Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 8-iyun kuni qishloq xo‘jaligi va tadbirkorlikni rivojlantirish orqali aholi bandligini ta’minlash hamda oziq-ovqat mahsulotlari hajmini ko‘paytirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Joriy yilda bandlik dasturi doirasida 457 mingta doimiy ish o‘rni tashkil etish ko‘zda tutilgan. Buning asosiy manbalari qishloq xo‘jaligi, tadbirkorlik, savdo va servis sohalaridir.
Masalan, magistral yo‘llar bo‘yida savdo va xizmatlarni yo‘lga qo‘yish, shahar va tuman markazlarida maxsus ko‘chalar tashkil etish orqali 150 mingta ish o‘rni yaratish mumkin.
Aholi bandligini ta’minlashdagi yana bir katta zaxira – yer. Shu yil yanvarda yoshlarga ekin maydonlaridan yer ajratilgani yaxshi natija berdi. Endi, Surxondaryoda boshlangan tajriba asosida, ishsiz aholiga qishloq xo‘jaligi yerlarini 10 yil muddatga dehqonchilik bilan shug‘ullanish uchun ijaraga berish tartibi joriy qilinadi.
Buning uchun joriy yildan boshlab qariyb 100 ming gektar g‘alladan bo‘shagan yer maydonlari ishsiz aholiga dehqon xo‘jaligi tashkil etish uchun beriladi. Paxta hosilidan keyin ushbu maqsadlar uchun yana 100 ming gektar yer ajratiladi.
– Yoshlarga yer berilishi tajriba bo‘lgan edi. Endi katta tizimga o‘tyapmiz. Yerni haqiqiy egasiga – xalqqa beramiz. Hokimlar, sektor rahbarlari qaysi paxta va g‘alla maydonini qisqartirishni aniqlab, ularni ishsiz aholiga berishi zarur. Berganda ham, manfaatdor qilib, adolatli ajratish kerak. Bu yuz minglab odamlarimizni ish bilan, daromad bilan ta’minlaydi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mutasaddilarga yer olgan aholiga urug‘ va ko‘chatlar yetkazib berish, yetishtirilgan mahsulotlarni sotib olishni moliyalashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Sir emaski, yer uchastkalarini ajratish masalasi eng chigal muammo, korrupsiyalashgan jarayon edi. Shu bois bugun, 8 iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Yer munosabatlarida tenglik va shaffoflikni ta’minlash, yerga bo‘lgan huquqlarni ishonchli himoya qilish va ularni bozor aktiviga aylantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni qabul qilindi.
Endi, tadbirkorlik uchun yerlarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri va tekinga berish amaliyotidan butunlay voz kechiladi va yerlar hamma uchun bir xil va oshkora, elektron auksion orqali xususiy mulk qilib sotiladi yoki ijaraga beriladi. Tuman va shahar hokimlarining yer ajratish va ularni qaytarib olish bilan bog‘liq barcha vakolatlari bekor qilindi.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari mazkur farmonning ahamiyatiga to‘xtalib, joylarda uning ijrosini tashkil etish, halollik va qonuniylikni ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Aholi farovonligiga daxldor yana bir masala oziq-ovqat mahsulotlarining arzonligidir.
– Narx-navoni arzon qilish bu tadbirkor va chorvadorlarni majburlash, ularga mahsulotini past narxlarda sottirish, degani emas. Birinchi galda, bozorda taklifni ko‘paytirish kerak, – dedi Prezident.
Buning uchun qisqa muddatlarda yuqori natija beradigan yo‘nalishlarga alohida e’tibor qaratish zarurligi ta’kidlandi. Shunday tarmoqlardani biri – parrandachilik.
Masalan, parranda 1 kilogramm vazn olishi uchun 1,7 kilogramm, qoramolga esa 8 kilogramm ozuqa-yem talab etiladi. Lekin yurtimizda parranda go‘shti ham, tuxum ham aholi jon boshiga hisoblaganda kam yetishtiriladi.
Shu bois yig‘ilishda parranda sanoatini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi mexanizmlar belgilandi. Ya’ni, tuxum uchun subsidiya miqdori 3 baravar, parranda go‘shti uchun esa 2 baravar oshiriladi. Omuxta yem va parrandachilik mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarga aylanma mablag‘ni to‘ldirish va parrandachilik loyihalari uchun kreditlarning Markaziy bank asosiy stavkasidan yuqori qismi qoplab beriladi.
Parrandalarni so‘yishga mo‘ljallangan zamonaviy kompleks loyihalari bo‘yicha xarajatlarning bir qismi kompensatsiya qilinadi. Parrandachilik korxonalari uchun foyda, mol-mulk, yer va suv soliqlari stavkalari 50 foizga kamaytiriladi.
Bu tarmoqdagi loyihalarni amalga oshirish uchun Mikrokreditbank orqali davlat tomonidan 50 million dollar resurs ajratiladi.
Mutasaddilarga ushbu tartib va imtiyozlarni joriy qilish, mavjud korxonalarning to‘liq quvvatlarga chiqishiga ko‘maklashish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Xususiy sheriklik asosida mahallalarda mini-inkubator va mahsulotlarni saqlash uchun muzlatkichlar tashkil etish, xonadonlarda parranda yetishtirishni kengaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Chorvachilik va parrandachilik ilmiy-tadqiqot instituti faoliyatini qayta tashkil etib, sharoitimizga mos, naslli parranda zotlarini yaratish vazifasi qo‘yildi. Mazkur institutni zarur uskuna va jihozlar bilan ta’minlash, naslli zotlar olib kelish uchun 10 milliard so‘m ajratiladi.
Chorvachilik sohasida 1 mingdan ortiq, baliqchilik yo‘nalishida 317 ta loyihani ishga tushirib, go‘sht yetishtirishni ko‘paytirish chora-tadbirlari ko‘rib chiqildi.
Joriy yilda suv tanqisligini inobatga olib, quduq qazishga 200 milliard so‘m ajratilishi aytildi. Ushbu mablag‘lar hisobidan kamida 10 ming gektar yerni ozuqa-yem yetishtirishga moslashtirish mumkin.
Yig‘ilishda viloyat hokimlari ishsizlikni kamaytirish, oziq-ovqat mahsulotlari hajmini oshirish va narxlar barqarorligini ta’minlash choralari bo‘yicha axborot berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonning taklifiga binoan 10-11-iyun kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 8 июня состоялось видеоселекторное совещание по вопросам обеспечения занятости населения через развитие сельского хозяйства и предпринимательства, а также увеличения производства продовольственной продукции.
В этом году программой занятости предусмотрено создание 457 тысяч постоянных рабочих мест. Основными источниками достижения этой цели определены сельское хозяйство, предпринимательство, сфера торговли и услуг.
Так, за счет организации торговли и обслуживания вдоль магистральных дорог, создания специальных улиц в городах и районных центрах можно создать 150 тысяч рабочих мест.
Еще один большой резерв для создания рабочих мест - эффективное использование земель. В январе этого года был начат эксперимент по выделению молодежи посевных земель, его результаты признаны удовлетворительными. На основе начавшегося в Сурхандарье эксперимента будет внедрен порядок предоставления безработному населению сельскохозяйственных земель в аренду на 10 лет для занятия дехканским хозяйством.
Для этого начиная с этого года почти 100 тысяч гектаров земель, освобождаемых от колосовых, будут предоставлены безработным для создания дехканских хозяйств. После сбора урожая хлопка для этих целей дополнительно будут высвобождены ещё 100 тысяч гектаров земель.
- Предоставление земли молодежи было экспериментом. Теперь мы переходим на большую систему. Мы передаем землю реальным собственникам - народу. Хокимам, руководителям секторов необходимо определить, какие участки под хлопок и зерно будут сокращены, и отдать их безработным. И соблюсти при этом справедливость. Это обеспечит работой и заработком сотни тысяч людей, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Ответственным лицам поручено поставлять семена и саженцы населению, получившему земли, финансировать закупку заготовленной продукции.
Не секрет, что вопрос выделения земель был самым непрозрачным и наиболее подверженным коррупционным явлениям процессом. Поэтому сегодня, 8 июня, Президент подписал указ о мерах по обеспечению равенства и прозрачности в земельных отношениях, надежной защите прав на землю и превращению ее в рыночный актив».
Отныне практика прямого и безвозмездного предоставления земли для занятия предпринимательством будет полностью прекращена, и земля будет продаваться в собственность или сдаваться в аренду на одинаковых для всех и прозрачных условиях - через электронный аукцион. Все полномочия хокимов районов и городов, связанные с выделением и возвратом земель, упразднены.
На совещании глава государства затронул значимость данного документа и дал поручения по организации его исполнения на местах, обеспечению справедливости и законности.
Еще один вопрос, связанный с благополучием населения - стабильность цен на продукты питания.
- Снижение цен не означает принуждение предпринимателей и животноводов продавать свою продукцию по низкой стоимости. В первую очередь необходимо увеличивать предложение на рынке, - сказал Президент.
Особое внимание следует уделить направлениям, дающим высокие результаты в краткие сроки, указано ответственным лицам. Одна из таких отраслей - птицеводство.
Например, чтобы набрать 1 килограмм веса, птице нужно 1,7 килограмма корма, а крупному скоту - 8 килограммов корма. Однако в нашей стране производится мало птичьего мяса и яиц на душу населения.
В связи с этим на совещании определены новые механизмы поддержки птицеводства. Так, размер субсидий на производство яиц будет увеличен в 3 раза, на заготовку птичьего мяса - в 2 раза. Производителям кормов и продуктов птицеводства будет возмещаться часть кредитов, полученных на пополнение оборотного капитала и реализацию птицеводческих проектов, в части, превышающей базовую ставку Центрального банка.
Часть затрат на проекты по созданию современных комплексов по разделке птицы, будут компенсироваться. Ставки налога на прибыль, имущество, землю и воду для птицеводческих предприятий будут снижены на 50 процентов.
Государство через "Микрокредитбанк" выделит 50 миллионов долларов на реализацию соответствующих проектов.
Должностным лицам даны указания по внедрению этих льгот, содействию предприятиям выйти на полную мощность.
Отмечалась важность организации мини-инкубаторов и морозильных хранилищ в махаллях на основе частного партнерства, расширения выращивания птицы в домохозяйствах.
Поставлена задача реорганизовать деятельность научно-исследовательского института животноводства и птицеводства, создать соответствующие местным условиям породы птиц. На обеспечение института необходимым оборудованием и завоз пород для племенного дела будет выделено 10 миллиардов сумов.
Рассмотрены меры по увеличению производства мяса за счет запуска более тысячи проектов в животноводческой сфере и 317 проектов в сфере рыбоводства.
В этом году с учетом ожидаемой нехватки воды будет выделено 200 миллиардов сумов на бурение скважин. За счет этих средств можно наладить выращивание кормовых культур на не менее чем 10 тысячах гектаров земли.
На совещании хокимы представили информацию о том, какие меры будут приняты по сокращению безработицы, увеличению производства продовольственной продукции и обеспечению стабильности цен.