Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrida ko‘p kvartirali uy-joy fondini boshqarishni takomillashtirish va issiqlik ta’minoti tizimini rivojlantirish, mahallalarni obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirishga oid, hamda geologiya sohasi va kimyo sanoatidagi loyihalar bilan tanishdi.
Kommunal xizmatlar millionlab aholi turmushiga daxldor masala. Ilgari ko‘p qavatli uylarga xizmatni faqat mulkdorlar shirkati ko‘rsatar, texnika va mutaxassislar yetishmasligi sababli uning sifati past edi. Bugungi kunda esa boshqa boshqarish shakllari ham joriy qilingan.
2020 yilda tajriba tariqasida Toshkent shahrining Yunusobod tumanidagi 110 ta ko‘p qavatli uy qonunchilikda belgilangan tartibda boshqaruv kompaniyalariga berilgan edi. Bu tajriba 2021-yilda barcha viloyat markazlari, Chirchiq va Angren shaharlarida davom ettirilib, 15 ta boshqaruv kompaniyasi tomonidan xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yilgan.
Masalan, Navoiy shahridagi 116 ta ko‘p qavatli uyga bitta boshqaruv kompaniyasi tomonidan xizmat ko‘rsatilgan bo‘lib, muddati o‘tgan qarzdorlik 2 baravar qisqargan. Bu kompaniya 34 turdagi maxsus texnika olib, aholi va tadbirkorlarga 20 dan ortiq yangi xizmatlarni yo‘lga qo‘ygan.
Davlatimiz rahbari bu tizimni kengaytirishni rag‘batlantirish kerakligini, yil yakunigacha boshqaruv kompaniyalari tomonidan xizmat ko‘rsatishni Toshkent shahrining barcha xizmat sifati past tumanlarida joriy etish zarurligini ta’kidladi. Xizmatlaridan aholi rozi bo‘lgan shirkatlar va uy-joyni bevosita boshqaruvchilar bundan mustasno ekaniga alohida e’tibor qaratildi.
- Bu ishlarni tizimli tashkil etishimiz lozim. Axir bu odamlarimizning kundalik muammolari, ularni hal etmasak, xalqimiz bizdan rozi bo‘lmaydi, - dedi Prezident.
Buning uchun maxsus ishchi guruh joylarga chiqib, uy-joy mulkdorlari shirkatlari faoliyati, aholi fikrlarini o‘rganadi, shirkatlar va boshqaruv kompaniyalarining moliyaviy muammolarini hal etib boradi.
Faoliyati va moliyaviy ahvoli qoniqarsiz bo‘lgan shirkatlar hududini ochiq tanlov asosida boshqaruv kompaniyalariga berish masalasini o‘rganish topshirildi.
Umuman, uy-joy boshqaruv kompaniyalariga muayyan imtiyoz va yengilliklar berilishi qayd etildi. Jumladan, ular foyda va mulk solig‘idan ozod etiladi, ijtimoiy ob’ektlarga autsorsing asosida xizmat ko‘rsatish uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnoma tuzishga ruxsat beriladi, maxsus texnika va uskunalar sotib olishga 90 milliard so‘m kredit ajratiladi va foizlarining bir qismi qoplab beriladi, import qilinadigan uskuna va texnikalarga bojxona bojlari kelgusi 3 yilda “nol” stavkada qo‘llaniladi, tugatilayotgan shirkatlarning muammoli kreditlari 3 yilga muzlatiladi.
Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligiga bunday ishlarni barcha hududlarda tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
Taqdimotda 2022-yilda issiqlik ta’minoti tizimida amalga oshiriladigan loyihalar to‘g‘risida ham ma’lumot berildi.
Xususan, joriy yilda 10 ta qozonxonani modernizatsiya qilish va 2 ta yangi qozonxona qurish, 120 kilometr issiqlik tarmoqlarini yangilash, natijada 24 ming 400 ta xonadon va 51 ta ijtimoiy soha ob’ektlarining issiqlik energiyasi ta’minotini yaxshilash rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari har bir mahallaning iqtisodiy, ijtimoiy, ilmiy markazi bo‘lishi kerakligini aytgan edi.
Taqdimotda shu borada Toshkent shahrida amalga oshiriladigan ishlar haqida axborot berildi. Qayd etilganidek, mahallalarda bolalar va sport maydonchalari quriladi, yo‘laklar tartibga keltirilib, daraxtlar ekiladi. Buning uchun 579 ta mahallaning har biriga byudjetdan 1 milliard so‘mdan ajratilgan.
Prezidentimiz bu mablag‘dan samarali foydalanish, zarur bo‘lsa, mahalliy byudjetdan qo‘shimcha resurs yo‘naltirish bo‘yicha ko‘rsatma berdi. Boshqaruv kompaniyalarini jalb qilib, 2 mingta ko‘p qavatli uylarni joriy va kapital ta’mirlash kerakligi aytildi.
Ma’lumki, yurtimizda “Yashil makon” umummilliy loyihasi amalga oshirilmoqda. Xususan, bu yil poytaxtimizda 1 million tup manzarali va mevali daraxtlar ekish rejalashtirilgan. Taqdimotda shu boradagi ishlar haqida tumanlar va ko‘chalar kesimida ma’lumot berildi.
Taqdimotda Milliy bog‘ hududida barpo etilishi rejalashtirilgan Davlat san’at muzeyi loyihasi, xususan, dunyoga mashhur “Atele Brukner” arxitektura byurosi tomonidan tayyorlangan ko‘rgazmalar, ekspozitsiyalar va boshqa xonalarning joylashuvi rejasi ko‘rib chiqildi.
Geologiya sohasida amalga oshiriladigan ishlar taqdimotida yuqori texnologik metallar qazib chiqarish rejalari bayon qilindi. Jumladan, mis, noyob metallar, magniy, litiy va grafit zaxiralarini o‘zlashtirish, uglevorod xomashyosi bo‘yicha qidiruv ishlarini kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbariga mamlakatimiz kimyo sanoatida amalga oshiriladigan loyihalar to‘g‘risida ham axborot berildi.
Xususan, umumiy maydoni 31 gektardan ortiq “Chirchiq” kimyo industrial texnoparki barpo etilmoqda. 2022 yilda texnopark hududida jami 16,5 million dollarlik loyihalarni amalga oshirish, jumladan, polimer termoelastoplast komponentlari, ko‘piktirilgan polipropilen, mikrobiologik preparatlar, qog‘oz, kosmetika mahsulotlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish mo‘ljallangan.
Toshkent viloyatida fosforli va murakkab turdagi mineral o‘g‘itlar, “Navoiyazot” negizida esa kaliy nitrat va sulfat, metanoldan propilen va boshqa kimyoviy mahsulotlar ishlab chiqarishni tashkil etish, sohaga raqamli texnologiyalarni joriy qilish, Kimyoviy ilmiy-ishlab chiqarish va ta’lim klasterini tashkil etish loyihalari ko‘rib chiqildi.
Mutasaddilarga taqdimot qilingan loyihalarni o‘z vaqtida va samarali amalga oshirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 21 февраля ознакомился с презентацией проектов по совершенствованию управления многоквартирным жилищным фондом и развитию системы теплоснабжения в городе Ташкенте, благоустройству и озеленению махаллей, а также проектов в сфере геологии и химической промышленности..
Коммунальные услуги — сфера, которая затрагивает жизни миллионов людей. Прежде обслуживание многоэтажных домов осуществлялось только товариществом собственников, качество этого процесса обычно снижается в случае нехватки ресурсов и специалистов. Поэтому сегодня предусмотрены и другие формы управления жилищным фондом.
В 2020 году в качестве эксперимента 110 многоквартирных домов в Юнусабадском районе Ташкента в установленном законодательством порядке были переданы управляющим компаниям. Эксперимент продолжился в 2021 году во всех областных центрах, городах Чирчике и Ангрене, в них была налажена деятельность 15 управляющих компаний.
Например, одна управляющая компания обслуживала 116 многоквартирных домов в городе Навои, во время ее деятельности просроченная задолженность сократилась вдвое. Компания закупила 34 вида спецтехники и запустила более 20 новых услуг для жителей и предпринимателей.
Глава государства подчеркнул необходимость стимулировать расширение этой системы и внедрить до конца года деятельность управляющих компаний во всех районах Ташкента, за исключением товариществ и непосредственных управляющих, услугами которых население довольно.
- Мы должны системно организовать эту работу. Ведь это повседневные проблемы людей, и если мы их не решим, наш народ не будет доволен нами, - сказал Президент.
Для этого на местах будет работать специальная рабочая группа для изучения деятельности товариществ собственников жилья, мнений и предложений населения, решения финансовых проблем товариществ и управляющих компаний.
Поручено проработать вопрос о передаче территорий, обслуживаемых товариществами с неудовлетворительным деятельностью и финансовым состоянием, управляющим компаниям на основе открытого конкурса.
Определено, что управляющим компаниям будут предоставлены определенные преференции и льготы. В частности, они будут освобождены от налогов на прибыль и имущество, им будет разрешено заключать прямые договоры по аутсорсингу обслуживания объектов социальной сферы. Намечено выделить кредитные ресурсы в размере 90 миллиардов сумов на приобретение спецтехники и оборудования, в течение следующих трех лет будет применяться нулевая ставка таможенной пошлины на импортируемое оборудование и технику, проблемные кредиты товариществ, принявших решение о ликвидации, будут заморожены на 3 года.
Министерству жилищно-коммунального обслуживания поручено организовать такую работу во всех регионах.
В ходе презентации также представлена информация о проектах, которые будут реализованы в системе теплоснабжения в 2022 году.
В частности, в текущем году планируется модернизировать 10 котельных и построить 2 новые, обновить 120 километров тепловых сетей, в результате чего улучшить теплоснабжение 24,4 тысячи квартир и 51 социального объекта.
Как отмечал ранее глава государства, что у каждой махалли должен быть свой экономический, социальный и просветительский центр.
На презентации была представлена информация о работе, проводимой в Ташкенте в этом направлении. Отмечалось, что в махаллях будут построены детские и спортивные площадки, обустроены тротуары и высажены деревья. Для этого из бюджета каждой из 579 махаллей выделено по 1 миллиарду сумов.
Президент поручил эффективно использовать эти средства и при необходимости выделить дополнительные средства из местного бюджета. Необходимо провести текущий и капитальный ремонт 2 тысячи многоквартирных домов с привлечением управляющих компаний.
Как известно, что в нашей стране реализуется общенациональный проект «Яшил макон». В частности, в этом году в столице планируется посадить 1 миллион саженцев декоративных и плодовых деревьев. На презентации представлена информация о работе в этом направлении в разрезе районов и улиц.
Рассмотрен также проект Государственного музея искусств, который будет построен в Национальном парке, в частности дизайн-проект размещения выставок, экспозиций и других помещений, подготовленный всемирно известным архитектурным бюро "Atelier Brückner".
В ходе презентации предстоящей работы в сфере геологии изложены планы по добыче высокотехнологичных металлов. В частности, рассмотрены вопросы освоения запасов меди, редких металлов, магния, лития и графита, расширения геологоразведочных работ на углеводороды.
Глава государства также был проинформирован о проектах, реализуемых в химической промышленности страны.
В частности, строится химико-индустриальный технопарк "Чирчик" общей площадью более 31 гектар. В 2022 году в технопарке будут реализованы проекты на общую сумму 16,5 миллиона долларов, в том числе производство компонентов полимерных термоэластопластов, вспененного полипропилена, микробиологических препаратов, бумаги и косметики.
Намечены проекты по организации производства фосфорных и комплексных минеральных удобрений в Ташкентской области, нитрата и сульфата калия, пропилена из метанола и другой химической продукции на базе АО «Навоиазот», внедрению цифровых технологий в отрасль, созданию химического научно-производственного и образовательного кластера.
Ответственным лицам даны указания по своевременной и эффективной реализации представленных проектов.