Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 15-noyabr kuni aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Bugun iqtisodiyotdagi barcha sa’y-harakatlar aholi uchun daromad manbai yaratish, kambag‘allikni qisqartirishga qaratilgan. Bu juda keng qamrovli vazifa bo‘lib, ijtimoiy nafaqa yoki uy berish bilan o‘z-o‘zidan hal bo‘lib qolmaydi. Bu iqtisodiy infratuzilma bilan birga investitsiya yo‘naltirish, energiya ta’minotini yaxshilash, ta’limni rivojlantirish kabi kompleks choralarni talab etadi.
Shavkat Mirziyoyevning saylovoldi uchrashuvlarida joylardagi ehtiyoj va aholi talabidan kelib chiqib, hududiy dasturlar belgilangan edi. Ular uchun kelgusi yilda qariyb 75 trillion so‘m mablag‘ ajratilishi rejalashtirilgan. Endigi muhim vazifa bu dasturlarni mahallagacha tushirib, ijrosini ta’minlashdir.
Yig‘ilishda shu boradagi chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Xususan, kelgusi yilda oilaviy tadbirkorlik dasturlari, ishsiz aholi va yoshlarni kasb-hunarga o‘qitish, xizmat ko‘rsatish sohalaridagi loyihalarni amalga oshirish uchun 13 trillion so‘m ajratilishi ko‘zda tutilgan.
– Yangi O‘zbekiston degani, avvalo, yangicha ishlash kerak degani. Ayniqsa, hokimlar o‘zgarishi kerak. Hamma sa’y-harakatlar, ajratilayotgan mablag‘lar mahallada o‘z ifodasini topmasa, natija bo‘lmaydi. Bunda ish o‘rinlari yaratish va kambag‘allikni qisqartirish – asosiy mezon, – dedi davlatimiz rahbari.
Bandlikni ta’minlashda eng katta sohalardan biri – qishloq xo‘jaligi. Kelgusi yilda paxta va g‘alladan bo‘shaydigan 80 ming gektar maydon aholiga ajratilishi belgilangan. Meva-sabzavotchilik klasterlariga 2 trillion so‘m, shu sohadagi loyihalarga 100 million dollar, tomorqalarda mahsulot yetishtirish uchun yana 100 million dollar yo‘naltiriladi. Aholi tomorqasida dehqonchilikni yo‘lga qo‘yish uchun banklar tomonidan 7 foiz stavkada imtiyozli kreditlar beriladi.
Kelgusi yilda davlat investitsiya dasturi doirasida jami 18 trillion so‘mlikdan ziyod 1 ming 700 ga yaqin loyiha, tarmoq va hududiy investitsiya dasturlari doirasida 22 milliard dollarlik 9 mingta loyiha amalga oshirilishi belgilangan. Ularning natijasida, mos ravishda, 135 ming va 305 mingta ish o‘rni tashkil etish maqsad qilingan.
Prezident bundan buyon dasturlar vazirlikda emas, mahallada shakllanishini, ularni hokimlarning yordamchilari o‘zi “mahallabay” tamoyili asosida ishlab chiqishi zarurligini ta’kidladi.
Kelasi yil xalqaro moliya tashkilotlaridan jalb etilgan 2 milliard 200 ming dollar mablag‘ni o‘zlashtirish hisobiga 109 ta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan. Buning samarasida 28 ming aholi bandligi ta’minlanadi.
Davlatimiz rahbari xalqaro moliya tashkilotlaridan jalb qilinadigan mablag‘larni ham mahallaga bog‘lash muhimligini qayd etdi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 15 ноября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам обеспечения занятости населения и сокращения бедности.
Сегодня все усилия в экономической политике государства направлены на создание для населения источников дохода, сокращение бедности. Это масштабная задача, требующая комплексных мер по инвестированию в экономическую и социальную инфраструктуру, в том числе улучшение энергоснабжения, развитие образования.
На предвыборных встречах Шавката Мирзиёева были обозначены региональные программы с учетом потребностей и запросов населения на местах. В 2022 году на их реализацию планируется направить 75 триллионов сумов. Теперь стоит задача охватить данными программами все махалли.
На совещании обсуждена предстоящая работа в этом направлении.
В частности, в следующем году планируется направить 13 триллионов сумов на программы поддержки семейного предпринимательства, профессиональное обучение безработных и молодежи, реализацию проектов в сфере услуг.
- Строить новый Узбекистан - значит работать по-новому. Прежде всего должны измениться хокимы. Если все предпринимаемые усилия, выделяемые средства не отразятся на жизни махалли, то результата не будет. При использовании этих средств главными критериями должны быть создание рабочих мест и сокращение бедности, - сказал глава государства.
Одной из важнейших для создания рабочих мест отраслей является сельское хозяйство. В следующем году населению намечено предоставить 80 тысяч гектаров земель, освободившихся за счет сокращения хлопковых и зерновых площадей. Плодоовощным кластерам планируется выделить 2 триллиона сумов, на реализацию проектов в плодоовощеводстве - 100 миллионов долларов, столько же - на проекты приусадебного хозяйства. Банки будут предоставлять льготные кредиты по ставке 7 процентов для занятия сельским хозяйством на приусадебных участках населения.
В следующем году в рамках государственной инвестиционной программы планируется реализовать около 1,7 тысячи проектов на сумму более чем 18 триллионов сумов, а в рамках отраслевых и региональных инвестиционных программ - 9 тысяч проектов на сумму 22 миллиарда долларов. В результате намечено создать 135 тысячи и 305 тысяч рабочих мест соответственно.
Отныне, подчеркнул Президент, инвестиционные программы должны формироваться не в министерстве, а самими помощниками хокимов по принципу "махаллабай".
В следующем году планируется реализовать 109 проектов с привлечением 2,2 миллиарда долларов от международных финансовых институтов. В результате будет обеспечена занятость 28 тысяч человек.
Глава государства подчеркнул важность привязки к махаллям средств, привлекаемых от международных финансовых организаций.