1-iyun kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida sog‘liqni saqlash sohasidagi vazifalar ijrosi hamda kelgusidagi rejalar ko‘rib chiqildi.
Ma’lumki, shu yil 18 mart kuni davlatimiz rahbari tibbiyot xodimlari bilan ochiq muloqot o‘tkazgan edi. Unda aytilgan muammo va takliflar asosida, zamonaviy davolash amaliyotlarini tatbiq qilish, tibbiy xizmatlarni aholiga yaqinlashtirish, soha xodimlarining oylik maoshlarini oshirish kabi ko‘plab vazifalar belgilangan edi.
Yil boshidan buyon joylarda 85 ta oilaviy shifokor punkti va poliklinikalar ochilishi natijasida 700 mingdan ziyod aholiga tibbiy xizmatlar yaqinlashdi. Hududlarda xirurgiya yo‘nalishida qo‘shimcha 27 turdagi, endokrinologiyada 7, kardiologiyada 14 turdagi yuqori texnologik amaliyotlar joriy qilindi.
O‘tgan oylarda Davlat sug‘urta jamg‘armasidan 25 ming nafardan ziyod ehtiyojmand aholiga tibbiy yordam ko‘rsatildi. Qoraqalpog‘iston, Jizzax, Qashqadaryo, Namangan, Surxondaryo va Farg‘onada 87 ming aholi manzilli tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi. Bugundan tibbiyot xodimlarining oylik maoshi 30 foizgacha oshirildi.
Yig‘ilishda shu kabi amaliy ishlar bilan birga galdagi vazifalar ham muhokama qilindi.
– Inson qadri tamoyilini inobatga olib, oxirgi yillarda tibbiyot sohasida ham ko‘p farmon va qarorlar qabul qildik, – dedi davlatimiz rahbari. – Global sinovlarga qaramasdan, tibbiyot xodimlarining oyliklarini ko‘tarish choralarini ko‘rdik. Hamma joyda, eng chekka qishloqda ham tizim namoyon bo‘lishi kerak. Har bir fuqaroning sog‘ligi nazoratda bo‘lishi kerak.
Yig‘ilishda mutasaddilar sohada boshqaruv va moddiy sharoitlarni yaxshilash, davolash protokollarini o‘zgartirish, tibbiy sug‘urta tizimini kengaytirish, tibbiy ta’limni rivojlantirish yo‘nalishlari bo‘yicha axborot berdi.
Avvalo, birlamchi bo‘g‘inga e’tibor qaratilib, joriy yil yakunigacha yana 51 ta oilaviy shifokor punkti va poliklinikalarni ishga tushirish, mingta mahallada tibbiy punktlar tashkil qilish, aholini manzilli skriningdan o‘tkazish vazifalari belgilandi. Tez tibbiy yordam sifatini yaxshilashga qaratilgan ishlarning borishi ko‘rib chiqildi.
Hududiy shifoxonalarda yuqori texnologik amaliyotlar turini 250 taga yetkazish, buning uchun ulardagi tibbiyot xodimlari malakasini oshirish, yangi imtiyozli davolash tizimini to‘liq joriy etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Prezidentimiz sohani raqamlashtirish masalasiga alohida to‘xtalib o‘tdi. Avval berilgan topshiriqqa ko‘ra, tibbiyot muassasalarining bu boradagi infratuzilmasi yangilanmoqda. Hududlardagi shifoxonalar kompyuterlar bilan ta’minlanib, lokal tarmoqqa ulanmoqda. Xalqaro standartlar asosida yagona klassifikator, reyestr va ma’lumot almashinuvi dasturi ishlab chiqilmoqda.
Yig‘ilishda sog‘liqni saqlashning barcha bo‘g‘inlarini bosqichma-bosqich raqamlashtirib, o‘zaro bog‘lash, muassasalarni zamonaviy jihozlash, pullik xizmatlar hajmi va turlarini ko‘paytirish muhimligi ta’kidlandi.
Shu yil 25-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2022-2026-yillarda onalik va bolalikni muhofaza qilishni kuchaytirish to‘g‘risida”gi qarori qabul qilingan edi. Unga muvofiq, 191 ta tuman va shahar markaziy shifoxonalarida bolalar reanimatsiya bo‘limlari, 208 ta ko‘p tarmoqli poliklinika hamda Toshkent shahridagi 71 ta oilaviy poliklinikada bolalar bo‘limlari tashkil etildi.
Davlatimiz rahbari bunday bo‘limlarni qolgan tumanlarda ham ochish, shu bilan birga, Akusherlik va ginekologiya, Aholi reproduktiv salomatligi hamda Skrining markazlari faoliyatini rivojlantirish zarurligini ta’kidladi.
Sanitariya-epidemiologiya tizimini transformatsiya qilish, sanitariya qoidalari va standartlarini yangilash, yuqumli kasalliklarning oldini olish yuzasidan ham topshiriqlar berildi.
Sog‘liqni saqlash vazirining har bir o‘rinbosariga o‘zlari mas’ul bo‘lgan yo‘nalishlar bo‘yicha “yo‘l xaritalari” ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon 2-iyun kuni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizga keldi.

1 июня при Президенте Шавкате Мирзиёеве состоялось обсуждение исполнения поставленных задач и дальнейших планов в сфере здравоохранения.
Как известно, 18 марта текущего года глава государства провел открытый диалог с медицинскими работниками. Исходя из обсужденных на той встрече проблем и предложений был поставлен ряд задач по внедрению современных методов лечения, дальнейшему приближению медицинской помощи к населению, увеличению размера заработной платы работников сферы.
С начала года на местах было открыто 85 семейных врачебных пунктов и поликлиник, благодаря чему улучшился доступ более 700 тысяч человек к медицинским услугам. В регионах внедрены дополнительные виды высокотехнологичных операций: 27 в хирургии, 7 в эндокринологии и 14 в кардиологии.
За последние месяцы за счет Государственного фонда медицинского страхования оказана медицинская помощь более чем 25 тысячам социально уязвимых граждан. В Каракалпакстане, Джизакской, Кашкадарьинской, Наманганской, Сурхандарьинской и Ферганской областях адресные медицинские осмотры прошли 87 тысяч человек. С сегодняшнего дня месячная заработная плата медицинских работников увеличилась на 30 процентов.
Наряду с проводимой работой на совещании обсуждены предстоящие задачи.
- Исходя из принципа «во имя чести и достоинства человека» мы приняли в последние годы множество указов и постановлений, - сказал глава государства. – Приняли меры увеличения заработной платы медицинских работников, несмотря на глобальные проблемы. Система должна работать повсеместно, включая самые отдаленные села. Необходимо заботиться о здоровье каждого гражданина.
Ответственные лица представили информацию о совершенствовании управления и материально-технических условий сферы, изменении протоколов лечения, расширении системы медицинского страхования, развитии медицинского образования.
Особое внимание уделено первичному звену, поставлены задачи по открытию до конца текущего года еще 51 семейного врачебного пункта и поликлиники, созданию медицинских пунктов в тысяче махаллей, проведению адресного скрининга населения. Рассмотрен ход работ по улучшению качества скорой медицинской помощи.
Дано указание увеличить количество видов высокотехнологичных операций в региональных больницах до 250 с повышением квалификации их медицинского персонала, полностью внедрить новую систему льготного лечения.
Президент отдельно затронул вопрос цифровизации сферы. В соответствии с данными ранее поручениями обновляется соответствующая инфраструктура медучреждений. Больницы в регионах обеспечиваются компьютерами, локальной сетью. В соответствии с международными стандартами разрабатываются единый классификатор, реестр и программа обмена данными.
На совещании подчеркнута важность поэтапной цифровизации и интеграции всех звеньев здравоохранения, современного оснащения учреждений, увеличения объема и расширения номенклатуры платных услуг.
Президент Республики Узбекистан подписал 25 апреля текущего года постановление «Об усилении охраны материнства и детства в 2022–2026 годах". Согласно документу, в 191 районной и городской центральной больнице организованы детские реанимационные отделения, в 208 многопрофильных поликлиниках и 71 семейной поликлинике города Ташкента - детские отделения.
Глава государства указал на необходимость открытия подобных отделений и в других районах, а также развития деятельности центров акушерства и гинекологии, репродуктивного здоровья населения и скрининг-центров.
Даны поручения касательно трансформации санитарно-эпидемиологической системы, обновления санитарных правил и стандартов, предупреждения инфекционных заболеваний.
Перед каждым заместителем министра здравоохранения поставлена задача разработать «дорожные карты» по курируемым направлениям.
2 июня по приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон прибыл в нашу страну с официальным визитом.