского кризиса.
Так, основной целью Международной конференции высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», проведенной в Ташкенте 15-16 июля этого года, стало формирование условий для реализации крупных инфраструктурных проектов, способствующих установлению долгосрочного мира и экономического восстановления Афганистана.
Президент Узбекистана отдельно остановился на перспективах взаимовыгодного сотрудничества нашей страны с государствами, которые представляют вновь назначенные послы.
Отмечены широкие возможности для развития двустороннего практического сотрудничества с Румынией. Речь идет, прежде всего об увеличении объемов взаимной торговли, кооперации в текстильной, химической и фармацевтической отраслях, сельском хозяйстве, сфере транспорта и логистики.
В связи с этим предложено провести первое заседание совместной Межправительственной комиссии, активизировать контакты и обмены, в том числе на уровне внешнеполитических ведомств.
Важное внимание также уделяется взаимодействию с Румынией в рамках международных организаций и диалога с Европейским союзом.
Польша является надежным традиционным партнером Узбекистана в Европе. С удовлетворением отмечено динамичное развитие узбекско-польского многопланового сотрудничества в последние годы. Кроме того, углубляется взаимодействие в рамках многостороннего диалога с ЕС и по линии Вышеградской группы.
Вместе с тем, обе страны располагают большим незадействованным потенциалом в таких сферах, как сельское хозяйство, машиностроение, малый бизнес и инновации, образование и туризм.
Лидер Узбекистана подчеркнул, что предстоящие контакты на высшем уровне придадут дополнительный импульс для расширения практического партнерства.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил заметный прогресс в развитии узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Этому способствуют регулярные встречи и политическая воля лидеров двух братских стран.
Особо отмечена важность полномасштабной реализации договоренностей и конкретных проектов кооперации, согласованных по итогам исторического визита Президента Республики Узбекистан в Республику Таджикистан в июне текущего года.
Кроме того, наши страны тесно взаимодействуют и поддерживают друг друга в рамках международных и региональных структур.
Говоря о перспективах отношений со Швейцарией, Президент Узбекистана отметил важность дальнейшего развития политического диалога и продвижения совместных экономических проектов.
В качестве приоритетных направлений обозначены банковско-финансовый сектор, инновации и современные технологии, пищевая промышленность, фармацевтика, расширение программы финансово-технического содействия для улучшения ситуации в регионе Приаралья.
Подчеркнута важность выработки новой повестки практического партнерства в рамках деятельности совместной Межправительственной комиссии.
Узбекистан заинтересован в развитии полномасштабного сотрудничества и укреплении стратегического партнерства с Германией.
Как отметил лидер нашей страны, регулярные контакты на высшем уровне свидетельствуют о начале нового этапа в узбекско-германских отношениях.
Несмотря на последствия глобального экономического кризиса, растут объемы взаимной торговли и число совместных проектов кооперации с участием ведущих компаний Германии.
Кроме того, отмечено успешное начало деятельности в республике офисов банка KfW, Ассоциации немецких торгово-промышленных палат и Организации малого и среднего бизнеса.
Подчеркнуто, что активизация деловых контактов позволит в полной мере задействовать огромный потенциал двустороннего экономического сотрудничества.
Завершая свое выступление, Президент Республики Узбекистан искренне пожелал главам дипломатических представительств больших успехов в реализации их ответственной и почетной миссии по укреплению уз дружбы и многопланового сотрудничества с Республикой Узбекистан.
В ходе состоявшейся краткой беседы дипломаты выразили признательность за теплый прием и созданные условия для плодотворной деятельности в нашей стране. Послы отметили, что приложат все усилия для всемерного развития партнерских отношений между нашими странами.
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 24 августа состоялось видеоселекторное совещание по вопросам улучшения экологической ситуации, эффективной организации охраны деревьев и расширению зеленых зон.