Suhbatda davlat rahbarlari O‘zbekiston-Rossiya strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarining joriy holati va istiqbollarini muhokama qildilar.
Oliy darajada o‘tgan uchrashuvda erishilgan kelishuvlar muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi.
Turli darajalardagi delegatsiyalarning o‘zaro tashriflari faollashgan. 2021 yil yakunlariga ko‘ra tovar ayirboshlash hajmi 33 foizga oshgan.
Hududlararo yo‘nalishda, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi munosabatlar faol rivojlanmoqda.
Tomonlar O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligiga bag‘ishlangan turkum tadbirlar o‘tkazish muhim ekanini qayd etdilar.
Yaqinda Qozog‘istonda ro‘y bergan voqealar nuqtai nazaridan Markaziy Osiyodagi vaziyat yuzasidan ham fikr almashildi.
Qozog‘iston rahbariyati tomonidan ushbu mamlakatda tinchlik va osoyishtalikni tiklash, vaziyatni barqarorlashtirish borasida ko‘rilayotgan chora-tadbirlar qo‘llab-quvvatlandi.
Telefon orqali muloqot har doimgidek iliq, samimiy va do‘stona ruhda o‘tdi.
12-yanvar kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Strategik rivojlanish agentligi faoliyati muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazildi.

Главы государств обсудили текущее состояние и перспективы узбекско-российских отношений стратегического партнёрства и союзничества.
С удовлетворением отмечена успешная реализация договоренностей, достигнутых в ходе встречи на высшем уровне.
Осуществляется интенсивный обмен делегациями на различных уровнях. Товарооборот по итогам 2021 года вырос на 33 процента.
Активно развиваются отношения в межрегиональном формате, в культурно-гуманитарной сфере и других областях.
Стороны подчеркнули важность проведения серии мероприятий, посвященных 30-летию установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией.
Состоялся также обмен мнениями о ситуации в Центральной Азии в свете последних событий в Казахстане.
Выражена поддержка предпринимаемым руководством Казахстана мерам по восстановлению мира и спокойствия, стабилизации ситуации в стране.
Телефонный разговор прошел в традиционно теплой, дружественной и деловой атмосфере.
12 января при Президенте Шавкате Мирзиёеве состоялось совещание, посвященное деятельности Министерства инвестиций и внешней торговли и Агентства стратегического развития.